Փաշինյանի «Թուրքական տունն» ու «առատաձեռն» Էրդողանը (տեսանյութ)
«Այն բանից հետո, երբ հայտնի դարձավ, որ Նիկոլ Փաշինյանը հոկտեմբերի 22-ից 27-ը աշխատանքային այցով կգտնվի Միացյալ Նահանգներում՝ մասնակցելու ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 79-րդ նստաշրջանին, թուրքական լրատվամիջոցները հայտնեցին, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կհանդիպի Փաշինյանի հետ։
Հայաստանի քաղաքացիներին անծանոթ չէ այն իրավիճակը, երբ երկրին, Փաշինյանի տեղաշարժերին, Հայաստանի Հանրապետության իրական արտաքին քաղաքական օրակարգին վերաբերող բազմաթիվ նորություններ ստիպված են լինում իմանալ արտաքին, անգամ թուրքական աղբյուրներից, և այս անգամ էլ երկիրն իմացավ Փաշինյան-Էրդողան հանդիպման մասին ոչ թե կառավարության մամուլի ծառայության հայտարարությունից, այլ թուրքական լրատվամիջոցներից:
Թող ամեն մեկն ինքը որոշի՝ Նիկոլ Փաշինյանը կրկին միտումնավոր ուզում էր ինչ-որ բան թաքցնել իր ժողովրդից, իր ընտրողներից մինչև վերջ, թե «Հայաստանի կարգավիճակի նշաձողն» այնքան է իջեցվել, որ նա, լիովին վստահ չլինելով առաջիկա հանդիպման մասով, մեզ նման թուրքական ԶԼՄ-ներից է իմացել, որ «Էրդողանը հավանություն է տվել իր հետ հանդիպմանը»:
Փաշինյան-Էրդողան հանդիպմանը կա ևս մեկ այլ ուշագրավ նրբություն. աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող Նիկոլ Փաշինյանը հասցրել է հանդիպել Լեհաստանի և Կիպրոսի նախագահներին, Հնդկաստանի վարչապետին, Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախագահին, ինչպես նաև Եվրախորհրդի գլխավոր քարտուղարին, և այս բոլոր հանդիպումները տեղի են ունեցել ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում։ Սակայն Էրդողանի հետ հանդիպման համար Փաշինյանը այցելել է Նյու Յորքում գտնվող «Թուրքական տուն»։ Թուրքական կենտրոնը ծառայում է ոչ միայն որպես թուրքական կազմակերպությունների կենտրոնակայան, այլ նաև որպես թուրքական մշակույթի կենտրոն։ Այսինքն՝ Փաշինյանը գտել է իր «թուրքական տունը»: Նա նաև նվեր է ստացել Էրդողանից՝ թուրք առաջնորդի «Ավելի արդար աշխարհ հնարավոր է» գիրքը։
Հատկանշական են նաև հանդիպումից հետո կողմերի տարածած մամուլի հաղորդագրությունները, որտեղ ասվում է, որ կողմերն իբր ընդգծել են՝ «հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն առանց նախապայմանների շարունակելու և հարաբերություններին նոր ազդակ հաղորդելու պատրաստակամությունը»։ Շատ պարզունակ մարտավարություն է՝ կատարել Անկարայի բոլոր պահանջները, բայց հայտարարել, որ գործընթացն ընթանում է առանց նախապայմանների…
Էրդողանի հետ Փաշինյանի շփումների նախկին փորձը հուշում է, որ Հայաստանը շուտով կգնա հերթական զիջման և կբավարարի Էրդողանի պահանջը (այդպես էր «2022 թվականի Պրահայի դավադրությունից առաջ», երբ Թուրքիայի ղեկավարը խոսել է Փաշինյանի հետ հանդիպելու իր պատրաստակամության մասին և նշում էր, որ եթե Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը Ղարաբաղի նկատմամբ ճանաչվի ՀՀ-ի կողմից, նա կհանդիպի Նիկոլի հետ, կամ էլ 2023 թ-ին, երբ Արցախում տեղի ունեցած էթնիկական զտումներից մի քանի օր առաջ այս երկու քաղաքական գործիչները զրուցեցին ու, ըստ երևույթին, հենց այդ ժամանակ էլ Փաշինյանը հասկացավ, որ «նոր պաշտոնը ստանձնած Սամվել Շահրամանյանին շնորհավորելու շատ պատճառներ չկա»), բայց կասվի, օրինակ, որ դա զիջում չէ, այլ «բարի կամքի ժեստ» կամ էլ «ինքնիշխանության համար պայքարի դրսևորում»։
Ինչպիսի՞ զիջում կարող է լինել։ Օրինակ՝ ռուս սահմանապահների դուրսբերումը հայ-թուրքական սահմանից, ինչի մասին հնարավոր է, որ վերջերս Մարգարա-Ալիջան սահմանային անցակետում կայացած հանդիպման ժամանակ կարող էին խոսել ՀՀ Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը և հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչը։
Հայաստանը պե՞տք է սպասի նոր ցնցումներ

«Турецкий дом» Пашиняна и «щедрый Эрдоган» – Бениамин Матевосян (видео)
Вскоре после того как стало известно, что Никол Пашинян с 22 по 27 октября будет находится с рабочим визитом в США для участия в работах 79-й сессии Генассамблеи ООН, турецкие СМИ сообщили, что президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган встретится в Соединенных Штатах с премьером Пашиняном.
Гражданам Армении не привыкать к тому, что множество новостей, касающихся страны, передвижения Пашиняна, реальной внешнеполитической повестки РА приходится узнавать из иностранных источников, даже турецких, вот и на этот раз о встрече Пашинян-Эрдоган в стране узнали не из заявления пресс-службы правительства, а из турецких СМИ.
Пусть каждый сам решает, Пашинян вновь намеренно что-то скрыл от своего народа, своих избирателей, или «планка статуса Армении» понижена до такой степени, что и он не до конца был уверенным в предстоящей встрече и сам из турецких СМИ узнал о том, что Эрдоган таки одобрил встречу с ним?
Во встрече Пашинян-Эрдоган есть еще один примечательный нюанс: находясь с рабочим визитом в США Пашинян успел встретиться с президентами Польши и Кипра, премьером Индии, с председателем Международной кризисной группы, с генеральным секретарем Совета Европы. И все эти встречи прошли в штаб-квартире ООН. Однако для встречи с Эрдоганом Пашинян посетил находящийся в Нью-Йорке «Турецкий дом». Турецкий центр, служащий не только штаб-квартирой для турецких организаций, но и являющийся центром турецкой культуры. Иными словами, Пашинян обрел-таки «турецкий дом». Да еще и получил подарок от Эрдогана — книгу турецкого лидера «Более справедливый мир возможен».
Примечательны и пресс-релизы, распространенные сторонами после встречи, где говорится о том, что стороны якобы подчеркнули готовность продолжить процесс нормализации без предварительных условий. Весьма примитивная тактика – выполнять все требования Анкары, и заявлять, что процесс идет без предусловий.
Предыдущий опыт контактов Пашиняна с Эрдоганом говорит о том, что вскоре Армения пойдет еще на какую-то уступку, удовлетворит требование Эрдогана (так было перед «пражским сговором 2022 года», когда турецкий лидер говорил о готовности встретиться с Пашияном, если суверенитет Азербайджана над Карабахом будет признан. Так было и в 2023 году, когда за несколько дней до этнической чистки в Арцахе два этих политика созвонились. Видимо, именно тогда Пашинян и понял, что Самвела Шахраманяна, только вступившего в должность, не с чем поздравлять), но будет заявлено, например, что это не уступка, а жест доброй воли проявление борьбы за суверенитет.
(Стоит ли ждать Армении новых потрясений?)