Հայաստանում տեղի ունեցողի պատճառը Փաշինյանի դավաճանական քաղաքականությունն է. Սեմյոն Բաղդասարով (տեսանյութ)
Alpha News-ի ուղիղ եթերում Մերձավոր Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների ուսումնասիրության կենտրոնի տնօրեն Սեմյոն Բաղդասարովն անդրադարձել է Հայաստանում բողոքի ցույցերին, Նիկոլ Փաշինյանի վերջին հայտարարություններին, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակին։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում տեղի ունեցողի պատճառը Փաշինյանի և նրա թիմի դավաճանական քաղաքականությունն է։
«Փաշինյանը երկար ժամանակ վարել է այդ քաղաքականությունը՝ սկսած 2018 թվականից, և Հայաստանում բնակչության ինչ-որ հատված, ցավոք, ըմբռնումով է վերաբերվել դրան։ Իսկ Հայաստանից դուրս, այդ թվում ՝ Ռուսաստանում, այդ քաղաքականությանը վերաբերվում էին ոչ թե ըմբռնումով, այլ ձևացնում էին, թե ոչինչ չի կատարվում։
Հիմա արդեն վերջնուղի է դուրս եկել: Այս մարդը (Փաշինյանը) վերջին մեկ-երկու ամսվա ընթացքում գնում է ամեն ինչի, ինչի կարելի է գնալ։ Նա կասկածի տակ է դրել 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը, հանձնում է Տավուշի գյուղերը։ Նա փորձում է փոխել Հայաստանի Սահմանադրությունն այնպես, ինչպես իրեն ասում է թուրք-ադրբեջանական տանդեմը, այսինքն՝ երկրներ, որոնք կցանկանային ոչնչացնել հայոց պետականությունը։ Այսինքն՝ այդ մարդը (Փաշինյանը) վա-բանկ գնաց։
Ես ուշադրություն դարձրի, որ նա գնաց վա-բանկ Մեծ Բրիտանիայի գաղտնի հետախուզական ծառայության ղեկավար Ռիչարդ Մուրի հետ հանդիպումից հետո, ով թուրքամետ քաղաքական գործիչ է:Ռիչարդ Մուրը Մեծ Բրիտանիայի դեսպանն էր Թուրքիայում, հիանալի տիրապետում է թուրքերենին։ Եվ երբ Թուրքիայի հետ բարդ հարաբերություններ ունեցող պետության ղեկավարը հանդիպում է Բրիտանիայի հատուկ ծառայության ղեկավարի հետ, որն իր բոլոր գործողություններն իրականացնում է թուրքական հատուկ ծառայության հետ համատեղ, հարց է առաջանում՝ ի՞նչ է կատարվում։ Ցանկացած այլ երկրում միայն մեկ նման հանդիպման ժամանակ իմպիչմենտի հարց կդրվեր»,-նշել է Բաղդասարովը։
Թեև, ըստ քաղաքագետի, այս ամենը համապատասխան արձագանք է ստանում հայ բնակչության կողմից, բայց հաշվի առնելով ներկայիս ընդդիմության առանձնահատկությունը՝ ոչ մի կերպ չի հաջողվում համախմբել և առաջնորդել ժողովրդին։
«Այս պայմաններում հանդես է եկել Հայ Առաքելական եկեղեցին, ինչը բնական է, որովհետև պատմականորեն Հայ Առաքելական Եկեղեցին միշտ եղել է հայ ժողովրդի, հայ ինքնության ողնաշարը: Ես կարծում եմ, որ հետագայում եկեղեցին պետք է իր վրա վերցնի նախաձեռնությունը, եկեղեցին պետք է իր հետևից տանի ժողովրդին»,-հավելել է Բաղդասարովը։
Ինչ վերաբերում է Փաշինյանի այն հայտարարությանը, թե սահմանների լեգիտիմությունը փրկություն կլինի Հայաստանի համար, փորձագետը զգուշացրել է, որ Ադրբեջանը Տավուշի գյուղերով չի սահմանափակվի։
«Այդ սահմանների ճանաչումից հետո վաղը հակառակորդը պահանջելու է մյուս սահմանների ճանաչում և այդպես շարունակվելու է այնքան ժամանակ, մինչև Հայաստանը վերածվի «Արևմտյան Ադրբեջանի»: Նորմալ մարդը պարտությունից հետո կվերլուծեր իրավիճակը և կստեղծեր հզոր բանակ։ Բայց Փաշինյանը ոչինչ չի արել, իր խելքով բանակի մասին խոսելն անիմաստ է, նա շատ խորամանկ ու ծախու մարդ է»,-ընդգծել է Բաղդասարովը։
Մեկնաբանելով մամուլում շրջանառվող լուրերն այն մասին, որ Փաշինյանը հրաժարվել է գնալ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի երդմնակալության արարողությանը, քաղաքագետը նշել է՝ դա Մոսկվայում բացասաբար կընկալվի։
«Դա այն է, ինչ պետք է մեր թշնամուն, այդ թվում ՝ Թուրքիային։ Բայց Ռուսաստանում պետք է իմանան, որ դա հայ ժողովրդի որոշումը չէ, դա Փաշինյանի որոշումն է»,-նշել է Բաղդասարովը։
Սեմյոն Բաղդասարովը հարցազրույցի ընթացքում անդրադարձել է նաև Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակին, Իրանի և Իսրայելի հակամարտությանը և արաբական աշխարհի հետ Թեհրանի հարաբերություններին:
Ես ուշադրություն դարձրի, որ նա գնաց վա-բանկ Մեծ Բրիտանիայի գաղտնի հետախուզական ծառայության ղեկավար Ռիչարդ Մուրի հետ հանդիպումից հետո, ով թուրքամետ քաղաքական գործիչ է: Ռիչարդ Մուրը Մեծ Բրիտանիայի դեսպանն էր Թուրքիայում, հիանալի տիրապետում է թուրքերենին։ Եվ երբ Թուրքիայի հետ բարդ հարաբերություններ ունեցող պետության ղեկավարը հանդիպում է Բրիտանիայի հատուկ ծառայության ղեկավարի հետ, որն իր բոլոր գործողություններն իրականացնում է թուրքական հատուկ ծառայության հետ համատեղ, հարց է առաջանում՝ ի՞նչ է կատարվում։ Ցանկացած այլ երկրում միայն մեկ նման հանդիպման ժամանակ իմպիչմենտի հարց կդրվեր»,-նշել է Բաղդասարովը։

Семен Багдасаров: «Причина происходящего в Армении – предательская политика Пашиняна» (видео)
Директор Центра изучения стран Ближнего Востока и Центральной Азии Семен Багдасаров прокомментировал «Alpha News» акции протеста в Армении, последние заявления Никола Пашиняна, а также ситуацию на Ближнем Востоке.
«Причина (происходящего в Армении) — предательская политика Пашиняна и его команды. Пашинян долго вёл эту политику, начиная с 2018 года, и в Армении какая-то часть населения, к сожалению, к этому относилась с понимаем. И за пределами Армении, в том числе в России, к этой политике относились не то что бы с пониманием, но делали вид, что ничего не происходит. Сейчас уже финишная прямая.
Этот человек (Пашинян) за последние месяц-два идет на всё тяжкое, на что можно идти. Он поставил под сомнение Геноцид армян в Османской империи в 1915 году, сдаёт тавушские села. Он пытается поменять Конституцию Армении так, как ему говорят турецко-азербайджанский тандем, то есть страны, которые хотели бы уничтожения армянской государственности и размытия этой государственности путем размытия территорий и много чего другого. То есть этот человек (Пашинян) пошел ва-банк.
Я обратил внимание, что он пошел ва-банк после встречи с главой британской Службы внешней разведки МИ-6 Ричардом Муром, который является протурецким политиком. Ричард Мур был послом Великобритании в Турции, великолепно владеет турецким языком. И когда руководитель государства, у которого непростые отношения с Турцией, встречается с руководителем спецслужбы Британии, который все свои операции проводит совместно с турецкой спецслужбой, возникает вопрос что происходит? В любой другой стране только за одну такую встречу был бы поставлен вопрос об импичменте», – отметил Багдасаров.
«Конечно, это все вызывает соответсвующую реакцию со стороны армянского населения, учитывая своеобразие нынешней оппозиции, которая никак не может сплотиться и повести народ. В этих условиях выступила Армянская Апостольская церковь, что естественно, потому что исторически Армянская Апостольская церковь всегда была стрежнем армянского народа, армянской идентичности. Я считаю, что дальше церковь должна брать на себя инициативу, церковь должна повести за собой народ», – добавил Багдасаров.
Что касается заявления Пашиняна о том, что легитимность границ станет спасением для Армении, эксперт предупредил, что Азербайджан на селах в Тавуше не остановится.
«После признания этих границ завтра противник потребует признания других границ и так будет продолжаться до тех пор, пока Армения не превратится в «Западный Азербайджан». Нормальный человек после поражения проанализировал бы ситуацию и создал бы мощную армию. Но Пашинян ничего не сделал, с его интеллектом говорить об армии бессмысленно, он очень хитрый и продажный человек», – подчеркнул Багдасаров.
Комментируя слухи в СМИ об отказе Пашиняна ехать на инаугурацию президента России Владимира Путина, политолог отметил, что в Москве это будет воспринято отрицательно.
«Это то, что нужно нашему противнику, в том числе, Турции. Но в России должны знать, это решение не армянского народа, это решение Пашиняна», – отметил Багдасаров.
Семен Багдасаров в ходе интервью также прокомментировал ситуацию на Ближнем Востоке, конфликт Ирана и Израиля и отношения Тегерана с арабским миром.