Իտալիան պաշտպանում է Իրանի դեմ ընդունված տնտեսական պատժամիջոցները
Իտալիան պաշտպանում է Իրանի նկատմամբ ԱՄՆ վարչակազմի հայտարարած տնտեսական պատժամիջոցները և կանի ամեն ինչ, որպեսզի համարժեք միջոցներ ընդունվեն Եվրամիության կողմից։ Այս մասին ասվում է Իտալիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Միացյալ Նահանգները երկուշաբթի նոր պատժամիջոցներ է ընդունել Իրանի նավթաքիմիական համալիրի, ինչպես նաև իրանական մի շարք ընկերությունների և ֆիզիկական անձանց դեմ։
«Պատժամիջոցներն ուղղված չեն իրանական ժողովրդի դեմ, սակայն պետք է համոզեն Իրանի իշխանություններին արդյունավետ համագործակցել Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության հետ (ՄԱԳԱՏԷ), որպեսզի ցրվեն միջուկային ծրագրին վերաբերող սպառնալիքները»,–ասել է Իտալիայի արտաքին գերատեսչության ղեկավար Ջուլիո Տերցի դի Սանտ’Ագատան։

Италия поддерживает введение санкций в отношении Ирана
Италия поддерживает экономические санкции в отношении Ирана, объявленные администрацией США, и сделает все возможное, чтобы аналогичные меры были приняты и со стороны ЕС. Об этом сообщает «РИА Новости» со ссылкой на МИД страны.
"Санкции не направлены против иранского народа, но должны убедить власти Тегерана эффективно сотрудничать с Международным агентством по атомной энергии (МАГАТЭ), чтобы развеять опасения относительно характера ядерной программы", — заявил глава итальянского внешнеполитического ведомства Джулио Терци ди Сант'Агата.
Напомним, что правительство Великобритании накануне заявило о том, что запрещает британским компаниям поддерживать какие-либо финансовые отношения со всеми иранскими банками. Такой шаг власти страны предприняли в рамках санкций, которые Объединенное королевство вводит против Тегерана в связи с его военной ядерной программой.