Լ. Գալստյան. «Գնալով խալիֆայություն ենք դառնում»
ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության անդամ Լիլիթ Գալստյանն ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արտակ Զաքարյանի հետ համատեղ ասուլիսում ասել է, որ մեր իրականության մասին ընդդիմությունից շատ ավելի խիստ հայտարարություններով հանդես են գալիս ՀՀ նախագահը և վարչապետը, սակայն դրանք որևէ արժեք չունեն, քանի որ մնում են կեղծ բարոյախոսության շարքում, եթե չկան համապատասխան գործողություններ։
Արտակ Զաքարյանը հակադարձել է, որ բոլորս էլ նույն երկրում ենք ապրում և տեսնում ենք տեղի ունեցող դրական և բացասական երևույթները, բայց չի կարելի ասել, որ ոչինչ տեղի չի ունեցել, ու միայն պսևդոարժեքներն են գերակայում։
Լիլիթ Գալստյանը մի շարք ցուցանիշներ է բերել, համաձայն որոնց՝ նախորդ ամսվա համեմատ 18%–ով տնտեսական անկում կա, իսկ արտահանումը նվազել է 21%–ով։
–Այս ցուցանիշների լավագույն արտահայտությունը նախորդ տարվա համեմատ արձանագրված ահռելի արտագաղթն է,–պնդել է Լ. Գալստյանը։
ՀՀԿ–ական պատգամավորը նշել է, որ այդ ամենի պատճառը տնտեսական ճգնաժամն է, իսկ դրա հաղթահարումը կախված է առկա ներքին և արտաքին ռեսուրսներից։
Սակայն Լիլիթ Գալստյանը նշել է, որ ներքին ռեսուրսների մեջ մտնում է նաև արդյունավետ կառավարումը։
Երբ երկիրը կառավարում են մարդիկ, ովքեր բյուջեի քննարկման ժամանակ շարիկ գլորելով են զբաղված, և նախարարներ, ովքեր անգործության են մատնված, դա ցույց է տալիս կառավարման անարդյունավետությունը,–նկատել է ՀՅԴ պատգամավորը՝ հավելելով,–եթե չլիներ տնտեսական ճգնաժամը, ինչի՞ց պիտի կառչեր կառավարությունը։
Եթե հայտարարում ես, որ հավատարիմ ես եվրոպական արժեքներին և սեփական երկրում իշխանությունն իրականացնում ես արևելյան երկրի կլանային տիպի համակարգով, որտեղ ընտանեկան թայֆայությունները ժառանգական արմատավորում են ստանում, այդ ամենը զրոյի է հավասարվում,–ասել է Լ. Գալստյանը և ավելացրել,–գնալով խալիֆայություն ենք դառնում։

Лилит Галстян: «Мы постепенно становимся халифатом»
Член фракции АРФД Лилит Галстян на совместной с депутатом фракции РПА Артаком Закаряном заявила, что президент  и премьер-министр Армении озвучивают о нашей действительности более строгие заявления, чем оппозиция, но  однако эти заявления лишены какой-либо ценности, так как они остаются в пределах фальшивого нравоучения, если нет соответствующих действий.
В свою очередь, Артак Закарян не согласился с этим, отметив, что все мы живем в одной и той же стране и видим происходящие позитивные и негативные явления, но нельзя говорить, что ничего не произошло и доминируют лишь псевдоценности.
Лилит Галстян привела в качестве примера несколько показателей, согласно которым по сравнению с предыдущим месяцем обозначены 18%-ый экономический спад и 21%-ое сокращение экспорта.
«Лучшим доказательством этих показателей являются зафиксированные огромные по сравнению с предыдущим месяцем  масштабы эмиграции», - заверила Галстян.
По словам депутата РПА, причиной этого является экономический кризис, а его преодоление зависит от имеющихся внешних и внутренних ресурсов.
Однако, как отметила Лилит Галстян, в число внутренних ресурсов входит и эффективное управление.
«Когда страной управляют люди, которые во время обсуждения бюджета играют в игру «Шарики», и министры, которые заняты  безделием,  это показывает неэффективность», - заметила депутат АРФД, подчеркнув, что если бы не было экономического кризиса, правительство ничем не могло бы обусловить сложившуюся ситуацию.
«Когда заявляешь, что предан европейским ценностям, но осуществляешь власть в своей стране по системе кланового управления восточных стран, где власть семейных  группировок принимает характер наследственного укоренения, всë это приравнивается к нулю», - отметила Лилит Галстян, добавив, что «мы постепенно становимся халифатом».