«Ժողվարչապետն» ուզում է ներկայանալ որպես ռացիոնալ, իրատես և ողջամիտ գործիչ։ Հայաստանի միակողմանի զիջումները նա ուզում է ներկայացնել որպես դրանց հոմանիշ:
Ասում է՝ անցում ենք կատարում պատմական Հայաստանից՝ դեպի իրական Հայաստան։ Փաստորեն, անգրագիտությունը, հանցագործությունը, դավաճանությունը միասին վերցրած կոչվում են «Պատմական Հայաստանից անցում՝ դեպի իրական Հայաստան»։
Իրականությունն այն է, որ Նիկոլ Փաշինյանի ասածները, ինչպես միշտ, ճիշտ հակառակ իմաստն ունեն և ճիշտ հակառակ ձևով են կյանքի կոչվում։ Փաշինյանի դեպքում խաղաղությունը՝ պատերազմն է, իրական Հայաստանը՝ պատմականը:
Արցախի Հանրապետությունն, իր բոլոր խնդիրներով հանդերձ, իրական էր, սակայն նրա շնորհիվ դարձավ պատմական։ 2022թ. հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում Փաշինյանը փոխանակեց իրական Արցախը պատմական արկածախնդրության, հիմարության կամ դավաճանության հետ («հերձումը» ցույց կտա, թե որ տարբերակի հետ գործ ունենք):
Հիմա հերթը Հայաստանինն է։ Ասում է՝ եթե Տավուշում զիջումների չգնանք, Ադրբեջանն ու Թուրքիան կհարձակվեն ու պատերազմ կլինի (Փաշինյանի մոտ պատերազմն ու մեր պարտությունը հոմանիշներ են)։ Նաև ասում է, որ զիջումները խաղաղության երաշխիք չեն, սակայն ամեն դեպքում պետք է զիջել։ Այդպես նա հասնելու է մինչև Երևան, Գյումրի, Վանաձոր և ի վերջո ամբողջ ՀՀ-ն դարձնելու է պատմական հուշ, եթե դեմը չառնենք:
Փաշինյանը Հայաստանը դարձրել է խաղալիք ու ձեռքը բռնած ման է գալիս՝ արևելյան բազառի առևտրականի պես։ Նրա պատկերացրած իրական Հայաստանի սահմանները գծում է Ադրբեջանը՝ Թուրքիայի քավորությամբ։ Խոսում է սահմաններից, բայց չգիտի, թե ո՞ր քարտեզով, քանզի Ալիևի ախորժակն անսահման է: Ու մինչ Փաշինյանը զբաղված է պատմական Հայաստանը «իրական» դարձնելով, Ալիևը հայտարարել է իրական Ադրբեջանի պատմական հավակնությունների մասին՝ Հայաստանը դիտարկելով որպես «Արևմտյան Ադրբեջան»։
Նիկոլը շատ լավ գիտի, որ ինքն իրական Հայաստանը դարձնում է պատմական Հայաստան, այսինքն՝ այնպիսի Հայաստան, որը պետականություն չի ունեցել։ Գիտի, բայց իր անձնական շահը պահանջում է Հայաստանը դարձնել խաղալիք ու հանել աշխարհաքաղաքական աճուրդի՝ զուգահեռաբար խաբելով, թե, իբր, հանուն ինքնիշխանության է պայքարում։
Այս ամենը կանգնեցնելու միակ տարբերակը քաղաքական պայքարն է՝ իշխանափոխության կարևորագույն հանգրվանով։
Ի դեպ, Նիկոլի դեմ նիկոլությամբ կամ հախուռն քայլերով չես պայքարի։ Մենք պետք է իմանանք, որ մեր հակառակ կողմում կազմակերպված կենտրոն է, Նիկոլը նրանց գործիքն է։ Այդ կազմակերպված կենտրոնի դեմ պետք է պայքարել կանոնավոր բանակի, այլ ոչ թե ֆիդայական ջոկատների տրամաբանությամբ։
Փաշինյանն ու իր տերերը վախենում են քաղաքական պայքարից։ Դրա համար են ձգտում խուսափել հանրաքվեից կամ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից։ Փողոցային գործընթացներից էլ են վախենում, իսկ փողոց+էլեկտորալ գործընթացից սարսափում են: Սա պետք է շատ լավ հասկանալ ու պատրաստ լինել:
Քաղաքական կոդն ու քաղաքական պայքարն է հաջողության միակ գրավականը՝ իրական Հայաստանը պատմականի չվերածելու հնարավորությունը, պատերազմի ու պարտության փոխարեն իրական խաղաղություն ստանալը։
Իրական Հայաստան VS պատմական Հայաստան

«Народный премьер» хочет предстать рациональным, реалистичным и благоразумным деятелем. Односторонние же уступки Армении он хочет преподнести как их синонимы.
Говорит, мол, совершаем переход от исторической Армении к реальной Армении. Фактически, невежество, преступление и предательство вместе взятые называются «Переход от исторической Армении к реальной Армении».
Реальность же в том, что слова Никола Пашиняна, как всегда, имеют прямо противоположный смысл и реализуются наоборот. В случае Пашиняна мир – это война, реальная Армения – историческая.
Республика Арцах со всеми своими проблемами была реальной, но благодаря ему стала исторической. 6 октября 2022-го в Праге Пашинян променял реальный Арцах на историческую авантюру, идиотизм или предательство (с каким из вариантов мы имеем дело, покажет «вскрытие»).
Сейчас очередь за Арменией. Он говорит, что если мы не пойдем на уступки в Тавуше, Азербайджан и Турция нападут, и будет война (для Пашиняна война и наше поражение являются синонимами). Говорит также, что уступки не являются гарантией мира, но всё равно нужно пойти на уступки. Таким образом он превратит в историческое воспоминание Ереван, Гюмри, Ванадзор и, наконец, всю РА, если его не остановить.
Пашинян превратил Армению в игрушку, с которой он носится как торгаш с восточного базара. Границы представляемой им Армении чертит Азербайджан, при кумовстве Турции. Он говорит о границах, но не знает, по какой карте? И всё потому, что аппетит Алиева безграничен. И пока Пашинян занят превращением исторической Армении в «реальную», Алиев заявляет об исторических претензиях реального Азербайджана, рассматривая Армению как «Западный Азербайджан».
Никол прекрасно знает, что превращает реальную Армению в историческую Армению, то есть в такую, которая не имела государственности. Знает, что его личный интерес требует превращения Армении вигрушку и ее выставления на геополитические торги, параллельно обманывая, будто он борется за суверенитет.
Единственным вариантом пресечь всё это является политическая борьба с важнейшим исхдом в виде смены власти.
Кстати, бороться с Николом николством или сумбурными шагами не удастся. Мы должны знать, что по противоположную сторону находится организованный центр, а Никол является его инструментом. Бороться с этим организованным центром нужно в логике регулярной армии, а не фидаинских отрядов.
Пашинян и его хозяева боятся политической борьбы. Поэтому они и стремятся избежать референдума или внеочередных выборов. Боятся также уличной борьбы, а уличной борьбы в сочетании с электоральными процессами – и того ужасаются. Это нужно прекрасно осознавать и быть готовыми.
Политический код и политическая борьба являются единственным залогом успеха, возможностью непревращения реальной Армении в историческую, получения вместо войны и поражения реального мира.
Реальная Армения VS историческая Армения
Никол прекрасно знает, что превращает реальную Армению в историческую Армению, то есть в такую, которая не имела государственности. Знает, что его личный интерес требует превращения Армении в игрушку и ее выставления на геополитические торги, параллельно обманывая, будто он борется за суверенитет.