ՀՀ-ի հետ պայմանագրի տեքստի 80-90 տոկոսն արդեն համաձայնեցված է. Ալիև
«Ինչ վերաբերում է խաղաղության համաձայնագրին, արտգործնախարարի՝ ինձ տրամադրած տեղեկություններով՝ տեքստի 80-90 տոկոսն արդեն համաձայնեցված է»,-այսպես կոչված «Կեղծ պատմությունների բացահայտում. պայքար ապատեղեկատվության դեմ» բաքվի վերահսկողությանն անցած հայկական Շուշիում հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների՝ նա հավելել է, որ Հայաստանին ստիպել են տեքստից հեռացնել Արցախի վերաբերյալ դիրքորոշումն ու տերմինաբանությունը, ինչը ճանապարհ բացեց կարգավորման գործընթացի հետագա զարգացման համար։
Միևնույն ժամանակ, ըստ Ալիևի, «երկու հարց բաց է մնում»։ Նա ասել է, որ Հայաստանը նախ պետք է դրական արձագանքի Բաքվի առաջարկին։ Երկրորդ՝ և՛ Հայաստանը, և՛ Ադրբեջանը պետք է համատեղ դիմեն ԵԱՀԿ-ին՝ Մինսկի խումբը լուծարելու խնդրանքով, քանի որ, ըստ Ալիևի, վերջին մի քանի «տարիներին այդ խումբը գործնականում անգործության է մատնվել»։

80-90 процентов текста мирного соглашения с Арменией уже согласовано – Алиев
«Что касается мирного соглашения, то, по информации, предоставленной мне министром иностранных дел, 80-90 процентов текста уже согласовано. Армения была вынуждена изъять из него положение и терминологию (касательно Арцаха – прим.), что открыло путь для дальнейшего развития процесса нормализации», – заявил президента Азербайджана Ильхам Алиев на так называемом медиафоруме «Разоблачение ложных нарративов: борьба с дезинформацией» в оккупированном Азербайджаном армянском Шуши, передают азербайджанские СМИ.
При этом, по словам Алиева, «открытыми остаются два вопроса».
«Во-первых, Армения должна положительно ответить на наше предложение. Во-вторых, и Армения, и Азербайджан должны совместно обратиться в ОБСЕ с просьбой о роспуске Минской группы, поскольку последнюю пару лет эта группа фактически бездействует», – заявил президент Азербайджана.