Ովքեր և ինչու ողջունեցին կամ չողջունեցին Տավուշում Հայաստանի կողմից զիջումների գնալու որոշումը
ՀՀ քաղաքացիները, բացի Նիկոլ Փաշինյանից, 5–րդ շարասյան ներկայացուցիչներից ու ՔՊԿ–ական մի քանի դրածոներից, սգի ու տագնապի մեջ են հայտնվել։ Ոչ մեկ չի ողջունում մեր հյուսիսային հատվածում թշնամու առաջխաղացումը, քանզի դրանից հետո ոչ թե 4 գյուղ, այլ մի հսկայական տարածք պարզապես դառնալու է ապրելու համար ոչ անվտանգ վայր։ Գումարած կոմունիկացիոն ու ենթակառուցվածքային համակարգերի փլուզումը։ Հարվածի տակ է հայտնվելու ամբողջ Հայաստանը։
Նիկոլ Փաշինյանը խաբում է, թե, իբր, Ադրբեջանի հետ սահմանագծման ու սահմանազատման են գնում և որոշել են դա սկսել Տավուշի մարզից։ Իրականում Փաշինյանը գնում է տարածքների զիջման՝ դիմացը ստանալով․․․ ոչինչ Հայաստանի համար և օգուտ՝ անձամբ իր համար։ Անունը դրել են «անվտանգային ռիսկերի նվազեցում», բայց զիջումները ճիշտ հակառակն են ապահովելու։
Եթե սահմանազատում ու սահմանագծում լիներ, ապա մենք ամբողջական քարտեզին ծանոթ կլինեինք։ Մեզ, սակայն, քարտեզի մասին չեն ասում։ Դա նշանակում է, որ տեղի է ունենում հայկական պաշտպանական գծի փլուզում։ Ուրիշ ոչինչ։
Ուշագրավն այն է, որ Ադրբեջանի ու Հայաստանի ոչ լեգիտիմ որոշումը ողջունել են Թուրքիան, ԱՄՆ–ը և ԵՄ–ն (Ադրբեջանը ցնծության մեջ է)։ Չեն ողջունել Ռուսաստանն ու Իրանը։
Ողջունողների մոտիվացիան պարզ է։ Թուրքիան Ադրբեջանի հետ պատրաստվում է Հայաստանի ոչնչացմանն, ու Տավուշում արվելիք զիջումները ևս մեկ քայլ են այդ ուղղությամբ։
ԱՄՆ–ը և ԵՄ–ն չեն ուզում Հայաստանի ոչնչացում, բայց ուզում են ռուսական գործոնի զրոյացում Հայաստանում, թուրանական աշխարհի հզորացում որպես հակառուսական գործոն, ինչը Հայաստանի համար կանխորոշելու է Արցախի ճակատագրի կրկնությունը։ Եթե Արցախում «բնապահպաններով» շրջափակեցին, ապա այստեղ դա անելու են «սահմանապահներով»։
Արևմուտքի համար Փաշինյանի հակառուսական քայլերը գտածո են։Թուրքիայի ու Ադրբեջանի համար՝ առավել ևս։ Առանց ռուսական միջնորդության՝ ցանկացած սահմանազատում կոչվածը վերածվելու է Հայաստանի միակողմանի զիջումների ու բանն ավարտվելու է Ալեքսանդրապոլ–2–ով (դա լավագույն դեպքում)։ Սա Արևմուտքը լավ գիտի, բայց հայերից ավելի հայ լինելու պարտավորություն չունի։ Այսինքն՝ Փաշինյանի հարցերն ինքներս պետք է լուծենք։
Փաշինյանն արդեն հայտարարել է, որ զիջումներին զուգահեռ պետք է վերանան ռուսական ռազմական հենակետերը Տավուշում։ Արևմուտքին նա բացառապես այդ թեմայով է հետաքրքրում։ Վերջնական նպատակը Հայաստանից ռուսական 102–րդ բազան հեռացնելն ու Հայաստանի ուկրաինացումն ապահովելն է (Վրաստանում Արևմուտքը հակառուսական քաղաքականության իրականացումն ու տվյալ երկիրը մանրադրամ սարքելն ուզում է կյանքի կոչել վրացական ընդդիմության միջոցով)։
Եվ այսպես, Տավուշում մեր զիջումները բավարարում են Ադրբեջանի ժողովրդին, Թուրքիայի ժողովրդին, Արևմուտքի ժողովրդին ու անձամբ Նիկոլ Փաշինյանին։ Հայաստանի համար նախատեսված է Արցախի ճակատագրի կրկնությունը։
Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումը չպետք է վերածվի Հայաստանի ոչնչացման գործընթացի՝ «խաղաղության» և «ինքնիշխանության» լոզունգների ներքո։ Փաշինյանի քայլերը դրան են հանգեցնում։
Սա նշանակում է, որ մենք համազգային մեծ համախմբման պետք է գնանք, թույլ չտանք մեր բնական դաշնակիցների հետ հարաբերությունների փլուզում։
Իշխանափոխությունը դառնում է ազգային ազատագրական պայքարի կարևորագույն նախապայմանը։
Արևմուտքի համար Փաշինյանի հակառուսական քայլերը գտածո են։ Թուրքիայի ու Ադրբեջանի համար՝ առավել ևս։ Առանց ռուսական միջնորդության՝ ցանկացած սահմանազատում կոչվածը վերածվելու է Հայաստանի միակողմանի զիջումների ու բանն ավարտվելու է Ալեքսանդրապոլ–2–ով (դա լավագույն դեպքում)։ Սա Արևմուտքը լավ գիտի, բայց հայերից ավելի հայ լինելու պարտավորություն չունի։ Այսինքն՝ Փաշինյանի հարցերն ինքներս պետք է լուծենք։

Кто и почему поприветствовал или не поприветствовал решение об уступках Армении в Тавуше
Граждане РА, кроме Никола Пашиняна, представителей 5-ой колонны и нескольких ставленников от «Гражданского договора», находятся в трауре и тревоге. Никто не приветствует продвижение врага в нашей северной части, так как после этого небезопасными для жизни станут не 4 села, а целая огромная территория. Не считая развала коммуникаций и инфраструктуры. Под ударом окажется вся Армения.
Никол Пашинян обманывает, будто они идут на делимитацию и демаркацию с Азербайджаном и решили начать их с Тавушского марза. В реальности Пашинян идет на территориальные уступки, получая взамен… ничего для Армении и личную выгоду для себя. Назвали это «снижением рисков безопасности», но уступки обеспечат прямо противоположное.
Если бы была делимитация и демаркация, мы были бы знакомы с целостной картой. Однако нам не говорят о карте. Это означает, что происходит развал армянской оборонительной линии. Ничего более.
Примечательно то, что нелегитимное решение Азербайджана и Армении поприветствовали Турция, США и ЕС (Азербайджан попросту ликует). Не поприветствовали Россия и Иран.
Мотивация приветствующих понятна. Турция и Азербайджан готовятся к уничтожению Армении, и предстоящие в Тавуше уступки – еще один шаг в этом направлении.
США и ЕС не хотят уничтожения Армении, но им нужно обнуление российского фактора в Армении, усиление турецкого мира, как антироссийского фактора, что предопределит для Армении повторение участи Арцаха. Если в Арцахе ввели блокаду посредством «экологов», то здесь это сделают через «пограничников».
Антироссийские шаги Пашиняна являются для Запада находкой. Для Турции и Азербайджана – тем более. Без российского посредничества любая так называемая делимитация границы превратится в односторонние уступки Армении, и дело завершится «Александрополем - 2» (в лучшем случае). Запад прекрасно об этом знает, но не имеет обязательств быть большими армянами, чем сами армяне. То есть вопросы Пашиняна мы должны решить сами.
Пашинян уже заявил, что параллельно уступкам должны быть ликвидированы российские опорные пункты в Тавуше. Он интересует Запад исключительно в этом контексте. Окончательной целью является вывод 102-ой российской военной базы и обеспечение украинизации Армении (в Грузии Запад хочет реализовать антироссийскую политику и превратить эту страну в разменную монету посредством грузинской оппозиции).
Итак, наши уступки в Тавуше удовлетворяют народ Азербайджана, народ Турции, народ Запада и лично Никола Пашиняна. Для Армении предусмотрено повторение участи Арцаха.
Урегулирование отношений с Азербайджаном и Турцией не должно превращаться в процесс уничтожения Армении под лозунгами о «мире» и «суверенитете». Шаги Пашиняна именно к этому и ведут.
Это означает, что мы должны пойти на большое общенациональное сплочение, не допустить развала отношений с естественными союзниками.
Смена власти становится важнейшим предусловием национально-освободительной борьбы.