Զինծառայող Արարատ Արոյանը մահացել է զորավարժարանում
2024 թվականի մայիսի 26-ին՝ ժամը 13։00-ին, ՀՀ ՊՆ N զորամասից հաղորդում է ստացվել, որ ժամը 11։00-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի զորավարժարանում զինտեխնիկան վարման ընթացքում պատահական բախվել է կայանված «Ուրալ» մակնիշի ավտոմեքենայի թափքին, որի արդյունքում թափքում գտնվող նույն զորամասի զինծառայող Ա․ Արոյանը նույն օրը՝ ժամը 11։30-ի սահմաններում, ճակատաքունքային հատվածում ստացած վնասվածքներով ընդունվել է կայազորի զինվորական հոսպիտալ, որտեղ ժամը 13։40-ին վերջինս մահացել է։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հինգերորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 538-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (մարտական հատուկ կամ տրանսպորտային մեքենա վարելու կամ շահագործելու կանոն խախտելը, որը անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու առողջությանը միջին ծանրության վնասի պատճառում կամ խոշոր չափերի գույքային վնաս, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ) նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է քննչական խմբին։
Նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն, կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, հարցաքննվել են ականատես մի շարք անձինք, վկաներ։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ և անհետաձգելի քննչական և վարույթային այլ գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու, պատասխանատուների և մեղավորների շրջանակն ի հայտ բերելու և նրանց գործողություններին իրավական գնահատական տալու ուղղությամբ։
Ծանուցում. Հանցանքի համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Уголовное производство инициировано по факту гибели военнослужащего, сообщает пресс-служба СК Армении.
Согласно релизу ведомства, в 13։00 26 мая текущего года из на воинской части МО РА поступило сообщение о том, что около 11:30 на полигоне в/ч военная техника случайно врезалась во время вождения в кузов припаркованного автомобиля марки «Урал». В результате происшествия находящийся в кузове военнослужащий А. Ароян с травмами в лобно-височной области был доставлен в военный гарнизонный госпиталь, где скончался в 13:40.
По факту случившегося в Следственном комитете РА инициировано уголовное производство по части 3 статьи 538 УК РА (нарушение правил вождения или эксплуатации боевой, специальной или транспортной машины, повлекшее по неосторожности причинение вреда средней тяжести или имущественный ущерб в крупном размере, повлекшее по неосторожности смерть человека). Производство предварительного расследования поручено следственной группе.
Назначена судебно-медицинская экспертиза, произведен осмотр места происшествия, допрошен ряд очевидцев, свидетелей.
«Предпринимаются необходимые и неотложные следственные и иные процессуальные действия для установления всех обстоятельств произошедшего, выявления круга ответственных и виновных и дачи их действиям правовой оценки», – говорится в сообщении.
Военнослужащий погиб на полигоне