Եթե ՆԱՏՕ-ն գա տարածաշրջան, ապա դա կլինի Թուրքիան․ Պանտելեև (տեսանյութ)
Alpha News-ի ուղիղ եթերում Ռուսաստանի արտասահմանյան ինստիտուտի տնօրեն Սերգեյ Պանտելեևը նշել է, որ Հայաստանը և այս տարածաշրջանը սկզբունքորեն կարևոր են Ռուսաստանի համար, և Ռուսաստանի Դաշնությունը չի ցանկանում, որ Հայաստանը դառնա իրավիճակի պատանդը։
«Ուկրաինայի հետ կապված խնդիրը ծագել է այն պատճառով, որ Ռուսաստանը երկար ժամանակ գծում էր իր կարմիր գծերը, բայց դա չէին հասկանում ոչ ուկրաինական ղեկավարությունը, ոչ էլ, ըստ էության, նրանք, որոնք որոշում են ուկրաինական ղեկավարության քաղաքականությունը։ Առաջին հերթին դա Ամերիկան է և նրա դաշնակիցները։ Ռուսաստանը ցույց տվեց, որ ի վիճակի է շատ բարդ որոշումներ կայացնել, որոնք մինչ օրս դժվար է ընկալվում։
Այժմ տեղի է ունենում առճակատման ուժեղացում, և Արևմուտքը դեռ ինչ-որ տեղ հույս ունի, որ կարող է հաղթել ռազմական ճանապարհով։ Հայաստանը և այս տարածաշրջանը մեզ համար սկզբունքորեն կարևոր են, բայց մենք չէինք ցանկանա, որ Հայաստանը դառնա իրավիճակի պատանդը։
Միաժամանակ, իհարկե, մենք հասկանում ենք, որ կա նաև Իրան, որն ունի իր տեսակետները տարածաշրջանի վերաբերյալ։ Մենք հասկանում ենք, որ եթե Ռուսաստանն ու ՀԱՊԿ-ը հեռանան, իսկ աշխարհը, ինչպես հայտնի է, դատարկություն չի հանդուրժում, այդ դատարկությունն ինչ-որ մեկը կցանկանա լրացնել։ Եկեք իրերն իրենց անուններով կոչենք, եթե գա ՆԱՏՕ-ն, ո՞ւմ զորքերն է ներկայացնելու դաշինքը։ Այստեղ ոմանք կարծում են, որ դա կլինի կամ Ֆրանսիան, կամ ԱՄՆ-ը, բայց դա այդպես չէ, դա կլինի Թուրքիան։
Իսկ ինչպե՞ս կարող է այս իրավիճակը զարգանալ։ Ռուսաստանը դա շատ լավ հասկանում է, նա չի ցանկանում և մտադիր չէ լքել տարածաշրջանը։ Դուք խոսում եք Ֆրանսիայի մասին, որն այսօր նույնպես ամենատարբեր հայտարարություններ է անում ուկրաինական կողմի ուղղությամբ։ Եվրոպան տարբեր խոստումներ է տալիս Ուկրաինային, որն, ի դեպ, երկար ժամանակ բավականին կայուն պետություն է եղել։
Նրանք դեռ աշխատում են բազմաթիվ խոստումների սխեմայով, գազար են պահում Ուկրաինայի քթի առաջ՝ ՆԱՏՕ-ին և Եվրամիությանն անդամակցելու տեսանկյունից։ Եկեք նայենք ուրիշների օրինակներին, քանի որ եթե այնտեղ չի աշխատում, ապա ինչո՞ւ է այստեղ աշխատելու։ Այս սխեման կգործի մոտավորապես նույն կերպ, ինչn ակնհայտորեն ձեռնտու է մեր հայ ընկերներին»,-նշել է Պանտելեևը։
Քաղաքագետը մեկնաբանել է նաև բազմավեկտոր քաղաքականությունը՝ ընդգծելով, որ 2014 թվականից սկսած Ռուսաստանում այդ հասկացությունն ինքնին խիստ թերահավատորեն է ընկալվում:
«Ես շատ լավ հիշում եմ այն ժամանակները, երբ Ուկրաինայում նրանք սիրում էին խոսել երկու աթոռի վրա նստելու անհրաժեշտության մասին, թեև անընդհատ բաժանվում էին: Ինչ վերաբերում է մեր եղբայրական Բելառուսին, հիշո՞ւմ եք կամուրջների կառուցումը և ինտեգրումը: Եվ երբ հարցը ծագեց պետության գոյատևման, ինքնիշխանության կորստի մասին, բազմավեկտորիզմի մասին բոլոր հարցերը մոռացության մատնվեցին։
Դաշնակիցները պետք է իսկապես փոխգործակցեն, և միևնույն ժամանակ, երբ մենք տեսնում ենք մեր մյուս գործընկերներին, որոնք շարունակում են խոսել բազմավեկտորության մասին, ես անկեղծորեն կասեմ, որ 2013 թվականից Ռուսաստանում բազմավեկտոր հասկացությունը չափազանց թերահավատորեն է ընկալվում։ Որովհետև այն պայմաններում, երբ մենք գտնվում ենք ծանր աշխարհաքաղաքական հակամարտության մեջ, բազմազավակ լինելու գաղափարը ձեռք է բերում ոչ միայն երկիմաստ երանգներ։
Արդյո՞ք դա ենթադրում է, որ դուք և՛ բարեկամ եք Ռուսաստանի հետ, և՛ միաժամանակ բարեկամներ նրանց հետ, որոնք պատերազմում են Ռուսաստանի հետ։ Դա ուտոպիա է։ Մենք ունենք իրական քաղաքականություն, որը ենթադրում է՝ ԵԱՏՄ-ն, որի անդամն ենք, առաջին հերթին տնտեսություն է։ Եվ, ի դեպ, Հայաստանը շատ լուրջ օգուտներ է ստանում ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունից, և մենք դա շատ լավ հասկանում ենք»,-ընդգծել է քաղաքագետը։

Если в регион придет НАТО, то это будет не Франция и не США, это будет Турция – Сергей Пантелеев (видео)
В прямом эфире «Alpha News» директор Института Русского зарубежья Сергей Пантелеев отметил, что Армения и этот регион принципиально важны для России, и РФ не хочет, чтобы Армения оказалась заложником ситуации.
«Проблема с Украиной возникла по той причине, что Россия долгое время обозначала свои красные линии, но это не понимали ни украинское руководство, ни собственно говоря те, кто определяет политику украинского руководства. Прежде всего, это Америка и ее союзники. Россия показала, что она способна принимать очень сложные решения, которые сложно воспринимаются до сих пор. Сейчас происходит усиление конфронтации и Запад еще где-то рассчитывает на то, что он может победить военным образом. Армения и этот регион для нас принципиально важны, но только мы не хотели бы, чтобы Армения оказалась заложником ситуации. При этом, конечно же, мы понимаем, что есть еще Иран, у которого имеются свои виды на регион.
Мы понимаем, что если Россия и ОДКБ уйдут, а мир, как известно, не терпит пустоты, эту пустоту кто-то пожелает заполнить. Давайте называть вещи своими именами, если придет НАТО, чьи войска будут выступать в лице альянса? Здесь кто-то считает, что это будет или Франция или США, но это не так – это будет Турция. И чем эта ситуация может обернуться? Россия это прекрасно понимает, она не хочет и не собирается уходить из региона. Вы говорите про Францию, которая сегодня на украинском направлении тоже делает всякие разные заявления.
Европа дает различные обещания Украине, которая кстати на протяжении долгого время была достаточно стабильным государством. Они до сих пор работают по схеме многочисленных обещаний, держат морковку перед носом Украины с точки зрения приема в НАТО и в Европейский союз. Давайте посмотрим на чужие примеры, ведь если это там не работает, то почему это сработает здесь? Эта схема будет работать примерно таким же образом, который явно невыгоден для наших армянских друзей», – отметил Пантелеев.
Политолог также прокомментировал политику многовекторности, подчеркнув, что начиная с 2014 года само это понятие в России воспринимается крайне скептически.
«Я очень хорошо помню времена, когда на Украине любили рассуждать о необходимости усидеть на двух стульях, правда они постоянно разъезжались и разъехались наконец. В отношении нашей братской Белоруссии, помните было наведение мостов, интеграции? А когда встал вопрос о выживаемости государства, о потере суверенитета, все вопросы о многовекторности ушли в небытие. Союзники должны реально взаимодействовать, а при этом, когда мы видим других наших партнеров, которые продолжают говорить о многовекторности, я скажу честно, что начиная с 2013 года само понятие многовекторности в России воспринимается крайне скептически.
Потому что в условиях, когда мы находимся в жестком геополитическом конфликте, понятие многодетности приобретает не просто двусмысленные оттенки. Оно предполагает, что ты одновременно дружишь с Россией и одновременно дружишь с теми, кто воюет с Россией? Это утопия. У нас есть реальная политика, которая предполагает, что ЕАЭС, членом которого мы являемся, это прежде всего экономика. И, кстати Армения получает очень серьезные выгоды от участия в ЕАЭС, и мы это прекрасно понимаем», – подчеркнул политолог.