Փաշինյան՝ 2021թ․ «դուք չեք որոշում, թե թուրքը որտեղ է գալու նստի, հանգիստ մի հատ» (տեսանյութ)
«Դուք չեք որոշում, թե թուրքը որտեղ է գալու նստի»․ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքերն են։ Սա ասաց 16․06․2021թ․՝ նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ այցելելով Վայոց ձերի մարզի Արենի համայնք։
Հանրահավաքի մասնակիցներից մի կին, սահմանազատման մասին Փաշինյանի ելույթի ժամանակ ասաց, որ սահմանազատման արդյունքում թուրքը գալու է իր բակում նստի։ Փաշինյանն ասաց․ «Որտե՞ղ է, թե ձեր բակում է։ Մի րոպե, մի րոպե, մի րոպե․․․ Դուք չեք որոշում, թե թուրքը գալու է որտեղ նստի, հանգիստ մի հատ։
Ինչ վերաբերում է նրան, որ նայում է, ապա 30 տարի թուրքը նայում է Ոսկեպար, Այգեհովիտ, Մովսես, Այգեպար, Ներքին Կարմիրաղբյուր, Կիրանց, Բերքաբեր, Վազաշեն, Բերդավան, Ճամբարակ համայնքներին, Ճամբարակը դիտարկվո՞ւմ է․․․ Պետք չի խուճապ տարածել։ Էդ որ ասում եք՝ թուրքը գալու է ձեր բակում նստի, ղալաթ է անելու, թե գալու է ձեր բակում նստի, ոչ մի տեղ էլ չի գալու, էդ կարգի լուրեր մի տարածեք»։
Այս ելույթից 3 տարի չանցած՝ Նիկոլ Փաշինյանը Տավուշի մարզի գյուղերով պտտվում է և հայտարարում, որ հողերի մի մասը հանձնում են ադրբեջանցիներին։

Пашинян в 2021-ом: «Не вам решать, где расположится турок, успокойтесь» (видео)
Во время агиткампании партии «Гражданский договор» в Арени 16 июня 2021 года Никол Пашинян, коснувшись, приграничной ситуации, заявил, что будет проведена делимитация и демаркация участка Сотк-Хознавар при участии международных наблюдателей.
Одна из жительниц Арени поинтересовалась у Пашиняна, что будет происходить в Арени при демаркации, ведь турок может оказаться у нее во дворе?
«Не вам решать, где расположится турок, успокойтесь. Нет необходимости сеять панику. Вы говорите, что турок придет и расположится у вас во дворе, не посмеет, не говорите подобное», – заявил в ответ Пашинян.
Спустя почти 3 года после этого выступления Никол Пашинян посетил села Тавушского марза и заявил жителям, что требуемые Баку 4 села должны быть переданы азербайджанцам.