Եթե հիշում եք, անցած տարի Արդարադատության նախարարին աշխատանքից հեռացրեցին այն բանի համար, որ նախարարության կառուցվածքի մեջ մտնող ԴԱՀԿ ծառայության պետ Միհրան Պողոսյանն, ըստ մամուլի հրապարակումների, իր աշխատասենյակում ծեծել էր ենթականերից մեկին։ Այսինքն՝ պատժվեց ոչ թե ծեծողը, այլ նրա վերադասը՝ Գևորգ Դանիելյանը (ով ծեծի, ով գնա «սանատորիա»)։
Ինչպես հայտնի է, համանման մեկ այլ իրավիճակում Գագիկ Բեգլարյանը հրաժարական տվեց Երևանի քաղաքապետի պաշտոնից։ Ասել է թե՝ գործ ունենք նախագահական նստավայրի կողմից երկակի ստանդարտների կիրառման հետ։ Մի դեպքում Մ. Պողոսյանի արածը հանդուրժելի էր և ընդունելի, իսկ Գ.Բեգլարյանի արածը՝ ոչ։
Օրերս Սյունիքի մարզպետը «Մարիոթ–Արմենիայում» հարձակվել էր գործարար կին Սիլվա Համբարձումյանի վրա։ Շատերի համար հետաքրքիր էր, թե ինչ որոշում կկայացնի Սերժ Սարգսյանը և արդյոք Լիսկան հերթական անգամ կմարսի՞ իր «քաջագործությունը»։
Դատելով իրադարձությունների զարգացումներից և Սերժ Սարգսյանի պահվածքից՝ Սուրեն Խաչատրյանի վարքը գնահատվել է հանդուրժելի և ընդունելի, ինչը նշանակում է, որ Լիսկայի պահով, ամենայն հավանականությամբ, կկիրառվի միհրանպողոսյանական տարբերակը։ Դե եթե այդպես է, ուրեմն պետք է ընդամենը պարզել, թե մարզպետի վերադասն ով է և ըստ այդմ էլ եզրակացնել, թե ում է սպասվում Գևորգ Դանիելյանի ճակատագիրը։
Ըստ ՀՀ Սահմանադրության՝ մարզպետները նշանակվում և ազատվում են կառավարության որոշմամբ, իսկ կառավարության այդ որոշումները վավերացվում են Հանրապետության նախագահի կողմից։
Ո՞վ կարժանանա Գևորգ Դանիելյանի ճակատագրին
Ինչպես հայտնի է, համանման մեկ այլ իրավիճակում Գագիկ Բեգլարյանը հրաժարական տվեց Երևանի քաղաքապետի պաշտոնից։ Ասել է թե՝ գործ ունենք նախագահական նստավայրի կողմից երկակի ստանդարտների կիրառման հետ։ Մի դեպքում Մ. Պողոսյանի արածը հանդուրժելի էր և ընդունելի, իսկ Գ. Բեգլարյանի արածը՝ ոչ։

Если помните, в прошлом году министра юстиции сняли с должности за то, что глава входящей в структуру министерства Службы принудительного исполнения судебных актов Мигран Погосян, согласно публикациям прессы, избил в своем кабинете одного из своих подчиненных. То есть, был наказан не тот, кто распустил руки, а глава министерства – Геворг Даниелян.
Как известно, в другой подобной ситуации Гагик Бегларян подал в отставку с поста мэра Еревана. Иначе говоря, мы имеем дело с применением президентским дворцом двойных стандартов. Выходит, что поступок М. Погосяна был приемлем и терпим, а Г.Бегларяна – нет.
На днях марзпет Сюника набросился в гостинице «Мариотт-Армения» на бизнес-леди Сильву Амбарцумян. Многих интересовало, какое решение примет Серж Саргсян и неужели Лиска снова переварит свое «геройство».
Судя по развитию событий и поведению Сержа Саргсяна, поступок Сурена Хачатряна был оценен как приемлемый и терпимый, а это значит, что по части Лиски, по всей вероятности, будет применен мигранпогосяновский вариант. Если этот так, то нужно всего лишь выяснить, кому подчиняется марзпет и в соответствии с этим сделать вывод о том, кого ждет судьба Геворга Даниеляна.
Согласно Конституции РА, марзпеты назначаются и освобождаются с должности по решению правительства, а решения правительства утверждаются главой государства.
Кто удостоится судьбы Геворга Даниеляна?
Как известно, в другой подобной ситуации Гагик Бегларян подал в отставку с поста мэра Еревана. Иначе говоря, мы имеем дело с применением президентским дворцом двойных стандартов. Выходит, что поступок М. Погосяна был приемлем и терпим, а Г. Бегларяна – нет.