Ոսկեպարցիներին պատկանող 7 կով է ականի վրա պայթել Ներքին Ոսկեպարի վիճելի տարածքում
Alpha News-ի տեղեկություններով, օգոստոսի 31-ի երեկոյան, Տավուշի մարզի Ոսկեպար գյուղի հարևանությամբ գտնվող Ներքին Ոսկեպար գյուղի հատվածում ոսկեպարցի 3 ընտանիքի պատկանող 8 խոշոր եղջերավոր անասուն պայթել է ականի վրա, նրանցից միայն 2-ի մարմինն է հաջողվել դուրս բերել: Ոսկեպար գյուղի վարչական ղեկավար Իշխան Աղբալյանը մեզ հետ զրույցում հաստատեց տեղեկությունը, հստակեցնելով, որ ականի վրա 7 կով է պայթել, որոնցից 4-ի լեշն է դուրս բերվել և որոնց միսն այլևս պիտանի չէ:
Թե ինչ պայմաններում են կովերն անցել այդ հատված և պայթել ականի վրա, Իշխան Աղբալյանը չցանկացավ մանրամասներ հայտնել:Նշենք, որ դեպքը տեղի է ունեցել վիճելի տարածքում, այսպես կոչված՝ եռանկյունի հատվածում, որն ըստ խոսակցությունների՝ պետք է փոխարինվի Բերքաբերի այն հողերի հետ, որոնք 90-ականներից գտնվում են ադրբեջանական վերահսկողության ներքո:
Alpha News-ի զրուցակիցը, որը ցանկացավ անանուն մնալ, մեզ պատմեց, որ այդ վիճելի հատվածը առայժմ չի անցել սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացը և այն գտնվում է հայկական զինված ուժերի վերահսկողության տակ: Նրա խոսքով՝ այդ հատվածում անգամ սյուն ու փշալար չկա, մինչդեռ ըստ նրա՝ Փաշինյանն ասել էր, որ այդ տարածքում էլ վաղուց պետք է փշալար անցկացվեր:
Հիշեցնենք՝ հունիսի 16-ին, Սյունիքի մարզ այցելության ժամանակ, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ զրույցում Ճակատեն գյուղի բնակիչները դժգոհել էին, որ իրենց անասունները գնում են արտովայրեր ու հետ չեն գալիս, ինչին ի պատասխան Փաշինյանը հեռախոսով ցույց էր տվել Ոսկեպարում արված փշալարի ցանկապատից մի նկար և հավաստիացրել՝ բացառված է, որ փշալարի վրայով անասուն անցնի: «Կովն էստեղ չի էլ կարող հասնի, որովհետև սահմանապահներ կան կանգնած, բայց եթե հասնի էլ, չի կարող անցնել: Բացառված է»,-ասել էր Փաշինյանը:

Принадлежащие жителям Воскепара 7 коров подорвались на мине на спорной территории села Неркин Воскепар
По информации «Alpha News», вечером 31 августа по соседству с селом Неркин Воскепар, расположенным рядом с селом Воскепар в Тавушском марзе, 8 голов крупного рогатого скота, принадлежащих трем семьям, подорвались на мине. С территории удалось забрать лишь туши 2 животных.
Административный руководитель села Воскепар Ишхан Агбалян в беседе с «Alpha News» подтвердил информацию, уточнив, что на мине подорвались 7 коров, из них были вывезены туши 4 животных, мясо которых пришло в негодность. Агбалян не пожелал сообщить подробности о том, при каких условиях коровы пробрались на этот участок и подорвались на мине.
Отметим, что инцидент произошел на спорной территории – на так называемом участке треугольника, который, по слухам, должен быть обменен на земли села Беркабер, перешедшие под контроль Азербайджана с 90-х годов. Анонимный собеседник «Alpha News» рассказал, что этот спорный участок еще не прошел процесс делимитации и демаркации и находится под контролем армянских вооруженных сил.
По его словам, на этом участке нет ни пограничных столбов, ни колючей проволоки. Между тем, по словам Пашиняна, на этом участке уже давно должна была быть проложена колючая проволока.
Напомним, 16 июня, во время визита Пашиняна в Сюникский марз, жители села Чакатен пожаловались, что их скот отправляется на пастбища и не возвращается обратно, в ответ на что тот показал по телефону снимок забора из колючей проволоки, сделанный в Воскепаре, заверив, что исключено, чтобы скот перебирался через колючую проволоку. «Коровы сюда не смогут добраться, так как там стоят пограничники, но даже если проберутся, не сумеют перейти через забор», – заявил Пашинян.