Սահակաշվիլին հրաժարակա՞ն կտա
Ինչպես գրում է, «Ախալի թաոբա» («Նոր սերունդ») թերթը, Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլիի մերձավոր շրջապատում քննարկվում է արտահերթ նախագահական ընտրություններ անցկացնելու հարցը։
Ըստ թերթի՝ գաղտնի աղբյուրը հաստատել է, որ նախագահական ընտրությունները կարող են տեղի ունենալ ոչ թե 2013թ., այլ 2012թ. գարնանը։ Իշխանության ազդեցիկ ներկայացուցիչները, այդ թվում Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Գեորգի Բոկերիան, Սահակաշվիլիին խորհուրդ են տալիս ընդհանրապես լքել քաղաքական ասպարեզը։
Թերթը  նաև  գրում է, թե Սահակաշվիլիի մերձավոր շրջապատում կարծում են, որ եթե նա զբաղեցնի վարչապետի կամ խորհրդարանի խոսնակի պաշտոնը, նոր հեղափոխությունն անխուսափելի կլինի։
Աղբյուրը կարծում է, որ Սահակաշվիլիի հնարավոր հրաժարականը կապված է ՌԴ նախագահի պաշտոնին վարչապետ Վլադիմիր Պուտինի վերադարձի հետ։ Ռուսաստանի և ԱՄՆ–ի միջև պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ եթե Սահակաշվիլին հեռանա, պատասխան չի տա «իրականացրած հանցագործությունների» համար և կշարունակի խաղաղ ապրել։

Саакашвили уйдет в отставку?
В ближайшем окружении президента Грузии Михаила Саакашвили «без сомнения рассматривают возможность проведения выборов главы государства раньше 2013 года». Об этом, как передает газета «Взгляд»,  утверждает в четверг тбилисская газета «Ахали таоба» («Новое поколение») со ссылкой на информированный конфиденциальный источник.
«Конфиденциальный источник утверждает, что выборы могут пройти весной 2012 года», - сообщает газета. По его данным, «ведущие фигуры власти, в том числе секретарь СНБ Георгий Бокерия, советуют Саакашвили вовремя вообще покинуть политическую сцену».
В окружении, по словам источника, считают, что, если Саакашвили займет пост премьер-министра или председателя парламента, стране не избежать новой революции. «Саакашвили советуют получить гарантии неприкосновенности и уйти», - сообщил источник изданию.
По его данным, сначала президент отказывался, но сейчас решение им уже принято.
Источник считает, что возможная досрочная отставка Саакашвили связана с ожидаемым возвращением на пост президента России премьер-министра Владимира Путина. Как пишет газета, Россия и США «пришли к согласию», что, если Саакашвили уйдет, то не будет отвечать за «совершенные преступления», а «мирно продолжит жить».