5-րդ շարասյան «ֆոտոռոբոտը». հանքերի, թուրքերի «վկաներն» ու ռուսների «հակավկաները»
Հայաստանում վխտում են 5-րդ շարասյան ներկայացուցիչները: Դրանք այն մարդիկ են, ովքեր հանդես են գալիս տարբեր կարգավիճակներով, բայց նույն բանն են ասում: Ամեն մեկն իր դիրքերից: Ու բոլորը սպասարկում են մեր թշնամիների շահերը:
Մեկը հանդես է գալիս որպես քաղաքական գործիչ, մյուսը՝ պաշտոնյա, երրորդը՝ բնապահպան, չորրորդը՝ մարդու իրավունքների պաշտպան, հինգերորդը՝ քաղակտիվիստ, վեցերորդը՝ ...
Բոլորը վճարվում են: Դրսից:
Եթե փորձենք «ֆոտոռոբոտ» ստանալ թշնամու շահերը սպասարկողներից, ապա կունենանք հետևյալ հավաքական պատկերը: 5-րդ շարասյան ներկայացուցիչը շատ հաճախ է օգտագործում «ինքնիշխանություն» բառը, բայց հենց քերում ես, տակից դուրս է գալիս Արցախն Ադրբեջանին հանձնողը, Թուրքիային ծառայողը, Ցեղասպանությունն ուրացողը:
Սրանք ինքնիշխանությունը հասկանում են որպես հակառուսականություն, իրականում՝ թուրքամետություն:
Բերենք կոնկրետ օրինակ: Կային, այսպես կոչված, Ամուլսարի պաշտպաններ: Իբր պայքարում էին բնության համար, բայց իրենց բուն նպատակը Հայաստանի տնտեսությանը վնասելն էր: Որպեսի Հայաստանի բյուջեն չմեծանա, նոր հարկեր չհավաքվեն, բանակը չզինվի, զինվորն ավելի ապահով չդառնա: Առաջին հայացքից թվում էր, թե հանուն մաքուր բնության և Ջերմուկի համար էին պայքարում, հանուն մեր սարերի ու լեռների են պայքարում, բայց դա միայն առաջին հայացքից:
Սրանք՝ մայրամախոտերը, կանաչով պատվածները, լևոնգալստյանները, ՔՈ անվան տակ գործող օտարահպատակները և այլք, շուրջօրյա ռեժիմով կանգնած էին Ամուլսար տանող ճանապարհի վրա, բայց երբ ադրբեջանցիները մտան Ջերմուկ, ծպտունները չլսվեց: Միանգամից ծլկեցին դեպքի վայրից ու հայտնվեցին ... Գյումրիում ռուսական ռազմաբազայի դիմաց ու պահանջեցին այդ բազայի վերացում: Դե որպեսզի թուրքերը գան: Այսինքն՝ սրանք «օկ» են, որ ադրբեջանցիները գրավեն մեր հողերն ու շահագործեն հանքերը, բայց «օկ» չեն, երբ Հայաստանում են հանքեր շահագործվում ու տնտեսական զարգացմանը նպաստում:
Հայաստանում հանքերի աշխատքների դեմ բողոքողների մեծ մասը «բնապահպան» է: Սրանք «կանաչի» դիմաց Հայաստանի դեմ են աշխատում:
Պատահական չէ, որ հիմա էլ աշխատում են բոլոր նրանց դեմ, ովքեր դեմ են Տավուշում միակողմանի զիջումներին: Թիրախավորել են «Տավուշը հանուն Հայրենիքի» շարժմանը, էժանագին բաներ են գրում քայլերթի մասին: Պատվիրատուն կրկին նույնն է՝ Թուրքիան: Ճիշտ է, իրենք իրենց ներկայացնում են որպես արևմտամետներ, բայց բոլորն էլ թուրքական բաղնիքում են անցել իրենց պայքարիստական մկրտությունն ու լծվել Հայաստանը ներսից քանդելու գործին:
Ամփոփենք. 5-րդ շարասյան ներկայացուցիչը թուրքամետ է, արցախատյաց, մոլի հակառուս, հանքերի «վկա», ՀՀ տնտեսության թշնամի ու բացի այդ նաև՝ կատարյալ անգրագետ: Սրանք ներսից են քայքայում պետությունը, ընդ որում՝ թշնամուց էլ ավելի մեծ էնտուզիազմով: Թշնամին դրանից հետո է գործի անցնում:

«Фоторобот» 5-ой колонны: «свидетели» рудников и турок и «антисвидетели» русских
Армения кишит представителями 5-ой колонны. Это люди, выступающие в различных статусах, но занятые одним и тем же делом. Каждый со своих позиций. И все они обслуживают интересы наших врагов.
Один выступает как политический деятель, другой – чиновник, третий – эколог, четвертый – защитник прав человека, пятый – гражданский активист, шестой…
И все они проплачиваются. Извне.
Если попытаться составить «фоторобот» обслуживающих интересы наших врагов, то получится следующий собирательный образ. Представитель 5-ой колонны очень часто использует слово «суверенитет», но с первым же скребком из-под него проглядывает сдающий Арцах Азербайджану, служащий Турции и предающий забвению Геноцид армян.
Они понимают суверенитет как антироссийскость, а в реальности – протурецкость.
Приведем конкретный пример. В свое время были так называемые защитники Амулсара. Они якобы боролись за экологию, но их реальной целью было нанесение вреда экономике Армении, чтобы не рос бюджет страны, не выплачивались новые налоги, не вооружалась армия, а солдат не был более обеспечен. На первый взгляд кажется, что они боролись за чистую природу и Джермук, за наши горы, но это – лишь на первый взгляд.
Эти мариама-«травы», лепестконосцы, левонгалстяны и другие чужеподданные в круглосуточном режиме стояли на дороге к Амулсару, но когда азербайджанцы заняли высоты Джермука, их и след простыл. Они слиняли с места событий и оказались… перед российской военной базой в Гюмри с требованием ее вывода из Армении. Ну, чтобы ее место заняли турки. То есть, для них нормально, чтобы азербайджанцы захватывали наши земли и эксплуатировали наши рудники, но они против того, чтобы рудники работали в Армении и способствовали нашему экономическому развитию.
Большая часть выступающих против эксплуатации рудников в Армении – «экологи». За «зеленые» они работают против Армении.
Неслучайно, что сейчас они работают против всех тех, кто выступает против односторонних уступок в Тавуше. Они избрали в качестве мишени движение «Тавуш во имя Родины» и пишут о шествии в Ереван всякие гадости. Заказчик всё тот же – Турция. Правда, они позиционируют прозападниками, но все прошли своё активистское крещение в турецкой бане, и впряглись в дело развала Армении изнутри.
Итак, представитель 5-ой колонны является протурецким, ненавидящим Арцах, ярым русофобом, «свидетелем» рудников, врагом экономики РА и, помимо прочего, полным невеждой. Они разваливают государство изнутри, причем с большим энтузиазмом, чем наши враги. Враги переходят к делу уже после.