Մաղթում ենք ուժ՝ պատասխանելու համար․ Զախարովան՝ Ալեն Սիմոնյանի հայտարարությունների մասին (տեսանյութ)
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մայիսի 3-ին կայացած ճեպազրույցում մեկնաբանել է Հայաստանի խորհրդարանի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հայտարարությունը, թե ինչու է նա օգտագործել «Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինա ներխուժելու մասին» արտահայտությունը։
«Ես չգիտեմ, թե այնտեղ ինչ ուժերի մասին է խոսում և ինչի մասին է խոսում։ Հուսով եմ, որ նման հայտարարություններ անողները բավական ուժ կունենան արձագանքելու ռուս խորհրդարանականների կոչին, որը հաջորդեց այս տարվա ապրիլի 24-ին։ Նման պատասխան ստանալուց հետո մենք այն ուշադիր կուսումնասիրենք։ Առաջին հերթին դա հավանաբար կուսումնասիրեն ռուս խորհրդարանականները։ Իսկ անհրաժեշտության դեպքում հրապարակային կմեկնաբանենք։ Ուստի, մենք ձեզ ուժ ենք մաղթում՝ պատասխան պատրաստելու համար»,-ասել է Զախարովան։
Հիշեցնենք, որ Դաշնային խորհրդի միջազգային հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Գրիգորի Կարասինը նամակ է հղել ՀՀ Ազգային ժողովին՝ առաջարկելով հստակեցնել խորհրդարանականների դիրքորոշումը Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալենի հայտարարությունների վերաբերյալ, որոնք հնչեցրել է ապրիլի 22-ին Պալմայում (Իսպանիա) ԵՄ խորհրդարանների նախագահների համաժողովում։
Ալեն Սիմոնյանը, մասնավորապես հայտարարել է․ «Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ համաժողովի ուշադրության կենտրոնում Ուկրաինա Ռուսաստանի ներխուժման հարցն է և մերձավորարևելյան հակամարտությունը` ուզում եմ վերահաստատել, որ Հայաստանը հաստատակամորեն պաշտպանում է Ուկրաինայի, ինչպես նաև Մոլդովայի, Վրաստանի, Կիպրոսի և բոլոր երկրների տարածքային ամբողջականությունը: Միջազգային տարբեր հարթակներում մենք միշտ աջակցել ենք պաղեստինյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը երկու պետությունների սկզբունքի հիման վրա․․․»։
Հայաստանը ՀԱՊԿ-ից դուրս կգա՞, թե՞ ոչ. այս հարցը պետք է հասցեագրել պաշտոնական Երևանին, ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Մենք առաջվա պես կասկածի տակ չենք դնում հայ գործընկերների՝ սեփական արտաքին քաղաքական կուրսն ինքնուրույն որոշելու ինքնիշխան իրավունքը, այդ թվում՝ ՀԱՊԿ-ում հետագա աշխատանքի համատեքստում: Հիշեցնեմ՝ կազմակերպության կանոնադրության 19-րդ հոդվածը հնարավորություն է տալիս դուրս գալ միավորումից: Այս պարագայում պետությունը, ՀԱՊԿ շրջանակում իր պարտավորությունների կարգավորումից հետո, պետք է պաշտոնական ծանուցում ուղարկի դուրս գալու ժամկետից ոչ պակաս, քան վեց ամիս շուտ: Որքանով տեղյակ ենք, չնայած կազմակերպության հասեցին անընդհատ հնչող մեղադրանքներին, անդամակցության վերաբերյալ որևէ նոր քայլեր չեն ձեռնարկվել: Ուստի, Հայաստանը շարունակում է լիիրավ անդամ մնալ և պետք է կատարի նախատեսված պարտականությունները»,-ասել է Զախարովան:

Захарова – о заявлении Алена Симоняна: «Желаем ему сил для подготовки ответа» (видео)
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова на брифинге 3 мая прокомментировала заявление спикера парламента Армении Алена Симоняна о том, почему он использовал формулировку «о вторжении России в Украину».
«Даже Беларусь не признала территории, которые Россия называет новыми частями своей страны, Турция тоже не признавала, Турция даже четко заявила, что не признает Крым. Я хочу понять, сил только на нас хватает?» – сказал, в частности, Симонян.
«Я не знаю, про какие силы кто там и что рассуждает. Надеюсь, что тем, кто делает такие заявления, хватит сил направить ответ на обращение российских парламентариев, которое последовало 24 апреля текущего года. Как только мы получим подобный ответ, мы внимательно его изучим. В первую очередь, наверное, российские парламентарии его изучат. И при необходимости прокомментируем публично. Поэтому желаем сил для подготовки ответа», – сказала Захарова.
Напомним, председатель Комитета СФ по международным делам Григорий Карасин направил в Национальное Собрание Республики Армения письмо с предложением разъяснить позицию парламентариев по поводу высказываний спикера Национального Собрания Армении Алена Симоняна на конференции председателей парламентов ЕС 22 апреля в г. Пальма (Испания).