ժողովուրդը դեմ է Հայոց ցեղասպանությունը մոռանալու գնով Թուրքիայի հետ մերձեցման քաղաքականությանը
Ըստ սոցիալական հարցման տվյալների՝ Հայաստանի բնակչության 84.2%-ի համար Հայոց ցեղասպանության հիշատակը դա մի ողբերգություն է, որի հիշատակը պետք է ամրագրվի ՀՀ Սահմանադրությամբ։ Այս մասին գրում է քաղաքագետ Բենիամին Մաթևոսյանը:
«2018-ին Նիկոլ Փաշինյանը եկավ կարգախոսներով, ըստ որոնց՝ «ժողովրդի կարծիքը գերիշխող է լինելու ամենակարեւոր որոշումները կայացնելիս»։
Այս տվյալները ցույց են տալիս, որ ժողովուրդը դեմ է ազգային ցավն ու ողբերգությունը՝ Հայոց ցեղասպանությունը մոռանալու գնով Թուրքիայի հետ մերձեցման քաղաքականությանը։
Շուտով կտեսնենք, թե ում կարծիքն ու մոտեցումը կհաղթի՝ հայ ժողովուրդը, ով հստակ պատկերացումներ ունի այս հարցում, թե՞ Թուրքիայի նախագահ Ռ. Թ. Էրդողանինը, որը ձևավորում է «հայկական քաղաքականության ճաշացանկը», պնդում է Հայաստանի Հանրապետության օրենքների այնպիսի փոփոխություն, որտեղ Հայոց ցեղասպանության թեման պետք է մոռացության մատնվի։
Ավելին, չզարմանաք, եթե նա մի օր պահանջի ՀՀ իշխանություններից ներողություն խնդրել Թուրքիայի հեղինակությանը հասցված վնասի համար, քանի որ տասնամյակներ շարունակ պաշտոնական Երևանի ջանքերով աշխարհում շատերը Թուրքիային ընկալում էին որպես 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը կատարած պետություն»:

Народ против политики сближения с Турцией ценой забвения национальной боли и трагедии – Геноцида армян
Согласно данным соцопроса, для 84,2% населения Армении, память о Геноциде армян – это трагедия, память о которой следует закрепить в Конституции РА.
В 2018 году Никол Пашинян приходил с лозунгами о том, что «мнение народа будет доминирующим при принятии важнейших решений».
Эти данный показывают, что народ против политики сближения с Турцией ценой забвения национальной боли и трагедии – Геноцида армян.
Вскоре мы увидим, чьё мнение и подход победит: армянского народа, имеющего чёткие представления по данному вопросу, или президента Турции Р.Т. Эрдогана, который формируя «меню армянской политики», настаивает на таком изменении законов РА, где тема Геноцида должна быть предана забвению.
Более того, не удивляйтесь, если в какой-то день он потребует, чтобы власти РА попросили прощение, за нанесённый репутации Турции ущерб, ведь десятилетия, усилиями официального Еревана, многие в мире воспринимали Турцию как государство, осуществившее первый геноцид ХХ-го века.