Պետք է կատարվեր այն, ինչին մենք ծանոթ ենք արդեն 20 տարի: Պետական մեքենայի ապօրինություններ, տարբեր բնակավայրերից նախապես գրանցված անձանց քվեարկում, լցոնումներ, ընդդիմադիր թեկնածուի վստահված անձանց «հավաքում» և վերջապես` հաշվարկի ժամանակ սխալ թվերի ներկայացում:
ԲՀԿ-ական Վարդան Ղալումյանի հաղթանակն, առաջին հերթին, նշակալից էր այն իմաստով, որ ճիշտ աշխատանքի և ամենակարևորը, ժողովրդի աջակցության դեպքում ընտրակեղծիքների մեխանզիմը կարելի է կանգնենցել. անցնցում, անարյուն, խաղաղ և վերջնական:
Իշխանությունը Իջևանում բոլոր հնարավոր կեղծիքները փորձել է իրականացնել: Չի ստացվել: ԲՀԿ-ական թեկնածուն հաղթել է ակնհայտ առավելությամբ:
Արժե կետ առ կետ ամրագրել, թե քաղաքական իմաստով իրականում ինչ է կատարվել Իջևանում և ինչ են նշանակում քաղաքապետի ընտրության արդյունքները.
1.Խորհրդարանական և նախագահական ընտրություններից առաջ ՀՀԿ-ն պարտվում է:
2.Հաղթանակը հնարավոր եղավ Ճիշտ աշխատանքի շնորհիվ: ԲՀԿ-ին աջակցեցին ՀԱԿ-ը, Ժառանգությունը, ՀՅԴ-ն:
3.Հաղթանակը հնարավոր եղավ ժողովրդի աջակցության և ակտիվության շնորհիվ: Երբ սկսեցին «հավաքել» ԲՀԿ-ական վստահված անձանց, Իջևանում արագորեն այդ լուրը տարածվեց: Բեկումը տեղի է ունեցել հենց այդ պահից. նույնիսկ այդ հազարավոր մարդիկ, որոնք չէին պատրաստվում գնալ քվեարկության, ի պաշտպանություն և ի համերաշխություն ԲՀԿ-ի դուրս են եկել տնից ու գնացել քվեարկելու: Հենց այստեղ է կանգնել պետական ընտրակեղծիքների մեքենան: Նույնիսկ եղել են բազմաթիվ դեպքեր, երբ կույրերն ու այլ օգնության կարիք ունեցող մարդիկ ստիպել են իրենց հարազատներին իրենց տանել քվեարկության:
4.Մարդիկ այլևս չեն հանդուրժում անարդարություն ու կեղծիքներ: Հայ ընտրողը համերաշխություն ցուցաբերեց կոնկրետ քաղաքական ուժի:
5.Ժողովրդի մակարդակով ԲՀԿ-ի և ՀԱԿ-ի համակիրները ոչ մի խնդիր չունեն: Նրանք ունեն շատ նորմալ հարաբերություններ ու այս ընտրություններից հետո ենթադրաբար հարաբերություններն է՛լ ավելի են լավանելու:
6.Գ. Ծառուկյանն անձամբ չի ժամանել Իջևան, չի մասնակցել նախընտրական հանրահավաքին: Նույնիսկ այդ պարագայում նրա հեռակա աջակցությունը բավարար էր: Իջևանցիները ոգևորված ասում էին, եթե Ծառուկյանը գար միանգամից Դիլիջանն էր կվերցնեինք:
7.Այս իշխանության վարած տնտեսական սոցիալական քաղաքականությունը բերել է նախաբունտային վիճակի: Ետդարձի կետն արդեն անցել ենք:
8.Գ. Ծառուկյանը դառնում է ոչ միայն ուժեղ, այլև կոնկրետ հաղթող քաղաքական գործիչ:
9.ՀՀԿ-ական թեկնածու Վարուժան Ներսիսյանը նորմալ գործունյա մարդու համբավ ունի ու մեղավոր չէ իր պարտության մեջ: Խնդիրը գործող նախագահն ու նրա վարչապետն են, նրանց վարած քաղաքականությունը: ՀՀԿ-ն դառնում է պատանդ` խորտակվող նավում:
10.Երկրում սկսվում է նոր փուլ` «բոլորն ընդդեմ գործող իշխանության» կարգախոսով:
Ինչ է կատարվել Իջևանում

На выборах мэра Иджевана должно было произойти то, с чем мы знакомы уже 20 лет: беззакония государственной машины, голосование заранее зарегистрированных в различных местах людей, вбрасывания, «собрание» доверенных лиц оппозиционного кандидата и, наконец, оглашение в результате подсчетов неправильных данных.
Победа члена партии «Процветающая Армения» Вардана Галумяна значительна в первую очередь в том смысле, что в случае правильной работы и, самое главное, при содействии народа механизм фальсификации выборов можно остановить – без потрясений, бескровно, мирно и окончательно.
Власти пытались применить в Иджеване всевозможные махинации. Не удалось. Кандидат ППА одержал победу с явным преимуществом.
Попробуем по пунктам указать, что произошло в Иджеване в политическом смысле и какое значение имеют результаты выборов мэра:
1.РПА потерпела поражение перед парламентскими и президентскими выборами.
2.Победа стала возможной благодаря правильной работе. «Процветающей Армении» оказали содействие АНК, «Наследие», АРФД.
3.Победа стала возможной благодаря содействию и активности народа. Когда начали «собирать» доверенных лиц ППА, то информация об этом быстро распространилась по городу. Перелом произошел именно в этот момент: даже тысячи людей, которые не собирались пойти на выборы, пошли голосовать в защиту и в знак солидарности с ППА. Именно это вывело из строя механизм государственных фальсификаций выборов. Даже были многочисленные случаи, когда слепые и другие люди с ограниченными возможностями заставляли своих близких сопроводить их на избирательные участки.
4. Люди уже не мирятся с несправедливостью и фальсификациями. Избиратель проявил солидарность с конкретной политической силой.
5.На уровне народа сторонники ППА и АНК не имеют никаких проблем. У них вполне нормальные отношения, и, видимо, после этих выборов отношения еще более улучшатся.
6. Г. Царукян не посетил Иджеван, не участвовал в предвыборном митинге лично. Даже его заочного содействия в этом случае было достаточно. Иджеванцы воодушевленно говорили, что если бы Царукян приехал, то заодно и Дилижан взяли бы.
7. Проводимая данными властями социально-экономическая политика привела к предбунтовой ситуации. Назад дороги нет.
8. Г. Царукян становится не только сильным, но и побеждающим политическим деятелем.
9. Кандидат от РПА Варужан Нерсисян имеет репутацию нормального деловитого человека и не виноват в своем поражении. Проблема в действующем президенте и премьер-министре, проводимой ими политике. РПА становится заложником на тонущем корабле.
10.В стране начинается новый этап под девизом «все против действующих властей».
Что произошло в Иджеване?