Հովիկ Աբրահամյանը հրաժարական տվեց և հեռացավ դահլիճից
Հենց նոր ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հրաժարական տվեց։ Նա լիազորությունները վաղաժամ վայր դնելու իր որոշումը պատճառաբանել է ՀՀԿ նախընտրական շտաբի ղեկավար նշանակվելով և ընտրությունները նախապատրաստելու միտումով։
Հ. Աբրահամյանը ընդգծել է, որ մեր երկիրը մտնում է հերթական խորհրդարանական ընտրությունների նախապատրաստական փուլ, որը կազմակերպելն ու անցկացնելը բոլորի և հատկապես իշխանությունների պատվի գործն է։
–Ես պատահաբար չեմ օգտագործում «բոլորիս» բառը, քանի որ ընտրությունների ցանկացած բացասական հետևանք հարված է ոչ միայն իշխանությունների, այլ ամբողջ երկրի հեղինակությանը։ Իշխանությունները բազմիցս են ներկայացրել ազատ և արդար ընտրրություններ անցկացնելու պատրաստակամության մասին, ինչը նշանակում է, որ դրա համար կա անհրաժեշտ քաղաքական կամք և հաստատակամություն,–ԱԺ ամբիոնից հայտարարել է Հ. Աբրահամյանը։
Ելույթից հետո նա մի քանի վայրկյան նստել է ԱԺ նախագահի աթոռին, հավաքել իր սեղանին դրված թղթերը և հեռացել դահլիճից։
Ի դեպ, ԱԺ այս նիստին ներկա էին անգամ այնպիսի պատգամավորներ, որոնց խորհրդարանում տեսնելը հազվագյուտ երևույթ է։ Մասնավորապես, օրինակ, երկար դադարից հետո ԱԺ է եկել նաև ՀՖՖ նախագահ, ՀՀԿ–ական պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանը, ով բազմիցս հայտարարել է, որ խորհրդարանն իր տեղը չէ և այլևս չի պատրաստվում լինել այնտեղ։

Овик Абрамян подал в отставку
Около получаса назад председатель Национального собрания РА Овик Абрамян подал в отставку. Он аргументировал преждевременное сложение своих полномочий назначением на должность руководителя предвыборного штаба РПА и необходимостью подготовки к выборам.
Абрамян подчеркнул, что наша страна входит в этап подготовки к очередным парламентским выборам, организация и проведение которых являются делом чести всех, но особенно властей.
«Я неслучайно использую слово “всех”. Дело в том, что любое негативное последствие выборов является ударом не только по авторитету властей, но и всей страны. Власти  многократно заявляли о готовности провести свободные и справедливые выборы. Это означает, что для этого есть необходимая политическая воля и решительность», - заявил Абрамян.
После выступления он несколько секунд посидел на кресле председателя НС, собрал лежавшие на его столе бумаги и покинул зал.
Напомним, что ранее Абрамян заявлял, что не собирается сложить свой депутатский мандат и будет участвовать в работах парламента в качестве депутата.