«Ժողվարչապետի» հաշվետվությունը բրիտանական մամուլին
Տեղի է ունեցել աննախադեպ մի բան։ Միանգամից վեց բրիտանական լրատվամիջոց եկել է Հայաստան ու հարցազրույց վերցրել Նիկոլ Փաշինյանից։ Դե նրանից, ով տարիներ առաջ այս օրերին իրեն «ժողվարչապետ» էր հռչակել։
Իրականում դա հարցազրույց չէր։ Դա հաշվետվություն էր։ Նիկոլը բրիտանական լրագրողների միջոցով հաշվետվություն էր ներկայացնում իր դրսի տերերին։ Հաշվետվությունն այդ Հայաստանի ուկրաինացման թեմայով էր։
Իսկ ի՞նչ է նշանակում ուկրաինացում։ Նշանակում է թույլ տալ դրսի ուժերին օգտագործել սեփական երկիրդ՝ այլոց գլոբալ հակամարտությունների մեջ։ Տվյալ դեպքում Փաշինյանը Հայաստանը դարձնում է հակառուսական ակտիվ երկիր։ Այսինքն՝ անում է այն, ինչ արել էր Սահակաշվիլին և ինչ անում է Զելենսկին։
Արևմուտքին պետք է որ Ռուսաստանը հեռացվի Հայաստանից ու ի վերջո՝ այս տարածաշրջանից։ Նիկոլը հենց այդ խնդիրն է լուծում՝ դիմացն ակնկալելով սեփական անձի անվտանգություն՝ իշխանության պահպանման միջոցով, թեկուզև՝ փոքրացող ու տարածքներ զիջող Հայաստանում։
Փաշինյանը գիտի, որ ինքը դատվելու է, դրա համար էլ «մահապարտի» կարգավիճակով ձգտում է պահել իշխանությունը, իսկ եթե դա հնարավոր չէ, ապա կործանել Հայաստանը, որպեսզի իրեն դատող չլինի։
Ինչ մնում է Արևմուտքին, Նիկոլը նրանց պետք է որպես հակառուսական ու հակաիրանական գործիք։ Ինքը երեկ բրիտանական լրատվամիջոցներին հայտնեց, որ հաճույքով կատարել ու կատարելու է այդ գործիքի դերը։ Խոստացավ, որ ՀԱՊԿ–ից դուրս կգա, կբավարարի ադրբեջանաթուրքական պահանջներն ու ամեն ինչ կանի, որպեսզի ռուսական ներկայությունը Հայաստանում վերանա։ Ահա այդպիսի հաշվետվություն նա երեկ ներկայացրեց բրիտանական լրատվամիջոցներին։

Отчет «народного премьера» британским СМИ
Произошло нечто беспрецедентное. Сразу 6 британских СМИ приехали в Армению и взяли интервью у Никола Пашиняна. У того самого, кто несколько лет назад в эти дни провозгласил себя «народным премьером».
В реальности это было не интервью. Это был отчет. Посредством британских СМИ Никол отчитывался перед своими внешними хозяевами. Отчет этот был на тему украинизации Армении.
Что же означает украинизация? Означает дозволение внешним силам использовать собственную страну в чужих глобальных конфликтах. В данном случае Пашинян превращает Армению активную антироссийскую страну. То есть делает то, что сделал когда-то Саакашвили и делает сейчас Зеленский.
Западу нужно вывести Россию из Армении и региона в целом. Никол именно эту задачу и выполняет, ожидая взамен обеспечения собственной безопасности посредством сохранения власти, пусть даже в уменьшающейся и уступающей территории Армении.
Пашинян знает, что пойдет под суд, поэтому и стремится удержать свою власть в статусе «смертника», а если это не удастся – уничтожить Армению, чтобы не было способного посадить его субъекта.
Что касается Запада, то Никол нужен ему в качестве антироссийского и антииранского инструмента. Накануне он сообщил британским СМИ, что с удовольствием выполнял и продолжит выполнять роль этого инструмента. Он пообещал, что выйдет из ОДКБ, выполнит азербайджано-турецкие требования и сделает всё, чтобы российское присутствие в Армении было обнулено. Такой вот отчет он представил накануне британским СМИ.