ՔՊԿ-ն փաստացի մոռացության է տալիս նաև Հայոց ցեղասպանության հարցը. Արեգնազ Մանուկյան (տեսանյութ)
Հայերն ու եզդիները մշտապես միմյանց կողքին են եղել, եզդիները հայերի հետ հավասար Հայոց բանակի շարքերում պաշտպանել և պաշտպանում են մեր սահմանները։ Եվ, բնական է, որ մենք չենք կարող անտարբեր լինել նրանց հետ տեղի ունեցած ողբերգություններին և չենք կարող վիճարկել 2014 թվականի Սինջարի եզդիների ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր սահմանելու անհրաժեշտությունը։
Սա ևս մեկ աթիռ է հիշեցնելու, որ երբ 2022 թվականին նախագիծ էի ներկայացրել՝ առաջարկելով լրացում կատարել «ՀՀ տոների և հիշատակի օրերի մասին» օրենքում և ապրիլի 10-ը սահմանել Մարաղա գյուղի խաղաղ բնակչության ջարդի զոհերի հիշատակի օր, ՔՊԿ-ն մերժեց։ Մերժեց ամենաանհեթեթ և ամենաանտրամաբանական պատճառաբանություններով։
Մի ուժ, որը մերժել էր Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից ընդունված «Շուշիի հռչակագրի» դեմ բերված մեր հայտարարությունը, ուժ, որն Արցախը հռչակեց ադրբեջանական և իր վարած քաղաքականությամբ նպաստեց Արցախի կործանմանը, ուժ, որը հիմա «խաղաղության դարաշրջանի» անվան տակ վտանգի է ենթարկում արդեն Հայաստանի Հանրապետության գոյությունը, չէր կարող ընդունել Արցախի Հանրապետության տարածքում՝ Մարաղայում, հետանկախական Ադրբեջանի կողմից իրականացված ջարդի զոհերի հիշատակի օր սահմանելու և այդ ողբերգական դեպքերը դատապարտելու մեր առաջարկը։
ՔՊԿ-ն չհամարձակվեց դեմ գնալ իր հռչակած կիրթ ու կառուցողական ընկերոջը և ընդունել, որ ինչպես Սովետական Ադրբեջանն էր հայատյաց քաղաքականություն վարում, այնպես էլ այդ գործելաոճը շարունակվել է հետանկախական շրջանում և իրականացվում է մինչ օրս, ինչն առավել ցայտուն դարձավ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ և հիմա արդեն՝ Արցախի հայաթափման պարագայում։
Ի դեպ, տեղին է հիշել, որ Սինջարի եզդիների ցեղասպանության հարցն օրակարգ բերած ՔՊԿ-ական, ազգությամբ եզդի պատգամավորը հիմա այսպես ասած մոռացել է, որ այս ամբիոնից ժամանակին հայտարարում էր․ «Թուրքիայում՝ միջազգային հանրության թողտվության ու անտարբերության պայմաններում, առայսօր շարունակվում է եզդիների ցեղասպանությունը»։
Հիմա երևի ՔՊԿ-ականների քիրվայական գիծը թույլ չի տալիս սա հայտարարել, քանզի ՔՊԿ-ն փաստացի մոռացության է տալիս նաև Հայոց ցեղասպանության հարցը։ Հիմա նույնիսկ անցել են կոտորված հայերի ազգանուններն արխիվներից հանելուն, որպեսզի հետո, ամենայն հավանականությամբ, հայտարարեն, թե 1,5 միլիոնը հնարած թիվ է՝ մեր վզին «պավադոկ» դնելու և մեզ օգտագործելու համար։
Ու որպեսզի այս հակահայկական քաղաքականությունը կասեցվի, անհրաժեշտ է օր առաջ ազատվել աղետաբեր ու հակապետական իշխանությունից։

ГД фактически предает забвению также вопрос Геноцида армян – Арегназ Манукян (видео)
Армяне и езиды всегда были рядом друг с другом, езиды наравне с армянами защищали и продолжают защищать в рядах Армянской армии наши границы. И естественно, что мы не можем быть безразличны к произошедшим с ними трагедиям и оспаривать необходимость установления дня памяти жертв геноцида езидов Синджара в 2014 году.
Это еще один повод напомнить, что, когда в 2022-ом был представлен проект дополнения в закон РА «О праздничных и памятных днях РА» и установления 10 апреля днем памяти жертв резни мирного населения села Марага, «Гражданский договор» отверг это предложение. Отверг под самым нелепым и нелогичным обоснованием.
Сила, которая отвергла наше заявление против принятой Турцией и Азербайджаном «Шушинской декларации», которая провозгласила Арцах азербайджанским и поспособствовала своей политикой гибели Арцаха, которая сейчас под именем «эпохи мира» подвергает угрозе существование Республики Армения, не могла принять наше предложение об установлении дня памяти жертв погрома в Мараге, осуществленного постсоветским Азербайджаном, и об осуждении этих трагических событий.
«Гражданский договор» не согласился пойти против своего друга, провозглашенного им образованным и конструктивным, и признать, что проводившаяся Советским Азербайджаном политика армяноненавистничества была продолжена также в постсоветский период, продолжается и по сей день, что стало наиболее очевидным в ходе 44-невной войн, а сейчас – также в контексте насильственного изгнания армян Арцаха.
Кстати, уместно напомнить, что внесший в повестку вопрос геноцида езидов Синджара депутат от ГД, езид по национальности сейчас, так сказать, позабыл, что в свое время с этой трибуны заявлял: «В Турции, с попустительства и безразличия международного сообщества, сегодня продолжается геноцид езидов».
Сейчас, по-видимому, линия ГД-аевцев на братание с турками не позволяет завить это, так как ГД фактически предает забвению также вопрос Геноцида армян. Сейчас даже перешли к поднятию из архивов имен подвергшихся геноциду армян, чтобы впоследствии, по всей вероятности, заявить, что 1,5 млн – устаревшая цифра, которая была навязана, чтобы использовать нас.
И дабы эта антиармянская политика была пресечена, нужно днем ранее избавиться от этой губительной и антигосударственной власти.