Եթե Թեհրանն ասում է՝ աջակցում է ՀՀ տարածքային ամբողջականությանը, դա միայն հարավին չի վերաբերում. դեսպան Սոբհանի
Թեհրանը շատ ուշադիր հետևում է հայ–ադրբեջանական բանակցային գործընթացում զարգացումներին։ Այս մասին այսօր՝ մարտի 22–ին NEWS.am–ի հետ զրույցում ասել է Հայաստանում ԻԻՀ դեսպան Մեհդի Սոբհանին՝ անդրադառնալով Բաքվի պահանջով Տավուշի մարզում 4 ոչ անկլավային գյուղեր Ադրբեջանին հանձնելու՝ Հայաստանի իշխանությունների որոշմանը։
«Մենք զարգացումներին շատ ուշադիր հետեւում ենք։ Պետք է ասեմ, որ մենք ուրախ չենք լարվածության մասին խոսույթներով, որոնք դրվում են շրջանառության մեջ։ Մենք գտնում ենք, որ ցանկացած խնդիր պետք է երկխոսության միջոցով լուծվի։ Կրակի վրա պետք է ջուր լցնել․ եթե նավթ լցնենք նրա վրա, այն կբոցավառվի»։
Հարցին՝ արդյոք Թեհրանը տեսնում է վտանգ, որ Ադրբեջանը կհարձակվի Հայաստանի վրա, Իրանի դեսպանը պատասխանել է. «Հուսով ենք, որ նման բան տեղի չի ունենա»։
Թեհրանը բազմիցս հայտարարել է, որ Սյունիքի դեմ ոտնձգությունը իրենց համար անընդունելի է, իսկ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը՝ իրենց համար կարմիր գիծ է։ Հաշվի առնելով, որ լարվածությունն այժմ կարծես թե տեղափոխվում է Տավուշ, արդյոք Թեհրանը դիրքորոշումը նույնը կլինի նաեւ Տավուշի դեմ հնարավոր ոտնձգության դեպքում։
«Եթե մենք ասում ենք՝ մենք աջակցում ենք Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությանը, դա միայն հարավին չի վերաբերում»,–ասաց դեսպան Մեհդի Սոբհանին։

Поддержка Ираном территориальной целостности Армении относится не только к ее югу – посол ИРИ
Тегеран очень внимательно следит за развитием армяно-азербайджанского переговорного процесса. Об этом заявил посол Ирана в Армении Мехди Собхани сегодня, 22 марта, в беседе с корреспондентом «News.am».
«Мы очень внимательно следим за развитием событий. Должен сказать, что нас не радует разговоры о наращивании напряженности. Мы считаем, что любая проблема должна решаться путем диалога. Надо огонь заливать водой, если подливать масло, он воспламенится», – сказал он, комментируя решение властей Армении передать Азербайджану 4 неанклавных села в Тавушском марзе по требованию Баку.
На вопрос, видит ли Тегеран опасность нападения Азербайджана на Армению, иранский посол ответил: «Мы надеемся, что ничего подобного не произойдет».
Тегеран неоднократно заявлял, что притязания Азербайджана на Сюник неприемлемы, а территориальная целостность Армении является красной линией. Учитывая, что напряженность сейчас, похоже, перемещается в Тавуш, будет ли позиция Тегерана такой же в случае возможной агрессии против Тавуша?
«Если мы говорим, что поддерживаем территориальную целостность Республики Армения, это относится не только к югу», – сказал посол Мехди Собхани.