Լևոն Երանոսյանը դատապարտվեց 4 տարվա ազատազրկման, բայց համաներմամբ ազատ արձակվեց
Քիչ առաջ դատավոր Հարություն Մանուկյանը հրապարակեց ՀՀ նախկին փոխոստիկանապետ Լևոն Երանոսյանի գործով վճիռը։ ՀՀ նախկին փոխոստիկանապետ Լևոն Երանոսյանը համաներվեց:
Լևոն Երանոսյանը մեղավոր ճանաչվեց և դատապարտվեց 4 տարվա ազատազրկման, սակայն համաներմամբ ազատ արձակվեց պատժի կրումից:
Ավելի վաղ գործով մեղադրողը միջնորդել էր նախկին ոստիկանապետին դատապարտել 11 տարվա, իսկ այս գործով անցնող Լևոն Երանոսյանին՝ 8 տարվա ազատազրկման:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի նախկին փոխոստիկանապետ, ոստիկանության զորքերի նախկին հրամանատար Լևոն Երանոսյանը մեղադրվում է հեղափոխության օրերին ոստիկանության կողմից հատուկ միջոցներ կիրառելու ժամանակ պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու մեջ։ Լևոն Երանոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա հատուկ միջոցների գործադրմամբ դիտավորությամբ կատարել է այնպիսի գործողություններ, որոնք ակնհայտորեն դուրս են եկել իր լիազորությունների շրջանակից և էական վնաս են պատճառել քաղաքացիների իրավունքներին ու օրինական շահերին, ինչպես նաև անզգուշությամբ առաջացրել են ծանր հետևանքներ։
Ոստիկանության զորքերի նախկին հրամանատար, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Երանոսյանի փաստաբան Տիգրան Սաֆարյանը, վկայակոչելով Երանոսյանի ցուցմունքը, փոխանցել էր՝ հեղափոխության օրերին Երևանի թե՛ Բաղրամյան պողոտայում, թե՛ Արցախի փողոցում ստեղծված իրադրությունն այնպիսին էր, որ կային հատուկ միջոցներ կիրառելու պայմաններ, հիմքեր, և այդ միջոցները կիրառվել են։

Левон Ераносян приговорен к 4 годам лишения свободы, но амнистирован
Судья Арутюн Манукян огласил решение по делу бывшего заместителя начальника Полиции РА Левона Ераносяна. Бывший заместитель начальника Полиции РА Левон Ераносян амнистирован.
При этом Левон Ераносян был признан виновным и приговорен к 4 годам лишения свободы, но амнистирован и освобожден от отбывания наказания.
Ранее обвинитель по делу ходатайствовал об осуждении бывшего начальника полиции на 11 лет, а проходящего по этому делу Левона Ераносяна – на 8 лет лишения свободы:
Напомним, что бывший заместитель начальника полиции Армении, бывший командующий войсками полиции Левон Ераносян обвиняется в превышении должностных полномочий во время применения полицией специальных мер в дни «революции». Левону Ераносяну предъявлено обвинение в том, что он с применением специальных средств умышленно совершил действия, которые явно выходили за рамки его полномочий и нанесли существенный ущерб правам и законным интересам граждан, а также повлекли по неосторожности тяжелые последствия.
Адвокат бывшего командующего войсками полиции, генерал-лейтенанта полиции Левона Ераносяна Тигран Сафарян, ссылаясь на показания Ераносяна, передал, что ситуация, сложившаяся в указанные дни как на проспекте Баграмяна в Ереване, так и на улице Арцаха, была такова, что были условия и основания для применения специальных мер, и эти меры были применены.