Վարչապետի թեկնածուն Բագրատ Սրբազանն է․ Գուրգեն Մելիքյան (տեսանյութ)
Այսօր մեզ պետք է հնարավորություն, որ կարողանանք նորից կառուցենք մեր երկիրը։ Շատ դժվար փուլ է մեզ սպասվում, ժողովուրդ ջան։ Մենք պետք է հասկանանք, որ ո՛վ էլ հիմա ստանձնեց պատասխանատվություն, սա նրա համար լինելու է իր կյանքի ամենաբարդ ծառայությունը։ Հայաստանը դեռ երբեք այսքան ծանր վիճակում իշխանություն չի փոխել։ Այս մասին այսօր հրավիրված հանրահավաքի ժամանակ հայտարարել է պրոֆեսոր, արևելագետ Գուրգեն Մելիքյանը։
«Այսօր մեզ պետք է մեկը, ով կարող է վերցնել այդ պատասխանատվությունը։ Մեզ պետք է, մի մարդ, ով կկարողանա համախմբել բոլորին և կախված չի լինի ոչ մեկից՝ բացի սեփական խղճից, սեփական ժողովրդից ու պետության շահից։
Մեզ պետք է այս իշխանությունների ուղիղ հակառա´կ արժեքներով մեկը։ Մարդ, ով գիտի, թե ինչ է հայրենիքը, ինչ է մարդկային կյանքը, ինչ է ժողովրդին ու երկրին ծառայելը, ինչ է պատասխանատվությունը, ինչ է խաղաղությունը, ինչ է ներքին հաշտությունը։ Մարդ, որը կարող է հույս բերել։
Մեզ անհրաժեշտ է վերջապես փակել պատերազմի դուռը և կայունացնել մեր երկիրը։ Մեզ անհրաժեշտ են ընդունակ, գրագետ մարդիկ, անհրաժեշտ է թիմ, որը հաշտության մթնոլորտում կկարողանա երկիրը հանել այս մղձավանջից։ Որը կկարողանա արդար կառավարում իրականացնել և վերացնել ներքին թշնամանքը և ատելությունը։ Որը կամրացնի մեր սահմանները։
Մենք մի ամիս եղել ենք հանդիպումների և խորհրդակցությունների մեջ։ Հանդիպումներ են անցկացվել բոլոր ոլորտների ներկայացուցիչների, խմբերի հետ՝ քաղաքական կուսակցություններից մինչև հասարակական միավորներ, բուհական, գիտական, մշակութային, տնտեսագիտական շրջանակներ, անվտանգության մասնագետներ, դիվանագետներ, գործարարներ, իրավաբաններ, տարբեր սոցիալական խմբերի, և շատ ու շատ այլոց հետ։ Բոլոր հանդիպումների և քննարկումների մասնակիցների ճնշող մեծամասնությունը եղել է միակարծիք՝ որ Այդ մարդը, իհարկե, Բագրատ Սրբազանն է։
Մենք հասկանում ենք, որ սա արքեպիսկոպոսի համար ծանր որոշում է, քանի որ փոխում է նրա կյանքի ամբողջ ընթացքը։ Սա ծանր որոշում է, սակայն սա ծառայության մի մասն է։ Սա հոգևոր ծառայության ամենակարևոր մասն է, որ իր երկրին, իր հողին, իր ժողովրդին ծառայող մարդը կարող է իրականացնել»,-հավելել է նա։

Гурген Меликян: «Кандидатом на пост премьер-министра является архиепископ Баграт Србазан» (видео)
Мы ходили на встречи и консультации уже месяц, подавляющее большинство участников всех встреч и обсуждений сошлись во мнении, что кандидатом в премьер-министры, конечно же, является архиепископ Баграт Србазан. Об этом сегодня, 26 мая, в своем выступлении на площади Республики заявил профессор, востоковед Гурген Меликян.
«Состоялись встречи с представителями всех сфер, групп, от политических партий до государственных структур, научных, научных, культурных, экономических кругов, специалистов по безопасности, дипломатов, бизнесменов, юристов, различных социальных групп и многих, многих других. Подавляющее большинство участников всех встреч и обсуждений сошлись во мнении, что этим человеком, конечно же, является архиепископ Баграт Галстанян», – сказал он.
Он продолжил: «Среди наших политических сил и народа существует четкий консенсус в том, что лидер движения Баграт Србазан также должен быть премьер-министром. Мы понимаем, что это непростое решение для архиепископа, поскольку оно меняет весь ход его жизни. Это трудное решение, но это часть службы. Это важнейшая часть духовного служения, которую может выполнять человек, служащий своей стране, своей земле, своему народу».