Սոցիոլոգի կարծիքով՝ ընտրողների միայն 1/3–ը հստակ գիտի, թե ում է տալու իր ձայնը
«Չե՞ք կարծում, թե գալիք խորհրդարանական ընտրություններն առանձնանալու են նրանով, որ ընտրազանգվածի մի ստվար հատված արդեն կողմնորոշվել է, թե ում ձայն չի տալու» հարցին «Սոցիոմետր» սոցիոլոգիական կենտրոնի ղեկավար Ահարոն Ադիբեկյանը «7օր»–ի հետ զրույցում պատասխանել է.
-Սովորաբար ընտրողների 1/3–ը կայուն զանգվածն է, որը կողմնորոշված է և հստակ գիտի, թե ում կամ ինչ ուժի է տալու իր ձայնը։
Ըստ նրա՝ մյուս 1/3–ը բավականին ապակողմնորոշված է, և միայն ընտրություններից մեկ–երկու շաբաթ առաջ է որոշում՝ ում օգտին քվեարկել, իսկ վերջին 1/3 մասն ընդհանրապես չի մասնակցում ընտրություններին, ինչը բնորոշ է հետխորհրդային բոլոր երկրներին։
–Դա բնակչության ընդհանուր մենթալիտետ է,–կարծում է սոցիոլոգը։

Лишь 1/3 избирателей четко знает, за кого проголосует - социолог
На вопрос о том, не считает ли он, что предстоящие парламентские выборы будут примечательны тем, что значительная часть электората уже определилась в вопросе того, за кого не отдаст свой голос, директор центра «Социометр» Агарон Адибекян заявил в беседе с «7or»:
«Обычно стабильно бывает 1/3-я часть избирателей, которые бывают ориентированы и четко знают, за кого или за какую силу отдадут свои голоса».
По словам социолога, остальную 1/3 составляют довольно-таки дезориентированные избиратели, которые определяются с выбором лишь за одну-две недели до выборов, а другая 1/3 избирателей вообще не принимает участие в выборах, что характерно для всех стран постсоветского пространства.