Փաշինյանը մինչև վերջին հայը պայքարում է Մոսկվայի դեմ ու հանուն իր անձնական շահերի
Բրյուսելում կայացած հանդիպումից առաջ ԱՄՆ պետքարտուղարը և Ուրսուլան կապվեցին Ալիևի հետ։ Հավաստիացրեցին, որ Բաքվի դեմ չեն, համաձայնեցրեցին եռակողմ հանդիպման օրակարգն ու անցան գործի։
Ալիևը շատ լավ գիտեր, որ Փաշինյանի հետ նրանց հանդիպումն Ադրբեջանի դեմ չէր, բայց ձև էր բռնել, թե, իբր, մտահոգված է և դեմ է այդ հանդիպմանը։ Այդ ձև բռնելը Մոսկվայի աչքերում բարձրանալու համար էր։
Ալիևը լավ գիտի, որ Արևմուտքը չի կարող և խնդիր չունի Հայաստանի կողմից պայքարել Ադրբեջանի դեմ։ Արևմուտքի կռիվը Ռուսաստանի ու Իրանի դեմ է։ Ուկրաինական ճակատում պարտությունն Արևմուտքին ստիպում է նոր ճակատներ բացել Ռուսաստանի դեմ։ Վրաստանը չհամաձայնեց այդ դերին, իսկ Փաշինյանը համաձայնեց։
Ալիևը գիտի, որ Երևանի հակառուսական քայլերից առաջին հերթին ինքն է օգտվելու։ Դրա համար էլ ուրախությունից պար է գալիս։ Ալիևը սպասում է հայ–ռուսական կապերի վատացման անդառնալիության կետին, որպեսզի սահմանազատումն ու սահմանագծում իրականացնի Երևանում։ Նիկոլը շատ լավ գիտի այդ մասին, բայց Արևմուտքի հետ պայմանավորվել է, որ պատրաստ է լինելու ռուսների դեմ կռիվ տալ մինչև վերջին հայը։
Արևմուտքը հայերի դեմ բան չունի, բայց հանուն ՌԴ–ի դեմ քայլերի չի նկատի, որ մի ամբողջ ժողովուրդ և պետություն հայտնվում են զոհասեղանին։ Ֆրանսիան կլացի, Ուրսուլան կհեկեկա, ԱՄՆ–ը լրջորեն կմտահոգվի, բայց ոչ ավելին։
Փաշինյանի համար Հայաստանն այլևս գոյություն չունի։ Ինքը գիտի, թե ինչ է արել ու իր կաշվի փրկության հարցն է լուծում։ Ուզում է փախնելու տեղ ունենալ։ Դրա համար էլ դարձել է տնաբույծ Զելենսկի և պատրաստվում է Նավալնու կնոջ կարգավիճակին։

Пашинян борется с Москвой до последнего армянина и во имя своих личных интересов
Перед встречей в Брюсселе госсекретарь США и Урсула связались с Алиевым. Они заверили его, что не выступают против Баку, согласовали повестку трехсторонней встречи и перешли к делу.
Алиев прекрасно знал, что их встреча с Пашиняном не была против Азербайджана, но сделал вид, будто обеспокоен и выступает против этой встречи. Эта формальность была направлена на то, чтобы подняться в глазах Москвы.
Алиев прекрасно знает, что Запад не может и не ставит задачи бороться с Азербайджаном на стороне Армении. Борьба Запада с Россией и Ираном. Поражение на украинском фронте заставляет Запад открывать новые фронта против России. Грузия на эту роль не согласилась, а Пашинян согласился.
Алиев знает, что антироссийскими шагами Еревана в первую очередь воспользуется он сам. Поэтому и пляшет от радости. Алиев ждет точки невозврата в плане ухудшения армяно-российских отношений, чтобы провести делимитацию и демаркацию в Ереване. Никол прекрасно об этом знает, но договорился с Западом, что будет готов бороться с русскими до последнего армянина.
Запад не имеет ничего против Армении, но ради шагов против России не заметит, что жертвой этого падут целый народ и государство. Франция прослезится, Урсула всплакнет, США серьезно озаботятся, но не более.
Для Пашиняна Армении больше не существует. Он знает, что натворил, и решает вопрос спасения своей шкуры. Он хочет иметь возможность для побега. Поэтому и стал доморощенным Зеленским и готовится к статусу жены Навального.