Հանիյեի սպանությունն իրականացվել է երկու ամիս առաջ տեղադրված պայթուցիկ սարքի միջոցով
Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման քաղբյուրոյի ղեկավար Իսմայիլ Հանիյեն, ըստ CNN-ի իրազեկ աղբյուրի, սպանվել է պայթուցիկ սարքի միջոցով, որը տեղադրվել էր պայթյունից երկու ամիս առաջ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ CNN-ը նշում է, որ պայթուցիկը տեղադրվել էր այն հյուրատանը, որտեղ, ինչպես հայտնի է, Հանիյեն կանգ էր առնում Թեհրանում։ Սարքը պայթեցվել էր հեռավար կերպով, երբ նա իր սենյակում էր։
Իրանի կառավարությունը և ՀԱՄԱՍ-ը պնդում են, որ Հանիյեի սպանության հետևում կանգնած է Իսրայելը, որը ո՛չ հաստատել է, ո՛չ հերքել իր առնչությունը։
Իրանում օգոստոսի 1-ին տեղի ունեցած հրաժեշտի արարողությունից հետո Հանիյեի մարմինը տեղափոխվել է Կատար, որտեղ օգոստոսի 2-ին տեղի կունենա նրա հուղարկավորությունը։
Հանիյեի սպանությունից առաջ Բեյրութի վրա իրականացված հարվածից սպանվել էր լիբանանյան շիա «Հեզբոլլահ» շարժման բարձրաստիճան հրամանատար Ֆուադ Շուքրը, ինչպես նաև Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի հրամանատար Հոսեյն Սալամին։
Բացի այդ, Իսրայելի պաշտպանության բանակը հայտարարել է, որ հուլիսին Գազայի հատվածում սպանել է ՀԱՄԱՍ-ի ռազմական թևի ղեկավար Մոհամմեդ Դեյֆին։
Այս վերջին իրադարձությունների պատճառով տարածաշրջանում իրավիճակն էլ ավելի է սրվել։ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել է, որ Հանիյեի սպանությունը չի նպաստում Գազայի հատվածում հրադադարի գործարքի կնքմանը։

Убийство Хании было совершено посредством заложенного 2 месяца назад взрывного устройства – CNN
Исмаил Хания, глава политбюро палестинского радикального движения ХАМАС, по данным источника CNN, был убит с помощью взрывного устройства, заложенного за 2 месяца до взрыва.
Как сообщает CNN, взрывное устройство было заложено в гостевом доме, где, как известно, останавливался Хания в Тегеране.
Устройство было приведено в действие дистанционно, когда он находился в своей комнате.
Правительство Ирана и ХАМАС заявляют, что за убийством Хании стоит Израиль, который, однако, не подтвердил и не опроверг свою причастность. После церемонии прощания, состоявшейся 1 августа в Иране, тело Хании было доставлено в Катар, где 2 августа пройдут его похороны.
До убийства Хании в результате нападения на Бейрут были убиты высокопоставленный командир ливанского шиитского движения «Хезболла» Фуад Шукр, а также командующий Корпусом стражей исламской революции Хосейн Салами. Кроме того, Армия обороны Израиля заявила, что убила в июле в секторе Газа главу военного крыла ХАМАС Мохаммеда Дейфа.
В связи с этими недавними событиями ситуация в регионе еще больше ухудшилась. Президент США Джо Байден заявил, что убийство Хании не способствует заключению соглашения о прекращении огня в секторе Газа.