«Պայթած» վարչապետը և «Հայկական աշխարհը»
Շատերն են տեսել, թե ինչպես է հարբած Տիգրան Սարգսյանը ելույթ ունենում երիտասարդների օրվա կապակցությամբ կազմակերպված միջացառմանը, որի ժամանակ համերգով հանդես եկավ Թաթա Սիմոնյանը (տե՛ս http://7or.am/archives/81576
Պարզվեց, որ իրեն ռոքի սիրահար ներկայացնող վարչապետը այդ առումով էլ է բլեֆ արել. նա, ըստ էության, միջին վիճակագրական ռաբիս հայ տղա է, ով «տժժում» է Թաթայի կլկլոցների տակ, ու թքած ունի պետական բարձրաստիճան պաշտոնյային հարիր վարքագծային կանոնի վրա։
Ի դեպ, «ուսյալ–կրթյալի» իմիջի մեջ մտնել ցանկացող Տ. Սարգսյանը չի տիրապետում արարողակարգային «դրես–կոդի» տարրական կանոններին։ Բանն այն է, որ հաճախ կարելի է նրան տեսնել կոստյումի պիջակի բոլոր կոճակները կոճկած վիճակում, այնինչ չորրորդ դասարանի երեխաներն էլ հավանաբար գիտեն, որ երկու կոճակ ունեցող պիջակի միայն վերևի կոճակն է օգտագործվում, իսկ ներքևինը՝ մնում ազատ։
Պարո՛ն վարչապետ, եթե պիջակն ունի երկու կոճակ, ապա մի՛ կոճկեք երկուսը միասին։ Ամո՛թ է։ Հազար ու մի մարդու եք հանդիպում և երկիր ներկայացնում։ Հիշե՛ք նաև, որ եթե պիջակն ունի երեք կոճակ, ապա, որպես կանոն, կոճկվում է մեջտեղի կոճակը, կամ վերևի երկուսը, բայց ներքևի կոճակը երբեք չի կոճկվում։ Իսկ եթե չեք իմանում, թե ինչպես վարվել կոճակների հետ, ապա պարզապես հանգիստ թողեք դրանք։
Պիջակի բոլոր կոճակները կոճկելը խորը գավառականության դրսևորում է։ Դա նույնն է, թե մուգ գույնի կոստյումի հետ «բոթասներ» կրես կամ ճերմակ «նասկի» հագնես։ Երկու կամ երեք կոճականոց պիջակի բոլոր կոճակները կոճկելը «երեկոյան սպորտային համազգեստով» օպերա հաճախելու պես մի բան է։ Այնպես որ վարչապետի ռաբիսությունը և «գեղցիությունը» վաղուց էր ֆիքսված, պարզապես ոմանց համար դա Մարզահամերգային համալիրում նրա պահվածքից հետո  ակնհայտ դարձավ։ Ինչևէ։
Ասում են, թե Տիգրան Սարգսյանի խմելու նկատմամբ սերը վերջին երկու տարվա ընթացքում է ձեռքբերվել։ Չգիտեմ, թե որքանով են ճիշտ այդ լուրերը, բայց եթե դա այդպես է, ապա կարելի է միայն կռահել, թե ինչու է այդպես ստացվել ու դեռ լավ է, որ բանը միայն խմելով է ավարտվում։ Պետական համակարգում, ըստ լուրերի, նույնիսկ «ուռողներ» ու «ծակվողներ» կան։ Այնպես որ, Աստված էլ «բեթարից» ազատի։
Անկախ այն հանգամանքից, թե որքան հաճախ է վարչապետը դեմ դիմաց հանդիպում շշի հետ՝ ներկայացնեմ «բարեշրջիչ» մի առաջարկ։ Թող Կառավարության նիստերն այսուհետև, ասենք, Երևանի նախկին Ծերեթելու փողոցի վրայի խինկալիանոցում անցկացվեն կամ Դավիթաշենի «պիվնոյում»։ Կարծում եմ, որ գործադիրի ղեկավարն այդպիսով հնարավորություն կստանա տեղում հագուրդ տալ ծարավին՝ առանց աշխատանքից կտրվելու։ Համ էլ նշված վայրերում, ամենայն հավանականությամբ, Թաթայի կամ Թաթուլի գործերը հաստատ կհնչեցվեն։
Հ.Գ.։ Ժողովրդի մեծ մասի  համար հաճախ անհասկանալի էր  մնում, թե ինչու է վարչապետը այս կամ այն սխալ որոշումը կայացնում և ավերում տնտեսությունը։ Հիմա արդեն կարելի է կռահել, թե ինչու է այդպես։ Ենթադրաբար՝ Տիգրան Սարգսյանը «Հայկական աշխարհ» է կառուցում ու հեղափոխության կանխարգելման նպատակով նպաստում արտագաղթի աճին՝ լինելով անսթափ վիճակում։ Սակայն, նկատենք, որ հետագայում դա մեղմացուցիչ հանգամանք չի կարող լինել։ Հետո ի՞նչ, որ մարդը խմած է եղել ու չի իմացել, թե ինչ է անում։
Հ.Գ.–2։ Վարչապետն իր բլոգում փորձել է արդարանալ։ Նրա ասելով՝ ՄՀՀ–ում տեղի ունեցածը նկարահանման դեֆեկտի հետևանք է, և ինքը խմած չի եղել։ Փաստորեն ստացվում է, որ «ազատ, բայց սերժատու» հեռուստատեսությունը «քաշե՞լ» է Տիգրան Սարգսյանին։ Եթե դա այդպես է, ապա չի բացառվում, որ Թաթայի երգարվեստի սիրահարն էլ շուտով կհայտնվի ՀՀԿ–ի չեղած շտաբի պետի մյուս տեղակալի կարգավիճակում՝ նախապատրաստվելով «որակական հեղափոխությանը»։
թեմայի վերաբերյալ մեկնաբանություններ կարող եք թողնել այստեղ՝ http://blog.7or.am/archives/7737#comments

«Проколовшийся» премьер-министр и «Армянский мир»
Наверное, многие видели, как пьяный Тигран Саркисян выступает на организованном в связи с Днем молодежи мероприятии, в ходе которого дал концерт певец Тата Симонян (см. http://7or.am/ru/archives/81640).
Выяснилось, что позиционирующий себя в качестве любителя рока премьер-министр блефует даже в этом вопросе: по сути, он является среднестатистическим поклонником рабиза, который «зажигает» под примитивные ритмы упомянутого певца и плюет на правила поведения высокопоставленных чиновников.
Кстати, стремящийся создать себе имидж образованного интеллигента Саркисян не владеет даже элементарными правилами протокольного дресс-кода. Дело в том, что часто можно его увидеть в костюмном пиджаке, все пуговицы которого бывают застегнуты, хотя даже ученики четвертого класса, наверное, знают, что в пиджаках, имеющих две пуговицы, используется только верхняя, а нижняя остается расстегнутой.
Господин премьер-министр, если у пиджака две пуговицы, то не застегивайте две сразу! Стыдно же! Вы встречаетесь со множеством людей, представляя нашу страну. Помните также, что если у пиджака три пуговицы, то, как правило, застегивается средняя пуговица или две верхние, но нижняя пуговица никогда не застегивается. Если же не знаете, как поступить с пуговицами, то просто оставьте их в покое.
Застегивать все пуговицы пиджака является проявлением глубокого провинциализма. Это то же самое, что с костюмом темного цвета надеть кеды или белые носки.
Застегивать все пуговицы пиджака является чем-то вроде посещения оперы в «спортивном костюме». Так что, рабисская сущность и «деревенскость» премьера давно зафиксированы, просто для некоторых это стало очевидным лишь после его поведения в Спортивно-концертном комплексе.
Говорят, что любовь к спиртному Тигран Саркисян приобрел в последние два года. Не знаю, насколько соответствуют действительности данные разговоры, но если этот так, то можно лишь догадываться, почему так вышло. Это еще хорошо, что дело закончилось лишь спиртным. Согласно определенной информации, в государственной системе есть даже «курящие» и «колющиеся». Так что, это еще только «цветочки».
Независимо от того обстоятельства, как часто премьер «встречается» с бутылкой, сделаю «реформатору» одно предложение. Пусть отныне заседания Правительства проходят, скажем, в хинкальной на улице Церетели или в давташенской пивной.
Думаю, что глава исполнительного органа тем самым получит возможность утолять жажду на месте, не отрываясь от работы. К тому же, в указанных местах, по всей видимости, песни Таты или Татула вовсе не редкость.
P.S. Для значительной части народа часто оставалось непонятным, почему премьер-министр принимает то или иное неправильное решение, разрушая этим экономику. Сейчас уже можно догадаться о причинах этого. Предположительно, Тигран Саркисян строит «Армянский мир» и в целях предотвращения революции способствует эмиграции, будучи в нетрезвом состоянии. Заметим, однако, что в дальнейшем это не может стать смягчающим обстоятельством. Разве преступление в состоянии алкогольного опьянения освобождает от ответственности?
P.S.–2. В своем блоге премьер попытался оправдаться. По его словам, произошедшее в Спортивно-концертном комплексе является результатом дефекта съемки, и он не был пьяным. Выходит, что «свободное, но подсержевское» телевидение «подставило» Тиграна Саркисяна? Если это так, то не исключено, что любитель творчества Тата Симоняна тоже скоро окажется в статусе заместителя главы несуществующего штаба РПА, чтобы готовиться к «качественной революции».