Եթե օրինագիծն արժանանա ֆրանսիական Սենատի հավանությանը և ստորագրվի երկրի նախագահի կողմից, ապա Ֆրանսիայի տարածքում բոլոր նրանք, ով կպնդեն, թե Հայոց ցեղասպանություն չի եղել, կդատապարտվեն 5 տարվա ազատազրկման և կտուգանվեն 45 հազար եվրոյով:
Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզին և Ֆրանսուա Հոլանդը, ով 2012թ. նախագահական ընտրություններին ներկայացնելու է Սոցիալիստական կուսակցությունը, խոստացել են աջակցել օրինագծի ընդունմանը։
Ֆրանսիայի Սենատը կքննարկի Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը
Ինչպես տեղեկացնում են թուրքական լրատվամիջոցները, Ֆրանսիայի Սենատը պատրաստվում է քննարկել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը:
Օրինագիծը Սենատի օրակարգ է բերվել սոցիալիստների կուսակցությունից հայազգի սենատոր Ֆիլիպ Կալտենբախի նախաձեռնությամբ։

Сенат Франции обсудит законопроект, криминализирующий отрицание Геноцида армян
Как сообщают турецкие СМИ, Сенат Франции собирается обсудить законопроект, криминализирующий отрицание Геноцида армян.
Законопроект был внесен в повестку Сената Франции по инициативе Филиппа Калтенбаха - сенатора армянского происхождения от Социалистической партии Франции.
Если законопроект удостоится одобрения Сената Франции и будет подписан президентом страны, то на территории Франции все те, кто будут утверждать, что Геноцида армян не было, будут осуждены на 5 лет лишения свободы и оштрафованы на 45 тыс. евро.
Президент Франции Николя Саркози и Франсуа Холанд, который на президентских выборах 2012 г. будет представлять Социалистическую партию, обещали содействовать принятию законопроекта.