Արևմուտքը խանդի ու անվերջ չարության զգացումից փորձում է ապակայունացնել Հարավային Կովկասը․ Զախարովա (տեսանյութ)
Արևմուտքը փորձում է Հարավային Կովկասի իրավիճակը վերադարձնել տարածաշրջանի պատմության ամենավատ շրջանը։ Այս մասին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ապրիլի 10-ի ճեպազրույցում։
Պատասխանելով այն հարցին, թե փորձում է արդյոք Երևանը Ռուսաստանը փոխարինել Արևմուտքով Ադրբեջանի հետ բանակցություններում, նա նշել է. «Ես կասեի, որ մենք պետք է խոսենք ոչ թե կոնկրետ կետային մեխանիզմների, այլ գլոբալ միտումների մասին։ Ռուսաստանը հանդես է եկել որպես տարածաշրջանային խնդիրների կարգավորման միջնորդ՝ արդյունավետության բարձր աստիճանով, ի շահ խաղաղության և հօգուտ տարածաշրջանի բոլոր երկրների։ Դա կոնյունկտուրային խաղ չէր, խաղ չէր հանուն իրեն և օգուտ սեփական շահերի։ Դա մեր ավանդն էր տարածաշրջանի ապագայում։ Փորձ՝ գտնելու ընդհանուր մոտեցումներ և ներդաշնակեցնելու հակասությունները հանուն խաղաղության հաստատման այդ երկրների միջև և տարածաշրջանում առհասարակ։ Դա պարզապես փիլիսոփայական հայեցակարգ չէր, դա փիլիսոփայական հայեցակարգ էր, որը դարձավ իրականություն և ամրագրվեց փաստաթղթերում, որը սկսեց իրագործվել։ Եվ ահա այստեղ հայտնվեց Արևմուտքը։ Որը խանդի և անվերջ չարության զգացումից, ինչպես նաև ելնելով տարածաշրջանում ներդրվելու ձգտումից, որտեղ կարող է խաղաղություն հաստատվել, խախտեց այդ միտումն ու սկսեց իր մասին հայտարարել որպես նոր միջնորդի, բայց, ինչպես մենք քանիցս արդեն մեկնաբանել ենք, գործառույթը, դերը և ակնհայտ կոնկրետ գործողությունները հակառակն են վկայում. այնտեղ խոսքը միջնորդության մասին չէ, այնտեղ խոսքը, նախ, իրավիճակն ապակայունացնելու փարձերի մասին է, երկրորդ՝ իրավիճակը տարածաշրջանի ամենավատ ժամանակներին վերադարձնելու, հաջորդ պահն, իհարկե, տեղեկության հավաքումն է նորից ոչ թե հօգուտ տարածաշրջանի խաղաղության, այլ իրենց շահերի՝ ընդդեմ տարածաշրջանի երկրների։
Յուրաքանչյուր ինքնիշխան պետություն իրավունք ունի իրականացնելու իր սեփական ներքին և արտաքին քաղաքականությունը։ Դա ակնհայտ է։ Բայց հարցը միայն այն է, որ, ցավոք, մենք տեսնում ենք, որ դա տեղի է ունենում ոչ թե հօգուտ հայտարարված նպատակների, այլ հակասում է դրանց։ Եվ դա նաև խախտում է ուժերի ու շահերի այն հավասարակշռությունը, որոնք կան տարածաշրջանում ու որոնք կարևոր են առհասարակ տարածաշրջանի համար, ոչ թե մեկ կամ երկու կոնկրետ պետության։ Եվ մենք տեսնում ենք կոնկրետ օրինակներ, թե ինչպես է Արևմուտքը նման ձևով խախտել կամ հենց նոր սաղմնավորվող ներդաշնակությունը, կամ արդեն առկա խնդրահարույց հարցերի ներդաշնակեցումը աշխարհի տարբեր կետերում»,-նշել է Մարիա Զախարովան։
Եվրամիության ներգրավումը հայ-ադրբեջանական երկխոսությանը միջնորդություն չէ, այլ տարածաշրջանում իրավիճակը ապակայունացնելու փորձ, ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Խոսքը միջնորդության մասին չէ, մենք խոսում ենք առաջին հերթին իրավիճակն ապակայունացնելու փորձերի մասին, երկրորդ՝ իրավիճակը տարածաշրջանի պատմության ամենավատ ժամանակաշրջաններին վերադարձնելու մասին։ Հաջորդ կետը, իհարկե, տարածաշրջանում խաղաղությանը չնպաստող, այլ սեփական շահերից բխող և տարածաշրջանի երկրների դեմ տեղեկատվության հավաքագրումն է»,-ընդգծել է ԱԳՆ ներկայացուցիչը։

Запад из чувства ревности и бесконечной озлобленности пытается дестабилизировать Южный Кавказ – Захарова (видео)
Запад пытается вернуть ситуацию на Южном Кавказе к худшим периодам истории региона. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова на брифинге 10 апреля.
Отвечая на вопрос, пытается ли Ереван заместить Россию Западом в переговорах с Азербайджаном, она отметила: «Я бы сказала, что нам надо говорить не о конкретных точечных механизмах сколько о глобальной тенденции. Россия проявляла себя как посредник в урегулировании региональных проблем с высокой степенью эффективности, в интересах мира и на пользу всем странам региона. Это не была игра конъюнктурная, не была игра за себя и в пользу собственных интересов. Это был наст вклад в будущее региона. Попытка найти общ подходы и гармонизовать противоречия ради установления мира между этими странами и в регионе в целом. Это не просто философская концепция, это философская концепция, которая стала реальностью была закреплена в документах, которая начала реализовываться. И тут появился Запад. Который из чувства ревности и бесконечной озлобленности а также исходя из устремления внедриться в регион где может установиться мир, нарушил эту тенденцию и начал заявлять о себе как о новом посреднике, но как мы уже неоднократно комментировали, функция, роль и очевидные конкретные действия свидетельствуют об обратном – там не о посредничестве идет речь, там речь идет во-первых о попытках дестабилизации ситуации, второе – возвращении ситуации к худшим периодам истории региона, следующий момент это конечно сбор информации опять же не в пользу мира в регионе, а в своих целях против стран региона.
Каждое суверенное государство имеет право на реализацию собственной внутренней и внешней политики. Это очевидно. Но вопрос только в том, что, к сожалению, мы видим, что это происходит не в пользу заявленных целей, а противоречит им. И так же это нарушает тот баланс сил и интересов, которые имеются в регионе и которые важны для региона в целом, не для одного или двух конкретных государств. И мы видим конкретные примеры того, как Запад аналогичным образом нарушал и либо только нарождающуюся гармонию, либо уже имеющуюся гармонизацию каких-то проблемных вопросов в других точках мира».
Затем последовал вопрос о том, что Никол Пашинян заявил, что нет ни одного пункта невыполнения Арменией обязательств в отношении России, однако есть многочисленные примеры обратного. «Примеры привел?» – поинтересовалась Захарова. У журналиста примеров не оказалось. Официальный представитель МИД предложила направить письменный запрос. Тогда мы сможем прокомментировать, добавила Захарова.