Մի օր Էրդողանն անպայման կպատմի, թե ինչպես իրենք «մտան Հայաստան» (տեսանյութ)
«Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, արաբա-իսրայելական հակամարտության սրման ֆոնին Իսրայելին սպառնալով զորք մտցնելով, որպես օրինակ բերել է Թուրքիայի մասնակցությունը Ղարաբաղի և Լիբիայի պատերազմներին։
Դեռևս 44-օրյա պատերազմի օրերին մի շարք աղբյուրներ հայտնում էին, որ թուրքական կողմը ներգրավված է հակամարտության մեջ (600 զինծառայող, այդ թվում՝ 200 հոգանոց գումարտակի մարտավարական խումբ, 50 հրահանգիչ Նախիջևանում, 90 ռազմական խորհրդական Բաքվում, 120 թռիչքային տեխնիկական անձնակազմը Գաբալայի ավիաբազայում, 20 անօդաչու թռչող սարք՝ Եվլախի օդանավակայանում, 50 հրահանգիչ՝ 4-րդ բանակային կորպուսում և 20 հոգի Բաքվի Հեյդար Ալիևի անվան ռազմածովային բազայում։ Դա ներառում էր 18 հետևակի մարտական մեքենա, մեկ բազմակի արձակման հրթիռային համակարգ, տասը միավոր ավտոմոբիլ և մինչև 34 միավոր ավիացիոն տեխնիկա (այդ թվում՝ 6 ինքնաթիռ, 8 ուղղաթիռ, մինչև 20 անօդաչու թռչող սարք), որն ապահովում է ռազմական հետախուզություն ինչպես Ղարաբաղի տարածաշրջանում, այնպես էլ Հայաստանի տարածքում):
Իսկ հակամարտությունը սկսvելուց մի քանի ամիս առաջ Անկարան ակտիվորեն հրահրում էր ռազմական գործողությունների սանձազերծումը՝ Բաքվի քաղաքական, դիվանագիտական, հետախուզական և ռազմատեխնիկական աջակցության խոստումների ներքո։
Եվ ահա Էրդողանը, ցանկանալով Ալիևից ստանալ այն, ինչ ուզում էր 2020 թվականին Բաքվին աջակցության դիմաց, խոսելով Իսրայել հնարավոր ներխուժման մասին, հիշատակել է հենց հայկական Ղարաբաղը։ Այն, որ Էրդողանի խոսքերը հստակ ուղերձ են ունեցել Իլհամ Ալիևին, հաստատել է Ադրբեջանի ՊՆ-ն, որը գրեթե անմիջապես հաղորդագրություն է տարածել, որում նշվում է, որ իբր «Ադրբեջանի «տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության վերականգնման» հետ կապված ռազմական գործողություններին որևէ երկրի զինծառայողների մասնակցության մասին հայտարարությունները որևէ հիմք չունեն»։ Էրդողանն ու Ալիևն ակնհայտորեն «ինչ-որ բան» չեն կիսել, և, ամենայն հավանականությամբ, խոսքն այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին է։ Այս համատեքստում կարևորն այն է, որ ամենաբարձր մակարդակով հաստատվում է՝ Թուրքիան անմիջականորեն ներգրավված է եղել 2020թ. պատերազմում: Բայց արդյոք միայն 2020-ին…
Շատերը, չգիտես ինչու, մոռացել են կամ ուշադրություն չեն դարձրել, թե ինչպես 2023 թվականին Արցախում տեղի ունեցած էթնիկ զտումներից առաջ, Արցախի հայաթափումից առաջ թուրքական լրատվամիջոցներից մեկը տեղեկատվություն էր տարածել սեպտեմբերի 19-ին սկսված պատերազմին նախորդած Էրդողանի և Փաշինյանի հեռախոսազրույցի մասին, որից հետևում էր, որ Հայաստանի ղեկավարությանը տեղյակ է պահվել սպասվող իրադարձությունների մասին։ Հիմա հասկանում եք, թե ինչու էր փաշինյանական բանակը հեռադիտակով լուռ հետևում, թե ինչպես են սպանվում արցախցիները, և ինչպես են նրանք Լաչինի միջանցքով լքում իրենց հայրենիքը, և ի՞նչ դեր է խաղացել Էրդողանն այս ամենում։
Բայց հետաքրքիր է մեկ այլ բան. ե՞րբ Էրդողանը վերջապես կխոսի այն մասին, թե ինչպես և երբ են իրենք «մտել Հայաստան», ինչը թույլ է տվել հետո մտնել Ղարաբաղ։ Միաժամանակ պետք է նշել, որ 2018, 2020 և 2023 թվականների իրադարձությունները բոլորովին այլ տեսք ունեն՝ Էրդողանի «բացահայտումների» ֆոնին…

Когда-нибудь Эрдоган обязательно расскажет, как они «вошли в Армению» – Бениамин Матевосян (видео)
Как говорится, все тайное становится явным, и президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, пригрозив Израилю вводом войск в связи с эскалацией арабо-израильского конфликта, в качестве примера «успешного ввода турецких войск, он привел участие Турции в войнах в Карабахе и Ливии».
Сказать, что Эрдоган сказал что-то новое, будет ошибочно. Еще в дни 44-дневной войны ряд источников сообщали, что турецкая сторона вовлечена а конфликт (600 военнослужащих, включая батальонную тактическую группу из 200 человек, 50 инструкторов в Нахиджеване, 90 военных советников в Баку, 120 человек летно-технического состава на авиабазе Габала, 20 операторов беспилотников на аэродроме Далляр, 50 инструкторов на аэродроме Евлах, 50 инструкторов в 4-м армейском корпусе (Пирекешкюль) и 20 человек на военно-морской базе и в военном училище им. Гейдара Алиева в Баку. Эта группировка включала в себя 18 БМП, одну реактивную систему залпового огня, десять единиц автотехники и до 34 единиц авиационной техники (в том числе, 6 самолетов, 8 вертолетов, до 20 беспилотников), обеспечивавших военную разведку как в районе Карабаха, так и на территории Армении). А за несколько месяцев до начала конфликта Анкара активно провоцировала развязывание боевых действий под обещания Баку всесторонней политико-дипломатической, разведывательной и военно-технической поддержки.
И вот, Эрдоган, желая получить от Алиева то, что он хотел в обмен на поддержку в 2020 году, говоря о потенциальном вторжении в Израиль, упомянул именно армянский Карабах.
То, что слова Эрдогана имели четкий посыл, адресованный Ильхаму Алиеву, подтвердило и Минобороны Азербайджана, которое практически сразу распространило сообщение, в котором было отмечено, что якобы «заявления об участии военнослужащих какой-либо страны в боевых действиях, связанных с восстановлением территориальной целостности и суверенитета Азербайджана, не имеют под собой никаких оснований».
Эрдоган и Алиев явно «что-то» не поделили и, скорее всего, речь идет о так называемом «Зангезурском коридоре». Важно в данном контексте то, что на самом высоком уровне подтверждается, что Турция напрямую была вовлечена в конфликт 2020 года. А только ли 2020 года?