Սփյուռքը տարանջատելով ՀՀ-ից` իշխանությունը թուլացնում է հայանպաստ լծակները. Ձյունիկ Աղաջանյան
Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումը ի հաշիվ Հայաստանի արժեքների ոտնահարման չի կարող որևէ բարօրության բերել։ Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում այս տեսակետը հայտնեց Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ձյունիկ Աղաջանյանը` վերլուծելով վերջին շրջանում Հայաստանն ու սփյուռքը հակադրելու ակտիվացող փորձերը։
«ՀՀ իշխանությունները, Արևմուտքի թելադրանքով Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու մղումից դրդված, զիջում և հանձնում են ամեն ինչ, այդ թվում` մեր պատմությունը, ինքնությունը կերտող էլեմենտները»,–ասում է Աղաջանյանը։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում, անդրադառնալով Հայաստանի հետ հարաբերություններին ու Ցեղասպանության խնդրին, Հայոց ցեղասպանությունը կոչել էր անհիմն հիշողություն և հավելել. «Հուսով եմ` Հայաստանը կազատվի այն խավարից, որի մեջ նրան ներքաշել է սփյուռքը, և կընտրի նոր սկիզբ լուսավոր ապագայի համար»։
Ձյունիկ Աղաջանյանի մեկնաբանմամբ` Թուրքիան այս հայտարարություններով փորձում է Ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման ու պահանջատիրության գործընթացները փաստացի զատել ՀՀ–ից ու վերագրել սփյուռքին։
«Սա կեղծ ու շինծու թեզ է, քանի որ ՀՀ բնակչության մի ստվար հատվածը ևս Ցեղասպանությունը վերապրածների սերունդ է, իրենց մեջ կրում են այդ ցավն ու պահանջատիրությունը։ Թուրքական կողմը, օգտվելով այսօրվա իշխանությունների պահվածքից, վարքագծից, որդեգրած քաղաքականությունից, փորձում է առավելագույնը քաղել, այդ թվում` Հայոց ցեղասպանության իսպառ դուրս բերումը ոչ միայն քաղաքական օրակարգից, այլև քննարկվող հարցերի և միջազգային օրակարգից»,–արձանագրում է դիվանագետը։
Աղաջանյանը հիշեցնում է, որ հայկական սփյուռքն այսօր մեծ ներուժ ունի այն երկրներում, որտեղ ոչ միայն 100 տարի առաջ ապաստան է գտել, այլև դրանց զարգացման ու կայացման գործում իր անուրանալի ներդրում է ունեցել։ Հետևաբար, հայկական սփյուռքին մեծագույն հարգանքով ու արժևորմամբ են վերաբերվում աշխարհի բազմաթիվ երկրներում` իշխանությունների մակարդակով։ Հայերը նաև քաղաքական մեծ կշիռ ունեն այդ երկրներում, ինչը անկախության տարիներին լայնորեն օգտագործվել է ոչ միայն ի նպաստ ՀՀ շահերի, այլև հենց Ցեղասպանության ճանաչման համար։ Այս առումով, Աղաջանյանի դիտարկմամբ ՀՀ–ի թուլացմանն ուղղված թուրք–ադրբեջանական քաղաքականության մեջ նաև մեծ տեղ է հատկացվում սփյուռքը Հայաստանից զատելուն։
Մեր զրուցակցի համոզմամբ` սփյուռքի օտարումը էապես կթուլացնի Հայաստանի դիրքերը թե՛ տնտեսական, թե՛ միջազգային-քաղաքական տեսանկյունից։
«Ցավալի է, բայց փաստ. այս իշխանությունները, սկզբնական շրջանում մեծ խոստումներ տալով, բայց իրենց գործունեության ընթացքում հստակ քայլերով փորձ են արել պառակտել, տարանջատել սփյուռքը, փորձել հենց սփյուռքում տարբեր ջրբաժաններ ներմուծել` դրանով փաստացիորեն թուլացնելով այն հայանպաստ քաղաքական լծակները, որոնք Սփյուռքը տասնամյակների ընթացքում կուտակել և բավականին հմուտ կերպով օգտագործել է ի շահ ՀՀ–ի ու հայ ժողովրդի»,– արձանագրում է դիվանագետը։
Ձյունիկ Աղաջանյանի համոզմամբ` նույն համատեքստում են տեղավորվում նաև սփյուռքահայ գործիչներին` Հայաստան մուտքի իրավունք չտրամադրելու դեպքերը։ Դիվանագետը նկատում է, որ հայազգի մարդկանց մուտքի մերժման դեպքեր ՀՀ պատմության ընթացքում երբևէ չէին գրանցվել, Հայաստանը, նրա խոսքով, մշտապես ընկալվել է որպես հայրենի օջախ, որի դռները միշտ բաց են եղել բոլոր հայերի առաջ։
Իշխանությունների այս քաղաքականությունն իր հերթին անարձագանք չի մնում սփյուռքի կողմից, ինչի մասին, մեր զրուցակցի խոսքով, վկայում է արտասահմանյան այցերի ժամանակ ՀՀ պաշտոնյաների նկատմամբ արտերկրի հայ համայնքների վերաբերմունքը։ Բացի այդ, Աղաջանյանը նաև նկատում է, որ ՀՀ իշխանությունների վարած քաղաքականության հետևանքով և ի հեճուկս Թուրքիայի ջանքերի սփյուռքում այսօր շատ ավելի մեծ համախմբում է տեղի ունենում` հօգուտ ազգային խնդիրների ներկայացման, Հայաստանի և հայաստանցիների շահերի սպասարկման։

Торг армянской идентичностью: экс-посол Агаджанян предостерегает от уступок Турции
Нормализация отношений с Турцией, если это подразумевает игнорирование ценностей армянского народа, невозможна. Об этом в беседе со «Sputnik Армения» заявила бывший посол в Нидерландах Дзюник Агаджанян.
Накануне 109-ой годовщины Геноцида армян в Османской империи, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган призвал армян «отбросить беспочвенные воспоминания». Он также цинично заявил, что «всегда лучше действовать в соответствии с реалиями времени». При этом Геноцид армян он в очередной раз назвал «сфабрикованными историями, не имеющими связи с реальностью». Эрдоган также заявил, что теперь это понял и премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Дзюник Агаджанян отмечает, что за последние 5-6 лет правления Реджепа Тайипа Эрдогана политика отрицания Геноцида армян в Турции значительно усилилась, что, по ее словам, является фактическим продолжением преступления.
В этом контексте Агаджанян критически оценивает уступки, на которые, в попытке урегулировать отношения с Турцией, идет армянское правительство, не гнушаясь даже отказом от элементов армянской истории и идентичности, важную часть которых составляет память о Геноциде.
«Если власти Армении полагают, что отношения с Турцией можно урегулировать за счет национальных ценностей, то они глубоко ошибаются. Турция веками проводила политику враждебности по отношению к армянам. Не встречая никакого сопротивления, в отсутствие решительных действий и при готовности Армении к уступкам она неизбежно будет требовать все больше», – сказала Агаджанян.
Дипломат также выразила обеспокоенность в связи с изменениями в учебных программах Армении, которые она считает уступкой Турции. По ее мнению, новая программа исказит понимание истории у подрастающего поколения. Кроме того, она подчеркнула, что турецкая политика также включает в себя попытки противопоставить армянскую диаспору Республике Армения, создавая ложное впечатление, будто требования о признании Геноцида армян исходят исключительно от диаспоры.
«Это фальшивый тезис, так как значительная часть населения Армении – это потомки переживших геноцид. Они несут в себе эту боль, и точно так требуют признания Геноцида», – отметила Агаджанян.
По мнению дипломата, Анкара пытается сейчас максимально использовать позицию армянских властей для собственной выгоды, стремясь в том числе исключить вопрос признания Геноцида армян из международной повестки. В этом контексте особо важную роль играет армянская диаспора, которая оказывает значительное влияние во многих странах мира, а в некоторых – активно участвует в государственном строительстве. По словам Агаджанян, диаспора использует это влияние не только для поддержки интересов Армении, но и для того, чтобы добиться международного признания Геноцида армян, а также осуждения преступлений, совершенных Турцией и Азербайджаном.
«Раскол между Диаспорой и Арменией может серьезно ослабить Республику Армения, не только экономически, но и в плане политической поддержки за рубежом», – сказала она.
Дзюник Агаджанян выразила беспокойство по поводу действий текущего правительства Армении, которое, по ее словам, предпринимает шаги для разделения диаспоры, установления барьеров и ослабления ее влияния. Она особо отметила введение ограничений на въезд в страну для некоторых ключевых представителей диаспоры, которые активно участвовали в защите национальных интересов страны.
«Запретив въезд этим людям, пытаются отделить Диаспору, раздробить ее. Но не думаю, что, видя предательскую политику властей Армении, там пойдут на поводу. Наоборот, это приведет к сплочению вокруг национальных вопросов и проблем», – отметила Агаджанян.