Իսրայելը հետ է վերադարձրել վերջին երկու տարում Ադրբեջանին մատակարարած զենքերը. ԻՀՊԿ
Վերջին երկու տարվա ընթացքում Իսրայելից Բաքու ուղարկված զենքերը հետ են վերադարձել Իսրայել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդվում է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) Telegram ալիքում։
«Վերջին երկու տարվա ընթացքում Իսրայելից Բաքու ուղարկված բոլոր զենքերն այս ընթացքում հետ են վերադարձել Իսրայել։ Սա օկուպացված Պաղեստինում Իսրայելի հետ հակամարտության դրական հետևանքներից մեկն է։ Ենթադրվում էր, որ այդ սպառազինությունը կօգտագործվի Իրանի հյուսիսարևմտյան սահմանին՝ տարածաշրջանն ապակայունացնելու համար»,-գրված է հաղորդագրության մեջ։
Իսրայելը հանդիսանում է Ադրբեջանի համար զենքի կարևոր մատակարար։ Ըստ Ստոկհոլմի խաղաղության հետազոտությունների միջազգային ինստիտուտի՝ 2011-2020 թվականներին Իսրայելին բաժին էր ընկնում Ադրբեջանին մատակարարված զենքի 27 %-ը, իսկ 2016-2020 թվականներին՝ 69 %-ը։ 2023 թվականին երկու երկրները պայմանագիր են ստորագրել, որով նախատեսվում էր Իսրայելի կողմից Ադրբեջանին 120 միլիոն դոլարի երկու արբանյակի մատակարարում, ինչպես նաև 1,2 մլրդ դոլարի «Barak MX» զենիթահրթիռային համակարգի վաճառք։

Израиль вернул оружие, поставленное Азербайджану за последние два года – КСИР
За последние два года оружие, отправленное из Израиля в Баку, вернулось в Израиль. Как сообщает «Арменпресс», об этом сообщается в «Telegram»-канале Корпуса стражей исламской революции (КСИР).
«Все оружие, отправленное из Израиля в Баку за последние 2 года, за этот период вернулось в Израиль. Это одно из положительных последствий конфликта с Израилем в оккупированной Палестине. Предполагалось, что это оружие будет использовано на северо-западной границе Ирана для дестабилизации региона», – говорится в сообщении.
Израиль является важным поставщиком оружия в Азербайджан. По данным Стокгольмского международного института исследования проблем мира, на долю Израиля пришлось 27% оружия, поставленного в Азербайджан в 2011-2020 годах, и 69% в 2016-2020 годах. В 2023 году 2 страны подписали соглашение, которое предусматривало поставку Израилем Азербайджану двух спутников на сумму $120 миллионов, а также продажу зенитно-ракетного комплекса «Барак MX» на $1,2 миллиарда.