Արևմուտքը Ռուսաստանի դեմ ռևանշի է ուզում հասնել Հայաստանի հաշվին
Ուկրաինական ճակատում Արևմուտքի գործերը լավ չեն։ Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը «սպառնում» է զորք մտցնել Ուկրաինա, բայց դե դա հին ֆրանսիական հումոր է։ Ֆրանսիական զորքերը կփրկեն Ուկրաինան ճիշտ այնպես, ինչպես ժամանակին Կիլիկիան փրկեցին։
Ինչպես անգլիական նավերը չեն բարձրանում մեր լեռները, այնպես էլ ֆրանսիական բանակը չի մտնի կռվի մեջ։ Դա ընդամենը քարոզչական հուժկու արշավ է։ Հայերիս էլ են այդպես հուժկու աջակցելու՝ զոհասեղանին դնելուց առաջ։
Նիկոլը Հայաստանը դարձնում է մանրադրամ
Ուկրաինայում Արևմուտքի գործերը վատ են։ Փոխարենը լավանում են Հարավային Կովկասում։ Վրաստանի միջոցով Ռուսաստանի դեմ երկրորդ ճակատ բացել չհաջողվեց, փոխարենը հաջողվում է Հայաստանով։ Նիկոլ Փաշինյանը համաձայնել է հակառուսական ճակատ բացել Մոսկվայի դեմ։ Արցախն արդեն հանձնված է։ Հերթը Հայաստանինն է։ Եթե Արցախն ու Հայաստանը չլինեն, ապա ռուսական զորքն այստեղ անելիք չի ունենա։ Արևմուտքի հաշվարկը հենց սա է։
Արևմուտքը մեզ ոչ մի երաշխիք չի տալիս ադրբեջանական ագրեսիայի հարցում, բայց փոխարենը տալիս է գեղեցիկ խոստումներ ու անում հուժկու հայտարարություններ։
Արևմուտքը չի թաքցնում, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան իր համար կարևոր երկրներ են։ Հայաստանին Արևմուտքը դիտում է որպես գործիք՝ ՌԴ–ի ու Իրանի դեմ պայքարում։ Նիկոլն իր անձնական շահերից ելնելով՝ համաձայնել է «փուռը» տալ Հայաստանը։
ԱՄՆ–ը և ԵՄ–ը որոշել են հայ ժողովրդին մորթվելուց առաջ գեղեցիկ կենացներ նվիրել։ Ասում են՝ մենք ձեզ անվտանգություն չենք ապահովի, բայց եթե որոշեք մորթվել հանուն Ռուսաստանի դեմ պայքարի, ապա մենք ձեզ կարող ենք ․․․ փող խոստանալ։
Ապրիլի 5–ին Բրյուսելում կայանալիք հանդիպումն այդ մասին է։ Հանդիպելու են Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենը, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը և Նիկոլ Փաշինյանը։
Ալիևը հմտորեն դիստանցավորվում է այդ հանդիպումից ու Կրեմլի մոտ սրտնեղում դրանից։ Արևմուտքը շտապում է հայտարարել, որ բացառապես տնտեսական հարցեր են քննարկվելու։ Մինչդեռ Հայաստանի համար հրատապն ու սուրն անվտանգության հարցն է, քանզի Ադրբեջանը պատրաստվում է Հայաստանի դեմ լայնամասշտաբ հարձակման։ Արևմուտքի խնդիրը, սակայն, ադրբեջանական հարձակումը չէ։ Իր խնդիրը ՌԴ–ին այս տարածաշրջանում Թուրքիայով փոխարինելն է։
Մոսկվան ամեն կերպ ցույց է տալիս, որ դժգոհ է ապրիլի 5–ի թեմայով ու դա կարող է անդառնալիության կետ դառնալ ՀՀ–ՌԴ հարաբերություններում։ Նիկոլն ամեն ինչ հասկանալով՝ սրում է ՌԴ–ի հետ հարաբերությունները, քանզի պատվերն է այդպիսին։
Ադրբեջանը սպասում է ՀՀ–ՌԴ հարաբերությունների անդառնալիության կետին։ Բրյուսելյան եռյակին, սակայն, Հայաստանը չի հետաքրքրում։ Արևմուտքը ՌԴ–ի դեմ Ուկրաինայի համար ռևանշի հասնելու հնարավորություն է տեսել Հայաստանի միջոցով ու Հայաստանի հաշվին։
Նիկոլը ծախում է Հայաստանը։ Դրա պաշտոնական մասը տեղի կունենա Բրյուսելում։ Անունը դրել են «Արևմուտքի տնտեսական աջակցություն Հայաստանին», բայց ընդամենն արևելյան ձևով բազառ են անում՝ հայ ժողովրդի արյան գնով։

Запад хочет добиться реванша в отношении России за счет Армении
На украинском фронте дела Запада плохи. Президент Франции Макрон «грозится» ввести войска в Украину, но это – скорее старый французский юмор. Французские войска спасут Украину точно так же, как в свое время спасли Киликию.
Точно так же, как английские корабли не взбираются на наши горы, так и французская армия не ввяжется в драку. Это всего лишь мощная пропагандистская кампания. Так же мощно поддержат и нас, армян – перед вознесением на алтарь.
Никол превращает Армению в разменную монету
Дела Запада на Украине плохи. Вместо этого они идут в гору на Южном Кавказе. Открыть второй фронт против России посредством Грузии не удалось, но зато это удается через Армению. Никол Пашинян согласился открыть антироссийский фронт против Москвы. Арцах уже сдан. Очередь за Арменией. Если не будет Арцаха и Армении, русским войскам здесь делать будет нечего. Именно в этом и заключается расчет Запада.
Запад не дает нам никаких гарантий касательно азербайджанской агрессии, но вместо этого дает красивые обещания и делает мощные заявления.
Запад и не скрывает, что Азербайджан и Турция – важные для него страны. Армению Запад рассматривает в качестве инструмента в борьбе с Россией и Ираном. Исходя из своих личных интересов, Никол согласился «сплавить» Армению.
США и ЕС решили посвятить армянскому народу красивые тосты – перед тем как принести в жертву. Они прямо говорят, что не обеспечат нам безопасности, но если мы решим пожертвовать собой ради борьбы с Россией, то нам могут пообещать… деньги.
Предстоящая 5-го апреля в Брюсселе встреча именно об этом. Там встретятся председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен, госсекретарь США Энтони Блинкен и Никол Пашинян.
Алиев искусно дистанцируется от этой встречи и сетует на нее в Кремле. Запад спешит заявить, что будут обсуждаться исключительно экономические вопросы. Между тем как неотложным и острым для Армении является именно вопрос безопасности, так как Азербайджан готовится к широкомасштабной агрессии против Армении. Однако проблемой Запада является не азербайджанское нападение. Его задачей является замена России в регионе Турцией.
Москва всячески демонстрирует, что недовольна по части 5-го апреля, и это может стать точкой невозврата в отношениях РА-РФ. Понимая всё это, Никол обостряет отношения с Россией, поскольку таков заказ.
Азербайджан, в свою очередь, ждет достижения точки невозврата в армяно-российских отношениях. Однако брюссельскую троицу Армения не интересует. Запад видит возможность достижения посредством и за счет Армении реванша в отношении России из-за Украины.
Никол продает Армению. Официальное оформление этого произойдет в Брюсселе. Назвали это «Экономическая поддержка Армении со стороны Запада», но в стиле восточного базара торгуются на крови армянского народа.