ՀՀ-ն չպետք է դառնա աշխարհաքաղաքական խաղերի զոհ, ինչպես եղավ Ուկրաինայում և Վրաստանում․ Անդրանիկ Թևանյանը՝ Լուգանսկում (լուսանկար)
Բարեկամության միջազգային ակումբը միավորել էր Համաշխարհային երիտասարդական փառատոնի մասնակիցներին: Հանդիպման հյուրը Հայաստանից ժամանած «Մայր Հայաստան» դաշինքի պատվիրակությունն էր՝ դաշինքի առաջնորդ Անդրանիկ Թևանյանի գլխավորությամբ։ Նրանք հստակ դիրքորոշում են արտահայտել հայ-ռուսական հարաբերությունների ամրապնդման անհրաժեշտության մասին: Անդրադառնալով Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետություն «Մայր Հայաստան» դաշինքի այցին՝ հայտնել է Լուգանսկի տեղեկատվական կենտրոնը։
Ներկաները քննարկել են ԼԺՀ-ի և Հայաստանի երիտասարդների համագործակցության հնարավորությունները, ինչպես նաև բարեկամական կապերի ամրապնդման հարցեր։ Հայկական պատվիրակությունը կիսվել է միջազգային հակամարտությունների համատեքստում հայ մշակույթի և լեզվի պահպանման իր փորձով։
«Մեր այցի նպատակն առաջին հերթին մարդասիրական է։ Մեզ հետ բերել ենք կարիքավորների համար դեղեր, արյան փոխներարկման կայան, առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ, երեխաների համար նախատեսված քաղցրավենիք, անձնական հիգիենայի միջոցներ և գրքեր։ Երկրորդ նպատակը ճանաչողական է։ Մենք այստեղ ենք հայ համայնքի հրավերով։ Եղել ենք նաև Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետությունում։ Ծանոթացել ենք տեղի համայնքի հետ և համոզվել, որ նրանք շատ հնարավորություններ ունեն պահպանելու հայոց լեզուն, իրենց կրոնն ու կենսաապահովումը»,-ասել է Թևանյանը։
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը չպետք է դառնա աշխարհաքաղաքական խաղերի զոհ, ինչպես եղավ Ուկրաինայում և Վրաստանում։
«Մենք չպետք է թույլ տանք, որ Հայաստանում ուկրաինական գործընթացները կրկնվեն։ Սա՛ է հիմնական հարցը։ Բոլորս պետք է հասկանանք, որ արյունահեղության հանգեցրած գործընթացները չպետք է կրկնվեն, և մենք չպետք է դառնանք սակարկության առարկա այն ուժերի ձեռքում, որոնք ունեն իրենց աշխարհաքաղաքական շահերն ու հակասությունները Ռուսաստանի հետ»,-նշել է Թևանյանը։
Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Մանուկ Սուքիասյանը համոզմունք է հայտնել, որ ԼԺՀ-ում ստեղծված են բոլոր պայմանները բոլոր ազգությունների զարգացման համար։
«Ռուսաստանը բազմազգ երկիր է։ Մենք տեսնում ենք, որ Դոնբասում, մասնավորապես՝ Լուգանսկում, պայմաններ են ստեղծվել, որպեսզի ողջ բազմազգ ժողովուրդը զարգանա, զգա իրեն այս հողի մաս»,-ասել է Սուքիասյանը։
Դպրոցականները, երիտասարդ ակտիվիստները և ԼԺՀ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները կարևորել են այնպիսի ակումբների ստեղծումը, որոնք նպաստում են երիտասարդական համագործակցության ամրապնդմանը Ռուսաստանի մարզերի և այլ երկրների միջև:
«Պատվիրակության հետ առաջին անգամ ենք հանդիպում։ Հիմա ակումբը սաղմնային վիճակում է, և մենք նոր ենք սկսում նախանշել մեր գործունեության ուղղությունները։ Մենք այստեղ հանդիպում ենք երիտասարդների հետ շփվելու, նախագծերով և փորձով կիսվելու, պարզելու, թե ինչպես են երիտասարդներն ապրում այլ երկրներում և գուցե գաղափարներ վերցնել ապագա համատեղ միջոցառումների համար»,-ասել է Լուգանսկի մունիցիպալ շրջանի խորհրդի փոխնախագահ Վերոնիկա Բովան:
Նա նշել է, որ Բարեկամության միջազգային ակումբում ներկայումս ընդգրկված է ԼԺՀ-ի 89 ներկայացուցիչ: Հետագայում նախատեսվում է ակումբի աշխատանքներում ներգրավել Հանրապետությունում բնակվող օտարերկրացիների, ինչպես նաև բիզնեսի և երիտասարդական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների։
«Այս պահին արդեն ծրագրված են համատեղ ծրագրեր Բոսնիա և Հերցեգովինայի ու Սլովենիայի պատվիրակությունների հետ։ Առաջիկայում նախատեսվում է ընդլայնել համագործակցության աշխարհագրությունը և ներգրավել նոր երկրներ»,-հավելել է նա։

Армения не должна стать жертвой геополитических игр, как это произошло на Украине и в Грузии – Андраник Теванян (фото)
Молодежные активисты ЛНР и Армении стали участниками первой встречи в рамках открывшегося в Республике Международного клуба дружбы. Об этом из представительства президентской платформы «Россия – страна возможностей» (РСВ) в Луганске, где состоялось мероприятие, передает «Луганский Информационный Центр».
Международный клуб дружбы объединяет участников Всемирного фестиваля молодежи (ВФМ-2024). Гости из Армении привезли в ЛНР гуманитарную помощь и в ходе встречи продемонстрировали твердую позицию по поводу необходимости укрепления армянско-российских отношений. Собравшиеся обсудили возможности сотрудничества между молодежью ЛНР и Армении, а также вопросы укрепления дружеских связей. Делегация Армении, возглавляемая лидером блока «Мать Армения» Андраником Теваняном, поделилась опытом сохранения армянской культуры и языка в условиях международных конфликтов.
«Цель нашего визита, во-первых, гуманитарная. Мы привезли с собой медикаменты, станцию переливания крови, продукты первой необходимости, сладости для детей, средства личной гигиены и книги также для тех, кто нуждается. Вторая цель – это ознакомительная. Мы здесь по приглашению армянской общины. Были и в Донецкой Народной Республике. Познакомились с местной общиной, поняли, что у них очень много возможностей для сохранения армянского языка, своей религии и собственной жизнедеятельности», – сказал Теванян.
Он предупредил, что Армения не должна стать жертвой геополитических игр, как это произошло на Украине и в Грузии.
«Мы не должны допустить повторения украинских процессов в Армении. Это главный вопрос. Мы должны все понимать, что те процессы, которые привели к кровопролитию, не должны повторяться, и мы не должны стать разменной монетой в руках тех сил, у которых есть собственные геополитические процессы, интересы и конфликты с Россией», – заявил глава делегации.
Руководитель фракции «Мать Армения» в Совете старейшин Еревана Манук Сукиасян выразил уверенность в том, что в ЛНР созданы все условия для развития всех национальностей.
«Россия – многонациональная страна. Мы видим, что в Донбассе, в частности в Луганске, созданы условия для всего многонационального народа, чтобы развиваться, чтобы чувствовать себя частью этой земли, хранить во благо Донбасса», – сказал Сукиасян.
Школьники, молодежные активисты и представители общественных организаций ЛНР подчеркнули важность создания таких клубов, которые способствуют укреплению молодежного сотрудничества между регионами России и другими странами.
«Мы впервые встречаемся с делегацией. Сейчас клуб находится на этапе становления, и мы только начинаем определять направления своей деятельности. Встречаемся здесь, чтобы пообщаться с ребятами, поделиться проектами и опытом, узнать, чем живет молодежь в других странах, и возможно, заимствовать идеи для будущих совместных мероприятий», – рассказал заместитель председателя Совета Луганского муниципального округа Вероника Бова.
Она отметила, что в Международный клуб дружбы на данный момент входят 89 представителей ЛНР. В будущем планируется привлечь к работе клуба иностранцев, проживающих на территории Республики, а также представителей бизнеса и молодежных организаций.
«На данный момент уже намечены совместные проекты с делегациями из Боснии и Герцеговины и Словении. В ближайшее время планируется расширить географию сотрудничества и привлечь новые страны», – добавила она.