ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը ՀԱԿ հանրահավաքում հայտարարել է, թե Երևանի ավագանու ընտրությունների միջոցով հիմնովին շտկելու են 2008 թվականի փետրվարի 19-ի կեղծված ընտրությունների և մարտի 1-ի սպանդի կործանարար հետևանքները։
Լ. Զուրաբյանը հայտարարել է նաև, որ Երևանի զարգացման ծրագիրն իրենք կներկայացնեն քարոզարշավի մեկնարկի օրը, իսկ մինչ այդ՝ հանրահավաքի ժամանակ, ներկայացրել է Կոնգրեսի ներքաղաքական գործողությունների ծրագիրը։ Ըստ այդմ՝ ավագանու ընտրություններում հաղթանակից հետո կվերականգնեն հավաքների ազատությունը, Ազատության հրապարակը կվերականգնվի և կվերադարձվի ժողովրդին, կճեղքեն տեղեկատվական բլոկադան, կստեղծեն կաբելային հեռուստատեսություն, որով հնարավորություն կստանան հեռարձակվել իշխանությունների փակած հեռուստաալիքները, կվերացնեն ընտրակեղծիքների համակարգը, կփոխեն կոռուպցիայի դեմ պայքարի մեխանիզմները։ Այդ ամենից հետո կհասնեն նախագահական և խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների անցկացմանը։
Հատվածներ Լևոն Զուրաբյանի ելույթից

Координатор АНК Левон Зурабян заявил на митинге, что выборами в авагани они исправят разрушительные последствия сфальсифицированных выборов 19 -го февраля 2008 - го и бойни 1-го марта.
Зурабян заявил также, что программу развития Еревана они представят в день старта предвыборной кампании, а до того представят программу внутриполитических действий конгресса. Согласно ей, после победы АНК на выборах будет восстановлена свобода собраний, площадь Свободы будет восстановлена и возвращена народу, будет прорвана информационная блокада: создано кабельное телевидение, по которому получат возможность вещать закрытые властью телеканалы. Будет уничтожена система выборных фальсификаций, изменены механизмы борьбы с коррупцией. После чего ситуация логически приведет ко внеочередным президентским и парламентским выборам.
Некоторые положения доклада Левона Зурабяна