Իրանը դիմում է ուղարկել ԵԱՏՄ-ում դիտորդ պետության կարգավիճակ ստանալու համար
Իրանը դիմում է ներկայացրել Եվրասիական տնտեսական միությունում դիտորդ պետության կարգավիճակ ստանալու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵԱՏՀ) մամուլի ծառայությունը։
«Իրանի Իսլամական Հանրապետության դիմումը Եվրասիական տնտեսական միությունում դիտորդ պետության կարգավիճակ ստանալու վերաբերյալ քննարկվել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կենտրոնակայանում»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ այս հարցի շուրջ խորհրդակցությունները տեղի են ունեցել տեսակոնֆերանսի ձևաչափով՝ ինտեգրման և մակրոտնտեսության նախարար Սերգեյ Գլազևի նախագահությամբ։
«Խորհրդակցությունների մասնակիցները նշել են ԵԱՏՄ անդամ պետությունների և Իրանի Իսլամական Հանրապետության առևտրատնտեսական համագործակցության առաջընթաց զարգացումը և ողջունել ԵԱՏՄ-ում դիտորդ պետության կարգավիճակ ստանալու ընթացակարգ նախաձեռնելու՝ երկրի մտադրությունը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
ԵԱՏՀ-ի մամուլի ծառայությունը հիշեցնում է, որ օտարերկրյա գործընկերոջը նման կարգավիճակ տալու որոշումն ընդունում են միության անդամ պետությունների ղեկավարները՝ Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում։ Խորհուրդը, որի մեջ մտնում են ԵԱՏՄ անդամ երկրների պետությունների կամ կառավարությունների ղեկավարները, հավաքվում է առնվազն տարին մեկ անգամ, որոշումներն ընդունվում են փոխհամաձայնությամբ։ Վերջին նիստը տեղի է ունեցել 2024 թ. մայիսի 8-ին։

Иран направил заявку на получение статуса государства-наблюдателя в ЕАЭС
Иран подал заявку на получение статуса государства-наблюдателя в Евразийском экономическом союзе. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает пресс-служба Евразийской экономической комиссии (ЕЭК).
«Запрос Исламской Республики Иран о получении статуса государства-наблюдателя при Евразийском экономическом союзе рассмотрен в штаб-квартире Евразийской экономической комиссии», – говорится в сообщении.
Отмечается, что консультации по этому вопросу состоялись в формате видеоконференции под председательством министра по интеграции и макроэкономике Сергея Глазьева.
«Участники консультаций отметили поступательное развитие торгово-экономического сотрудничества государств-членов ЕАЭС и Исламской Республики Иран и приветствовали намерение страны инициировать процедуру получения статуса государства-наблюдателя при ЕАЭС», – говорится в сообщении.
Пресс-служба ЕАЭС напоминает, что решение о предоставлении такого статуса иностранному партнеру принимается руководителями государств-членов Союза на заседании Высшего Евразийского экономического совета. Совет, в который входят главы государств или правительств государств-членов ЕАЭС, собирается не реже одного раза в год, решения принимаются консенсусом. Последнее заседание состоялось 8 мая 2024 года.