Տիգրան Ավինյանի կկուն կանչե՞ց
Երևանի քաղաքապետի լիազորություններն ապօրինաբար ստանձնած Տիգրան Ավինյանն օրերս ասուլիս էր հրավիրել (Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցությունը դատական կարգով վիճարկում է Ավինյանի՝ քաղաքապետի լիազորությունների ստանձնման իրավաչափության հարցը․ գործը գտնվում է Վերաքննիչ դատարանում
Ասուլիսն անկապ էր Երևանի խնդիրների մասով, քանզի մայրաքաղաքի խնդիրները լուծվում են ոչ թե ասուլիսներով, այլ կոնկրետ գործերով։ Գործերը խոսուն են՝ քաղաքն աղբի մեջ կորած է, անձրևից հետո Երևանը վերածվում է լճի, այգիները կեղտոտ են, ծառերը չորանում են, շինթույլտվությունները կոռուպցիայի ձեռքը բռնած քայլում են, կանաչապատ տարածքների հարցը շարունակում է օրհասական մնալ, Երևանը շատ անարդյունավետ է կառավարվում։
Ասուլիսն անկապ էր նաև օրվա ընտրության մասով։ Դա ո՛չ տարեկան ամփոփոխում էր, ո՛չ պաշտոնավարման 100 օր էր, ո՛չ նշանակալից միջոցառման ազդարարում էր, ո՛չ Աջափնյակի հանրահայտ մետրոյի բացման թեմայով էր, ո՛չ էլ հրաժարականի։
Ասուլիսի կարիք առաջացել էր այլ պատճառով։
Ավինյանի ասուլիսն ակնհայտորեն ներքաղաքական, ավելի ճիշտ՝ ներիշխանական ենթատեքստ ուներ։ Նա ուզեցավ ասել, որ իրեն հեռացնելու մասին լուրերն անհիմն են, որ իր ու Նիկոլ Փաշինյանի հարաբերությունները լավ են, որ ինքն իրեն ամուր է զգում, բայց ասուլիսը լրիվ հակառակ տպավորությունը թողեց։ Ավինյանն ուզում էր հերքել, բայց հաստատեց, որ վախեցած է աթոռը կորցնելու թեմայով։
Ասուլիսը ցույց տվեց, որ Ավինյանը մտահոգված է, որ կարող է արժանանալ Հայկ Մարությանի, Հրաչյա Սարգսյանի ճակատագրերին։ Այսինքն՝ Նիկոլը որոշի իրեն հեռացնել ճիշտ այնպես, ինչպես որ նշանակել է։
Ասում են՝ Նիկոլն ուզում է քաղաքապետ նշանակել Արմեն Փամբուխչյանին։ Թե ինչու է ուզում, ընդամենը կարելի է ենթադրել։ Երևի Արմենն ավելի ցանկալի «ուսապարկ» է, քան Տիգրանը։ Բայց դե «ուսապարկը» մնում է «ուսապարկ»։ Տարբերությունը մեջի փողի պարունակությունն է։ Տիգրանը հաստատ ավելի հարուստ «ուսապարկ» է, քան Արմենը։ Հարստությունը Տիգրանին համեմատաբար ինքնուրույն է դարձրել։ Հենց դա էլ, ամենայն հավանականությամբ, դուր չի գալիս Նիկոլ Փաշինյանին։
Նկատենք, որ «Քաղաքացիական պայմանագրի» ներքին գզվռտոցը ոչ մի կապ չունի ՀՀ քաղաքացու, երևանցու շահերի հետ։ Տիգրանն էլ, Արմենն էլ նիկոլական դրածոներ են և հասցրել են 2018–ի իշխանափոխությունից հետո իրենց աղքատությունը հաղթահարել և «բոմժական ուսապարկից» դառնալ «փողատեր ուսապարկ»։ Մեկը մի քիչ շատ, մյուսը՝ քիչ։
Իրականությունն այն է, որ 2023–ի Երևանի ավագանու ընտրություններում ՔՊԿ–ն մերժվել է երևանցիների կողմից։ ՔՊԿ–ն իշխանությունը պահեց Երևանում Արամ Զավենովնայի հաճախորդության և ընդդիմության անվան տակ Երևանի ավագանի սողոսկած մի քանի հոգու ծախվածության օգնությամբ։
Տիգրանին կհանեն, թե չեն հանի, մեկ ուրիշին կփորձեն բերել, թե չեն փորձի, դա իրենց ոչ լեգիտիմության և անգրագետ կառավարիչներ լինելու հարցերը չեն լուծում։
Մեր երկրին համապետական ու տեղական մակարդակներով նոր՝ «ուսապարկազերծ» իշխանություններ են պետք։
Հ․Գ․։ Դատելով ամենից՝ Նիկոլ Փաշինյանն ուզում է «փչացնել» Տիգրան Ավինյանին, սարքել նրան «սբխեչի ուլ», դրա համար էլ ձերբակալում է նրա շրջապատի մարդկանց։ Նպատակը՝ նրան «չմոյացնելն» է։ Երևի Ավինյանը կա՛մ փողը ժամանակին «վերև» չի հասցնում, կա՛մ այն չափով չի հասցնում, ինչ չափով, որ Նիկոլն ակնկալիք ունի։

Звонит ли по Тиграну Авиняну колокол?
Незаконно вступивший в полномочия мэра Еревана Тигран Авинян на днях дал пресс-конференцию (фракция «Мать Армения» Совета старейшин Еревана оспаривает в суде правомерность вступления Авиняна в полномочия мэра; дело находится в Апелляционном суде).
В плане проблем Еревана эта пресс-конференция была бестолковой, так как проблемы столицы решаются не заявлениями, а конкретными делами. Последние же говорят сами за себя: город утопает в мусоре, после дождей Ереван превращается в озеро, скверы в бесхозном состоянии, деревья высыхают, разрешения на строительство сопряжены с коррупцией, вопрос зеленых зон продолжает оставаться насущным, Ереван управляется крайне неэффективно.
Пресс-конференция была бестолковой также в плане выбранного для нее дня. Это был ни годовой отчет, ни 100 дней правления, ни провозглашение чего-то знаменательного, ни на тему открытия известной станции метро «Ачапняк» или своей отставки.
Необходимость в пресс-конференция возникла по совсем другой причине.
Она имела явный внутриполитический, вернее – внутривластный, подтекст. Он хотел сказать, что информация о его отстранении безосновательна, что его отношения с Николом Пашиняном хорошие и что его позиции крепки, но пресс-конференция оставила прямо противоположное впечатление. Авинян хотел опровергнуть, но подтвердил, что испуган на тему потери занимаемого кресла.
Пресс-конференция показала, что Авинян обеспокоен, что может удостоиться участи Айка Марутяна и Грачья Саркисяна. То есть Никол может отстранить его точно так же, как назначил.
Говорят, что Никол хочет назначить мэром Армена Памбукчяна. Почему же он этого хочет, можно лишь предположить. Видимо, Армении – более предпочтительный «рюкзак», чем Тигран. Однако «рюкзак» всё же остается «рюкзаком». Разница лишь в количестве денежной составляющей внутри него. Тигран наверняка более богатый «рюкзак», чем Армен. Богатство же сделало Тиграна сравнительно самостоятельным. Именно это, по всей видимости, и не нравится Николу Пашиняну.
Заметим, что внутренняя грызня в «Гражданском договоре» не имеет никакого отношения к интересам граждан РА, ереванцев. И Тигран, и Армен – николовские ставленники, успевшие после смены власти 2018-го преодолеть свою бедность и стать из «бомжевских рюкзаков» «богатыми рюкзаками». Один – чуть больше, другой – чуть меньше.
Реальность в том, что на выборах Совета старейшин Еревана в 2023-ем «Гражданский договор» был отвергнут жителями столицы. ГД сумел удержать власть в Ереване при помощи клиентства Арама Завеновны и проползших в Совет старейшин под личиной оппозиционеров нескольких продажных субъектов.
Снимут они Тиграна или нет, приведут другого или нет – от этого их нелегитимность и бездарное правление никуда не исчезнут.
Нашей стране нужны новые, не состоящие из «рюкзаков» власти – как на местном, так и на общегосударственном уровне.
P.S. Судя по всему, Никол Пашинян хочет «испортить» Тиграна Авиняна, сделать из него «жертвенного ягненка», для чего и задерживает людей из его окружения. Цель – «зачморить» его. Видимо, Авинян не доставляет деньги вовремя «наверх» или доставляет не в том объеме, в котором ожидает от него Никол.