«Մայր Հայաստան» ժողովրդական շարժման հայտարարությունը՝ Սամվել Վարդանյանի դեմ իրականացված հանցագործության փաստով
«Մայր Հայաստան» ժողովրդական շարժումը խստորեն դատապարտում է քաղաքացի Սամվել Վարդանյանի դեմ իշխանության կողմից իրականացված քստմնելի արարքը:
Իշխող ՔՊԿ-ական պատգամավորի հետ տեղի ունեցած միջադեպից հետո Վարդանյանին ձերբակալել են, ոստիկանական մեքենայով ուղեկցել դեպի ՁՊՎ, որի ընթացքում նրան դիմակավորված անձինք ծեծի, նվաստացման և խոշտանգման են ենթարկել:
«Ժողովրդավարության բաստիոն» հռչակված Հայաստանում սա աննախադեպ է, կոպտագույն ձևով խախտում է մարդու հիմնարար իրավունքները և ի ցույց դնում իշխանության ղեկին հայտնվածների դեգրադացման աստիճանը:
Մենք համոզված ենք, որ նման սարսափելի հանցագործությունը չէր կարող տեղի ունենալ առանց իշխանության վերին օղակի գիտության կամ հրահանգի: Դա վկայում է այն մասին, որ գործող ռեժիմն այլասերվել է բացարձակ ձևով ու, հանուն իր իշխանության պահպանման, ձևավորել է բանդիտական համակարգ՝ պատրաստ լինելով պատերազմ հայտարարել բոլոր այն ՀՀ քաղաքացիներին, ովքեր չեն կիսում իրենց տեսակետները և դիմադրում են հայրենիքը թշնամուն հանձնելու պարտվողական քաղաքականությանը:
Փաշինյանական իշխանությունն իրավապահ համակարգին ու, մասնավորապես, ոստիկանական ուժերին դրդում է համատեղ հանցագործության, ապօրինության դաշտ է մտցնում պետական մարմիններին՝ այդպիսով «մահապարտ» դարձնելով նրանց: Եթե իրավապահ համակարգը դույզն-ինչ դեռ գործում է իրավական դաշտում, ապա պարտավոր է անմիջապես քրեական գործ հարուցել, գտնել հանցագործներին ու պատժել օրենքի ողջ խստությամբ:
Միջազգային հանրությանը, իրավապաշտպան կազմակերպություններին, ժողովրդավարական արժեքների ջատագով ներկայացողներին կոչ ենք անում հստակ ու հասցեական գնահատական տալ Սամվել Վարդանյանի դեմ իրականացված աղաղակող հանցագործությանը: Մենք տեղի ունեցածի քաղաքական պատասխանատու ենք համարում իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը՝ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ:

Заявление народного движения «Мать Армения» в связи осуществленным против Самвела Варданяна преступлением
Народное движение «Мать Армения» решительно осуждает осуществленные властью в отношении гражданина Самвела Варданяна гнусные шаги.
После инцидента с участием депутата от правящего «Гражданского договора» Варданяна задержали и доставили на полицейской машине в СИЗО, в ходе чего люди в масках подвергли его избиению, унижению и пыткам.
В провозглашенной «бастионом демократии» Армении это – беспрецедентное явление, грубейшим образом нарушающее основополагающие права человека и демонстрирующее уровень деградации оказавшихся у руля власти.
Мы убеждены, что подобное ужасающее преступление не могло произойти без ведома или распоряжения высшего звена власти. Это свидетельствует о том, что действующий режим извратился в абсолютной форме и, во имя удержания своей власти, сформировал бандитскую систему, будучи готов объявить войну всем тем гражданам РА, которые не разделяют их точку зрения и сопротивляются пораженческой политике по сдаче родины врагу.
Пашиняновская власть подталкивает правоохранительную систему и, в частности, силы полиции на совместное преступление, вводит государственные органы в поле беззакония, делая их тем самым «смертниками». Если правоохранительная система всё еще хоть немного действует в правовом поле, то она должна незамедлительно возбудить уголовное дело, найти преступников и наказать их по всей строгости закона.
Призываем международную общественность, правозащитные организации и предстающих борцами за демократические ценности дать четкую и адресную оценку осуществленному против Самвела Варданяна вопиющему преступлению. Мы считаем политически ответственной за произошедшее правящую партию «Гражданский договор» во главе с Николом Пашиняном.