Հայտնի խոսք կա՝ սրիկաների վերջին հանգրվանը հայրենասիրությունն է, իսկ ստախոսների, փարիսեցիների, դավաճանների վերջին հանգրվանը՝ Հիսուս Քրիստոսի հետ համեմատվելը։
Նիկոլ Փաշինյանն իրեն «համեստաբար» և «քրիստոնեաբար» համեմատում է Հիսուս Քրիստոսի հետ։ Ավելի ճիշտ՝ վերջինիս համեմատում է իր հետ։ Ասում է՝ նա քայլող հեղափոխական էր։ Ուզում է ասոցացնել իր քայլելու հետ։ Ասում է՝ հալածվում էր։ Իբր իրեն էլ են հալածել, մինչդեռ հայտնի է, որ Նիկոլն ընդդիմադիր աշխատելու տարիներին հսկայական ֆինանսական միջոցներ է ստացել, իբր, հալածողներից, ապրել է օլիգարխի պես, բայց բուլաթ ատամ է պահել, որ իրեն հավատացող ոչխարներին համոզի, թե, իբր, իրենցից մեկն է, աղքատ տղա է, իբր։ Վերջում էլ արժանացել է պատգամավորի կարգավիճակի։ Իսկ ամենավերջում ․․․
Նիկոլն իր կուսակիցների հետ հանդիպման ժամանակ ոչ միայն համեմատվում էր Հիսուսի հետ, այլ նաև ցինիկաբար կայֆավատ լինում հայ ժողովրդի վրա։ Ցավալին այն է, որ դրա հնարավորությունը և իրավունքը նա ունի։
Ասում է՝ ՔՊԿ–ն պարբերաբար մեռել է, բայց ժողովուրդը նույն այդ ՔՊԿ–ին (դե՛, Նիկոլին, էլի՛) պարբերաբար հարություն է տվել։ Նիկոլն ուզում է ասել, որ ինքը Հիսուսից էլ առաջ է անցել, քանզի վերջինս միայն մեկ անգամ է մահացել ու հարություն առել, իսկ ահա ինքը՝ մի քանի անգամ։
Նիկոլն այս ամենն ասում էր ծիծաղելով։ Ինքն էլ է զարմացած, թե ինչպե՞ս է այսքանից հետո մնացել պետության ղեկին, ինչպե՞ս է դեռ հանդուրժվում հայ ժողովրդի կողմից։
Այդքանից հետո նա ցինիկաբար կարող է համեմատել իրեն Հիսուսի հետ։ Մեղքը մերն է։
Ինչու է Նիկոլն իրեն համեմատում Հիսուսի հետ

Есть известное выражение: патриотизм – последнее прибежище негодяя, а в случае с лжецом, фарисеем и предателем последним прибежищем является сравнение с Иисусом Христом.
Никол Пашинян «скромно» и «по-христиански» сравнивает себя с Иисусом Христом. Вернее, сравнивает последнего с собой. Говорит, что тот был шагавшим революционером. Ну, хочет ассоциировать это со своим шествием. Говорит, что тот подвергался гонениям. Мол, гонения были также в его отношении, между тем как известно, что в годы работы оппозиционером Никол получал колоссальные финансовые средства от, якобы, подвергавших его гонениям, жил подобно олигарху, но держал булатный зуб, чтобы убедить верящих ему баранов в том, будто он – один из них, бедный парень. А в конце получил статус депутата. В самом же конце…
Во время встречи со своими однопартийцами Никол не только сравнивается с Иисусом, но и цинично насмехается над армянским народом. Прискорбно то, что у него есть на это возможность и право.
Он говорит, что «Гражданский договор» периодически умирал, но народ его (ну, в смысле Никола) периодически воскрешал. Никол хочет сказать, что он обошел даже Иисуса, так как последний умер и воскрес лишь однажды, а он – несколько раз.
Никол говорил всё это смеясь. Он и сам удивлен, как после столького остался у руля государства, как его до сих пор терпит армянский народ.
Естественно, что после этого он может цинично сравнивать себя с Иисусом. По нашей вине.
Почему Никол сравнивает себя с Иисусом