Հովիկ Աբրահամյանը վերահաստատեց հրաժարականի մասին իր դիմումը
ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից տեղեկացնում են՝ «ՀՀ ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի 20-րդ հոդվածի համաձայն` նոյեմբերի 21-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը վերահաստատեց ԱԺ նախագահի պաշտոնից հրաժարականի մասին իր դիմումը, որը ներկայացրել էր նոյեմբերի 14-ին` Ազգային ժողովի նիստում:
«ՀՀ ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի 19-րդ հոդվածի 2-րդ կետի համաձայն` եթե Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնը թափուր է, ապա Ազգային ժողովի նախագահի պարտականությունները կատարում է Ազգային ժողովի նախագահի այն տեղակալը, որը պաշտոնում ընտրվելիս ստացել է առավել շատ ձայներ: Ուստի, ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Սամվել Նիկոյանը, ով ընտրվելիս ստացել էր առավել ձայներ (104 կողմ ), կկատարի ԱԺ նախագահի պարտականությունները:

Как сообщают из управления связями с общественностью Национального собрания РА, согласно 2-му пункту 20-ой статьи «Регламента Национального собрания Армении», 21 ноября председатель НС РА Овик Абрамян подтвердил свою отставку с занимаемой должности, которое было представлено им на заседании парламента 14 ноября.
Согласно 2-му пункту 19-ой статьи «Регламента Национального собрания Армении», если должность председателя НС РА остается вакантной, обязанности спикера парламента выполняет тот заместитель НС, который получил наибольшее количество голосов при избрании. В соответствии с этим, заместитель председателя НС Самвел Никоян, получивший при избрании наибольшее количество голосов (104 голоса), будет выполнять обязанности спикера парламента.
Овик Абрамян подтвердил свою отставку