Ստրոսս–Կանը դատի կտա Սարկոզիի խորհրդականին ու ֆրանսիական 5 թերթի
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) նախկին ղեկավար Դոմինիկ Ստրոսս–Կանը և իր կինը՝ Աննա Սինքլերը, մտադիր են Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի խորհրդական Անրի Գենոյին և ֆրնասիական 5 թերթի դատի տալ այն բանի համար, որ նրանք տեղեկատվություն են հաղորդել մարմնավաճառության հետ Կանի կապված լինելու վերաբերյալ։ Այս մասին, «Ֆրանս Պրեսս»-ի փոխանցմամբ, հայտարարել են Կանի փաստաբանները։
Ամուսինները Գենոյին և թերթերին մեղադրում են, թե նրանք խառնվում են զույգի անձնական կյանքի մեջ, իսկ դա, ըստ ֆրանսիական օրենսդրության, հանցագործություն է։
Տեղեկացնենք, որ Ֆրանսիական «Le Figaro»-ն «L'Express»-ը, «Nouvel Observateur»-ը, «Paris Match»–ը և «VSD»–ը տեղեկատվություն էին տարածել, թե Կանը կապ ունի հանցավոր խմբի հետ, որը Լիլ քաղաքից մարմնավաճառներ է ուղարկում Փարիզ և Վաշինգտոն։
Անրի Գենոն նոյեմբերի 18-ին իր հերթին հայտարարել էր, թե Ստրոսս–Կանը կապ ունի Լիլ քաղաքի կավատների հետ։
Հիշեցնենք, որ Ստրոսս–Կանը առաջին անգամը չէ, որ սկանդալների կիզակետում է։ Ավելի վաղ նա մեղադրվում էր հյուրանոցի սպասուհուն բռնաբարելու համար։ Երկար դատավարությունից հետո, սակայն, նա ազատ արձակվեց, սպասուհին էլ հետ վերցրեց դիմումը։

Стросс-Кан подаст в суд на советника Саркози и на 5 французских изданий
Бывший глава МВФ Доминик Стросс-Кан и его жена Анн Синклер подадут в суд на пять французских изданий и советника президента Франции Николя Саркози Анри Гэно за то, что те сообщили о причастности Стросс-Кана к делу о проституции. Об этом во вторник, 22 ноября, сообщает «Lenta.ru» со ссылкой на «Agence France-Presse» и на адвокатов пары.
Пара обвиняет Гэно и французские СМИ во вмешательстве в их личную жизнь, что, согласно французским законам, является преступлением.
Пять французских изданий - газета Le Figaro и еженедельные журналы L'Express, Nouvel Observateur, Paris Match и VSD - написали о связи Стросс-Кана с расследованием дела преступной сети, которая поставляла проституток в отель Карлтон французского города Лилль. В публикациях, основанных на неофициальной информации, утверждалось, что девушек из Лилля отвозили в Париж и Вашингтон для оргий с участием Стросс-Кана.
О том, что адвокаты пары собираются засудить французские СМИ, стало известно 14 ноября. На данный момент, как заявили адвокаты AFP, иск подан только против Le Figaro.
Анри Гэно в пятницу, 18 ноября, в интервью телеканалу Paris Première заявил, что поступки Стросс-Кана находятся на границе между частной жизнью и преступлением и обвинил бывшего главу МВФ в связи сутенерами из Лилля, сообщает Le Monde. Иск против советника Саркози адвокаты пары подадут в ближайшие дни.