Նիկոլ Փաշինյանը՝ սահմանադրությունից ու պետությունից դուրս
1․ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով պետական հանձնաժողովի անդամներ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և ԱՀ փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի անուններից տարածված համատեղ հայտարարությունը Տավուշի մարզի հատվածում ի օգուտ Ադրբեջանի տարածքային զիջումների գնալու մասին լեգիտիմ չէ, քանզի Մհեր Գրիգորյանը նման լիազորություններ չունի և չի կարող ունենալ։
2․ Նիկոլ Փաշինյանը, որքան էլ փորձի թաքնվել Մհեր Գրիգորյանի կամ այլ պաշտոնյայի հետևում, միևնույն է անհատական, քաղաքական ու իրավական պատասխանատվություն է կրում Տավուշի մարզին ու ամբողջ Հայաստանին հասցվելիք վնասների համար։
3. Վերը նշված հանձնաժողովի տարածած հայտարարության համաձայն՝ հայկական կողմը Տավուշի մարզում գնում է միակողմանի զիջումների, թշնամու ուղիղ նշանառության տակ են հայտնվում մեր գյուղերը, կոմունիկացիաները, տնտեսական ենթակառուցվածքները։ Հայկական կողմը դրա դիմաց ստանում է ․․․ թուղթ՝ այն հույսով, որ Ադրբեջանը գթասիրտ կգտնվի։
4․ Սահմանագծումն ու սահմանազատումը չպետք է սպառնալիք դառնան մարդկանց հիմնարար իրավունքների համար, մինչդեռ փաշինյանական իշխանությունը հարվածի տակ է դրել ոչ միայն մեր երկրի այդ հատվածի, այլ նաև ամբողջ Հայաստանի անվտանգությունը՝ բավարարելով Ադրբեջանի պահանջնեը և Արցախի ճակատագրի կրկնության համար բոլոր նախադրյալները ստեղծելով։
5․ Նիկոլ Փաշինյանը «մահապարտ» է։ Ինքը գիտի, որ եթե Հայաստանը մնա, ապա ինքն ի վերջո դատվելու է։ Դրա համար էլ առաջնորդվում է՝ «Կա՛մ ես կլինեմ իշխանություն Հայաստանում, կա՛մ Հայաստան չի լինի»։ Դա նշանակում է, որ մենք էլ պետք է համարժեք պասիոնարություն դրսևորենք ու հակադրվենք «Կա՛մ Հայաստանը, կա՛մ Նիկոլը» կարգախոսով։

Никол Пашинян – вне конституции и государства
1 Распространенное от имени членов комиссий по делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Арменией и Азербайджаном – вице-премьера РА Мгера Григоряна и вице-премьера АР Шахина Мустафаева – совместное заявление о территориальных уступках в Тавушском марзе в пользу Азербайджана нелегитимно, так как Мгер Григорян не имеет и не может иметь подобных полномочий.
2 Как бы Никол Пашинян ни пытался прятаться за Мгером Григоряном или другим чиновником, всё равно он несет личную, политическую и правовую ответственность за наносимый Тавушскому марзу и Армении в целом урон.
3. Согласно распространенному указанной комиссией заявлению, армянская сторона идет в Тавушском марзе на односторонние уступки, под прямой наводкой врага оказываются наши села, коммуникации, экономическая инфраструктура. Взамен армянская сторона получает… бумагу – в надежде, что Азербайджан проявит милосердие.
4 Делимитация и демаркация не должны становится угрозой основополагающим правам людей, между тем как пашиняновская власть поставила под удар безопасность не только этого участка нашей родины, но и всей Армении, выполнив требования Азербайджана и сформировав все предпосылки для повторения участи Арцаха.
5 Никол Пашинян – «смертник». Он знает, что если Армения останется, он в итоге пойдет под суд. Поэтому и руководствуется лозунгом «Или я буду в Армении властью, или Армении не будет». Это означает, что мы должны проявить адекватную пассионарность и противопоставить этому лозунг «Или Армения, или Никол».