Տավուշում հողերը հանձնելը Նիկոլ Փաշինյանը համարում է «պիլոտային ծրագիր»։ Ասում է՝ երաշխիք չկա, որ դրանից հետո Ադրբեջանը չի հարձակվի, բայց հարձակման ռիսկերը կնվազեն։ Օրուելը գերեզմանում, իհարկե, շուռումուռ է գալիս Նիկոլի խոսքերից հետո, բայց հիմա գրականության ժամ չէ։ Հիմա Հայաստանի ճակատագրի որոշման ժամն է։
Փաստորեն, ի՞նչ է առաջարկում Նիկոլը։ Առաջարկում է Ադրբեջանի ուզածը տալ և հույսով ապրել։ Հույս ունենալ, որ Ալիևը բարեհոգի կգտնվի։ Ալիևն, ի դեպ, իր բարեհոգությունն օրերս ցույց է տվել։ Նա խորացրել է պահանջներն ու նախապայմանները՝ սահմանադրական փոփոխություններից մինչև «Զանգեզուրի միջանցք»։
Նիկոլն Ալիևից ժամանակ է խնդրում, որ դրանք փուլ առ փուլ անի։ Հիմա Տավուշն է, վաղը լինելու է Տիգրանաշենը, հետո միջանցքը, հետո սահմանադրությունը, հետո ադրբեջանցիների վերադարձը Երևան, Մասիս ու այլ բնակավայրեր, հետո Հայաստանի շրջափակումը, հետո․․․
Մի խոսքով, Նիկոլը Հայաստանը հանձնելու «պիլոտային ծրագիր» է իրականացնում, ավելի ճիշտ՝ ցուցահանդես վաճառք։
Նմանատիպ «պիլոտային ծրագիր» նա իրականացրեց Արցախում։ Ասեց՝ նշաձողն իջեցնենք, որ լավ լինի, խաղաղություն լինի, անվտանգություն լինի։
Նիկոլի այդ «պիլոտային ծրագրի» իրականացման արդյունքում Արցախում հիմա հայ չկա։ Արցախն ընկավ։
Հիմա նույնը նա անում է Հայաստանում։ Դա թույլ չտալու համար պետք է համազգային ընդվզում։ Նիկոլին պետք է վռնդել իշխանությունից և կանգնեցնել նրա «պիլոտային ծրագիրը»։
Նիկոլը Հայաստանը դարձնում է «պիլոտային ծրագիր»

Сдачу территорий в Тавуше Никол Пашинян считает «пилотной программой». Говорит, что нет никаких гарантий, что после этого Азербайджан не нападет, но угроза нападения снизится. Конечно, после слов Никола Оруэлл несколько раз перевернулся в гробу, но речь сейчас не об этом. Сейчас решается судьба Армении.
Что, фактически, предлагает Никол? Он предлагает отдать Азербайджану желаемое и жить в надежде. В надежде на то, что Алиев будет благосклонным. Кстати, Алиев проявил благосклонность на днях, ужесточив свои требования и предусловия – от изменения конституции до «Зангезурского коридора».
Никол просит у Алиева время, чтобы выполнить это поэтапно. Сегодня Тавуш, завтра будет Тигранашен, затем – коридор, после – конституция, далее – возвращение азербайджанцев в Ереван, Масис и другие населенные пункты, потом – блокада Армении, а в конце…
Аналогичную «пилотную программу» он реализовал в Арцахе. Сказал, что нужно опустить планку, чтобы всё было хорошо, настали мир и безопасность.
В результате этой «пилотной программы» в Арцахе не осталось армян. Арцах пал.
Сейчас он делает то же самое в Армении. Для недопущения этого нужно общенациональное восстание. Нужно отстранить Никола от власти и пресечь его «пилотную программу».
Никол превращает Армению в «пилотную программу»
Словом, Никол реализует «пилотную программу» по сдаче Армении, вернее – выставку-распродажу.