Փաշինյանն ուզում է իրեն ազատել պատասխանատվությունից և այն ուրիշների վրա գցել․ Ձերմանտ (տեսանյութ)
Ռուս-բելառուսական փորձագիտական ակումբի փորձագետ Ալեքսեյ ՁերմանտըAlpha News-ի եթերում անդրադարձել է Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, որ ՀԱՊԿ առնվազն երկու երկիր մասնակցել է 44-օրյա պատերազմի նախապատրաստությանը:
Քաղաքագետի խոսքով՝ Փաշինյանը ցանկանում է իրեն ազատել պատասխանատվությունից և այն ուրիշների վրա գցել։
«Նախ պետք է հասկանալ, որ ո՛չ Բելառուսը, ո՛չ Ռուսաստանը կապ չեն ունեցել Ղարաբաղի շուրջ հակամարտության սկսման հետ։ Այս երկու պետությունները բազմիցս ջանքեր են գործադրել այս խնդիրը խաղաղ ճանապարհով լուծելու համար։ Իսկ Ռուսաստանին ու Բելառուսին մեղադրել այն բանում, որ նրանք օգնել են Ադրբեջանին պատերազմի նախապատրաստվելու հարցում, իմ կարծիքով, սխալ է ու ոչ կոռեկտ։
Ըստ էության, հայկական կողմն ինքը չի ճանաչել Արցախի անկախությունը և անհրաժեշտ օգնություն չի ցուցաբերել պատերազմի ժամանակ։ Ով, եթե ոչ Հայաստանը պետք է զբաղվեր անվտանգության հարցերով։ Ինձ թվում է, որ Փաշինյանն այս դեպքում փորձում է իր վրայից հանել պատասխանատվությունը և այն բարդել երրորդ կողմերի վրա։ Ոչ ոք չի խանգարել Հայաստանին տարիներ շարունակ պատրաստվել այս պատերազմին։ Այդ խնդիրը ներկայիս հայկական ղեկավարությունը և նախորդը չեն կատարել»,-ասել է Ձերմանտը:
Փորձագետի կարծիքով՝ Փաշինյանին առիթ է պետք դեպի արևմուտք շրջվելու համար։
«Բելառուսն ու Ռուսաստանը բազմիցս ջանքեր են գործադրել, տարբեր տարբերակներ են առաջարկել հակամարտության կարգավորման համար։ Արդյունքում, դրանք բոլորը հայկական կողմից մերժվեցին, ինչի արդյունքում Ադրբեջանը գնաց մարտական գործողությունների։ Ահա այստեղ պետք է փնտրել խնդրի արմատը, կատարվածի պատճառը, այլ ոչ թե մեղադրել երրորդ երկրներին։ Ինձ թվում է, որ Փաշինյանի համար սա պարզապես մանիպուլյացիայի նման մանևր է՝ պատասխանատվությունից ազատվելու համար։
Դե, ինչպես ես եմ հասկանում, նրան առիթ է պետք ՀԱՊԿ-ի և Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) շրջանակներում ինտեգրումից դեպի Արևմուտք շրջվելու համար, և դրա համար էլ առիթ է փնտրում։ Այս դեպքում առիթն այն է, որ Ռուսաստանն ու Բելառուսն իբր ինչ-որ աջակցություն չեն ցուցաբերել և չեն ցուցաբերում։ Ուստի ինձ թվում է, որ այս առիթը հատուկ է՝ դեպի Արևմուտք շրջադարձն արդարացնելու համար ՝ Բելառուսին և Ռուսաստանին մեղադրելով դաշնակցային պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելու մեջ»,-եզրափակել է Ձերմանտը։
Ռուս-բելառուսական փորձագիտական ակումբի փորձագետ Ալեքսեյ Ձերմանտը Alpha News-ի եթերում անդրադարձել է Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, որ ՀԱՊԿ առնվազն երկու երկիր մասնակցել է 44-օրյա պատերազմի նախապատրաստությանը:

Пашинян хочет снять с себя ответственность – Алексей Дзермант (видео)
Эксперт российско-белорусского экспертного клуба Алексей Дзермант прокомментировал «Alpha News» обвинение Никола Пашиняна двух стран Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) в подготовке 44-дневной войны против Армении.
По словам политолога, Пашинян хочет снять с себя ответственность и переложить ее на других.
«Во-первых, нужно понимать, что ни Беларусь, ни Россия не имеют отношения к началу конфликта вокруг Карабаха. Эти два государства неоднократно предпринимали усилия для того, чтобы решить эту проблему мирным способом. И обвинять Россию и Беларусь в том, что они помогали азербайджанам в подготовке к войне, по-моему, некорректно и неправильно. Собственно говоря, сама армянская сторона не признавала Арцах и не оказала необходимую помощь во время начала войны.
Кто как не Армения должна была тогда заниматься вопросами безопасности. Мне кажется, что Пашинян в данном случае пытается снять с себя ответственность и переложить ее на третьи стороны. Никто же не мешал Армении готовиться к этой войне годами. С этой задачей нынешнее армянское руководство и предыдущее не справились», – сказал Дзермант.
По мнению эксперта, Пашиняну нужен повод для разворота в сторону Запада.
«Беларусь и Россия неоднократно предпринимали усилия, предлагали разные варианты для разрешения конфликта. В итоге все они армянской стороной были отвергнуты, в результате чего Азербайджан пошел на боевые действия. Вот здесь нужно искать корень проблемы, причину того, что произошло, а не обвинять третьи страны. Мне кажется, что для Пашиняна это просто такой маневр для манипуляции, чтобы снять с себя ответственность.
Ну и, насколько я понимаю, ему нужен повод для того, чтобы начать разворот от интеграции в рамках ОДКБ и Евразийского экономического союза (ЕАЭС) в западную сторону. И для этого тоже подыскивается повод. И в данном случае повод в том, что Россия и Беларусь якобы не оказывали и не оказывают какую-то поддержку. Мне кажется, что этот повод специально находится, чтобы оправдать движение в западную сторону, обвиняя Беларусь и Россию в ненадлежащем выполнении союзнических обязанностей», – заключил Дзермант.