Սերժ Սարգսյանը պատրաստվում է հրաժարականի և գնում «վա–բա՞նկ»
Վերջին շրջանի կադրային փոխատեղումներին զուգահեռ իշխանական քարոզչամեքենան շեփորահարում է Սերժ Սարգսյանի ինքնավստահ դառնալու և պետական ապարատին լիարժեքորեն վերահսկելու թեզը։ Ըստ սերժականների՝ այդ ամենի ապացույցն է այն, որ պաշտոնյաներին նա փոխում է թաշկինակի պես։
Եթե մի պահ դեն նետենք նախագահականից ուղղորդվող տեղեկատվական աղբը, ապա կարելի է տեսնել, որ ընդամենը տեղի է ուցել փոթորիկ մեկ բաժակ ջրում և տեղի ունեցածն էլ ոչ թե Սարգսյանի հզորության, այլ ճիշտ հակառակի մասին է խոսում։ Այդ ի՞նչ մի հզոր քայլ էր սեփական փեսային հրաժարականի հասցնելը կամ «քաղաքական գործիչ լինելու համար շատ խելք պետք չէ» խոսքերի հեղինակի հավատարմությունը հրաժարականով ստուգելը։
Դատելով ամենից՝ խնդիր է դրված ցույց տալ, թե որքան ուժեղ է Սարգսյանը և ինչպես է բռի մեջ պահում բոլորին։ Իրականությունը, սակայն, լրիվ հակառակն է։ Սերժ Սարգսյանի վարկանիշը ցածր է ինչպես հասարակության, այնպես էլ պետական իշխանության ճյուղերի և կառավարման համակարագի լայն շրջանակների մոտ։ Ամենայն հավանականությամբ Սարգսյանը տեղյակ է այդ ամենից ու փորձում է իր վերարտադրության խնդիրը լուծել «վա–բանկ» գնալով։ Այսինքն՝ Սարգսյանը հիմա իրեն պահում է մոլի խաղամոլի պես՝ սեղանին դնելով ամեն ինչ, և անգամ իր կյանքը։
Շատերին է հիմա հետաքրքրում, թե ինչ նպատակ էին հետապնդում կադրային այն տեղաշարժերը, որոնք լայնորեն գովազդվեցին «ազատ, բայց սերժատու» մամուլով։
Քաղաքական ներկա զարգացումների ընթացքը հուշում է, որ Սերժ Սարգսյանն իր փեսային ուղարկելով նախընտրական շտաբ՝ պատրաստվում է ինքն էլ հրաժարական տալ ու միանալ Միքայել Մինասյանին։ Այսինքն՝ կարող են տեղի ունենալ արտահերթ նախագահական ընտրություններ։ Սա, իհարկե, վարկած է, բայց, վերլուծելով նախագահական թիմի քայլերը,  այլ եզրակացության հնարավոր չէ հանգել։
Շատ հնարավոր է, որ Սարգսյանը մտքափոխ լինի և հրաժարվի արտահերթի գնալու ծրագրից ու ընտրի իշխանության հանձնման սահուն տարբերակը, բայց քանի որ նա ամեն կերպ ցույց է տալիս, որ համառորեն կառչած է աթոռից, ուստի մեծ է հավանականությունը, որ նա արտահերթ նախագահականի տարբերակը գործի կդնի։
Սարգսյանը, թերևս, փորձում է կրկնել Սահակաշվիլու սցենարը և Նոր տարվա շրջանում կազմակերպել ընտրակեղծիքները, փեսային ենթակա քարոզչամեքենայով թամաշայացման վերածել ընտրական այդ գործընթացն ու գնալ երկրորդ ժամկետի, որից հետո արդեն հլու–հնազանդ ԱԺ ձևավորել (Երևանի ավագանու պես)՝ իշխանությունը դարձնելով ժառանգական՝ հորից որդի կամ «հորից» փեսա տարբերակով։
Սարգսյանն իր հրաժարականով խնդիր ունի նախագահական ընտրություններն առաջ գցել խորհրդարանականից, քանզի շատ լավ հասկանում է, որ ձախողված ներքին ու արտաքին քաղաքականության արդյունքում չի կարողանալու մեծամասնություն վերցնել ԱԺ հերթական ընտրությունների ժամանակ, իսկ դա էլ իր հերթին նշանակում է վերարտադրման անհնարինություն և իշխանափոխություն։
ԱԺ ընտրություններից առաջ ընկնելուն նպաստող հանգամանքներից է նաև այն, որ Սարգսյանը չի ուզում բացահայտվել իր «թիմի»՝ ՀՀԿ–ի առաջ ու ժամանակից շուտ ցույց տալ, որ պատրաստվում է խունվեյբինական ցուցակով մասնակցել խորհրդարանական ընտրություններին, իսկ «թիմակիցներից» էլ խլել սեփականությունը՝ թաքնվելով «գործարարությունը պետք է տարանջատվի իշխանությունից ու պետական համակարգից» դեմագոգիկ կարգախոսի ներքո։
Սարգսյանի հաշվարկով՝ հիմա ամենահարմար պահն է արտահերթի միջոցով «քցել» բոլորին ու կյանքի կոչել «մեկ ազգ, մեկ օլիգարխ, մեկ տիրացու, մեկ փեսա» նեոբոլշևիկյան ծրագիրը։ Սակայն նկատենք, որ արտահերթ ընտրություններով Սարգսյանը կհեռանա քադաֆիական կամ մուբարաքյան տարբերակով, ինչը ցանկալի չէ Հայաստանի համար, քանզի մեր երկիրն այդ ընթացքում ցնցումների կենթարկվի։
Առիթ ունեցել եմ գրելու, որ Ս. Սարգսյանը երազում է կառավարել ինչպես Քադաֆին, բայց ես էլ, որպես ՀՀ քաղաքացի և մեր երկրի ապագայով մտահոգ մարդ, չեմ ուզում, որ Սարգսյանը հեռանա ինչպես Քադաֆին։ Սա՛ է խնդիրը։
Այն որ «ֆուտբոլասերը» պետք է հեռացվի նախագահական նստավայրից, և Հայաստանը պետք է առաջ շարժվի առանց Սերժ Սարգսյանի՝ անվիճելի է մեր ժողովրդի ճնշող մեծամասնության համար։ Հարցն այն է, թե ինչպես պետք է հեռանա Սերժ Սարգսյանը։
Ռադիկալ տրամադրված զանգվածները կողմ են նրա մուբարաքացմանը կամ քադաֆիացմանը։ Ես կարծում եմ, որ ճիշտը Ուկրաինայի նախկին նախագահ Յուշչենկոյի տարբերակն է, ինչը հնարավորություն կտա խուսափել արյունահեղությունից ու կատակլիզմներից։ Ճիշտ է, «տիրացուն» դրանից հետո պետք է դատվի, բայց դա այն գինն է, որը պետք է վճարի Սերժ Սարգսյանն իր անձի անձեռնմխելիության դիմաց։
Ամփոփելով նկատեմ, որ արտահերթ ընտրություն լինի, թե հերթական՝ միևնույն է Սերժ Սարգսյանը շանս չունի մնալու և թերևս ինքն էլ է ենթագիտակցորեն դա հասկանում, բայց պաթոլոգիկ ագահությունը ստիպում է նրան դիմել ֆորս–մաժորային  տարբերակին։ Թե ինչպիսին կլինեն զարգացումները՝ պարզ կդառնա մինչև այս ամսվա վերջ։ Կրկնեմ՝ ներկայացվածը վարկած էր։
Հ.Գ.։ Հովիկ Աբրահամյանի հետ տեղի ունեցածով հետաքրքրվողների համար ասեմ, որ ԱԺ խոսնակին համոզեցին  կամ ստիպեցին հեռանալ պաշտոնից, քանի որ նա հանդիսանում է Հայաստանի «դե–յուրե» 2–րդ դեմքը։ Այսինքն՝ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի դեպքում ՀՀ նախագահի պաշտոնակատար կդառնա Հովիկ Աբրահամյանը՝ այդտեղից բխող բոլոր հետևանքներով։ Դա է պատճառը, որ նրանից ուզում են ձերբազատվել։
Հ. Աբրահամյանը նշել էր, որ նոյեմբերի 14–ին ինքը պաշտոնապես կներկայացնի իր հրաժարականը։ Ըստ ԱԺ կանոնակարգի՝ 5 օր անց, եթե նա չհրաժարվի  հրաժարականից, ապա հրաժարականը կհամարվի ընդունված։ Այսինքն՝ ՀՀ–ն նոյեմբերի 20–ից սկսած խորհրդարանի խոսնակ չի ունենա և մինչև ԱԺ նոր նախագահի ընտրությունը եթե Սերժ Սարգսյանը հարաժարական տա, ապա երկրի ղեկավարի պաշտոնակատար, ըստ ՀՀ Սահմանադրության, կդառնա վարչապետը։ Ասել է թե՝ Հովիկ Աբրահամյանին հրաժարականի են հասցրել, քանզի շուրջ քառասուն օր երկիրը նրա ղեկավարման տակ չեն ուզում թողնել, այլ վստահում են ղեկը մահապարտի կարգավիճակ ունեցող Տիգրան Սարգսյանին, որպեսզի երկրի «դե ֆակտո» ղեկավար շարունակի մնալ Սերժ Սարգսյանը, ինչը Հ. Աբրահամյանի՝ ԱԺ նախագահ մնալու պարագայում հնարավոր չի լինի։ Վերը նշված ժամկետները հաշվի առնելով և հաշվի առնելով, որ ՀԱԿ հանրահավաքը նշանակված է նոյեմբերի 24–ին՝ կարելի է ենթադրել, որ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը սպասվում է նոյեմբերի 25–ից 30–նն ընկած ժամանակահատվածում։ Նա կսպասի հանրահավաքի ավարտին ու նոր հրաժարական կտա, որպեսզի պետական բյուրոկրատիային ցույց տա իր ինքնավստահությունը, բայց դե...
Ուշագրավն այն է, որ Աբրահամյանն իր հրաժարականը մեկնաբանելիս նշում էր, թե այդ քայլին դիմել է՝ ապացուցելու համար իր հավատարմությունը նախագահին։ Ի՞նչ իմանար խոսնակը, որ Բաղրամյան 26–ում լրիվ այլ նպատակներով են իրեն ՀՀԿ չեղած շտաբի պետ առաջարկում։
Դե իսկ Միքայել Մինասյանին ոչ թե պաշտոնից ազատեցին, այլ ֆունկցիան փոխեցին, քանզի Մինասյանի պաշտոնը ոչ թե նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալն էր, այլ նախագահի փեսայի կարգավիճակը, որը թուրքմենբաշիացման ձգտող իշխանական հիերարխիայում ավելի ազդեցիկ կարգավիճակ է, քան ՀՀ Սահմանադրության մեջ ամրագրված պետական մյուս մարմիններինը։ Լիբիայում, օրինակ, Քադաֆիի որդիները ֆորմալ պաշտոն չունեին, բայց գործնականում ղեկավարում էին այդ երկիրն իրենց «հումանիստ» հայրիկի հետ միասին։ Նույնն էր վիճակը նաև Եգիպտոսում։ Միջինասիական երկրներում էլ այժմ տեսնում ենք նույն պատկերը և, ասենք, Ուզբեկստանի նախագահ Իսլամ Քարիմովի փեսան երկրի «դե ֆակտո» երկրորդ դեմքն է և գրեթե ամբողջությամբ վերահսկում է տնտեսական գործընթացները։
Ինչ վերաբերում է Վլադիմիր Գասպարյանին ոստիկանապետ նշանակելուն, ապա ակնհայտ է, որ Սարգսյանը պատրաստվում է կոշտ ու էքսցենտրիկ գործչի համբավ ունեցողի միջոցով ճնշել սպասվող ժողովրդական ընդվզումը, որն անպայման կլինի «եվրոընտրակեղծիքների» արդյունքում, բայց դե ալիքի դեմ ոստիկանապետ Վովա չէ, ուզում է Վովա անունով փղի պես մեկը հայտնվի Երևանի փողոցներում՝ միևնույն է չի կարող սվիններով պահել Սարգսյանի աթոռը։ Երկրորդ «մարտի 1»–ով Ս. Սարգսյանին այլևս չի հաջողվելու նախագահի աթոռին բազմել։ Պարզ է, որ նա կփորձի կրկնել այն, ինչի շնորհիվ հայտնվեց նախագահական նստավայրում, բայց սա այն դեպքն է, երբ փորձը հաստատ փորձանք է բերելու հենց փորձ անողի գլխին։

Серж Саргсян готовится к отставке и идет в «ва-банк»?
Параллельно с происходящими в последнее время кадровыми перестановками властный агитпроп трубит о том, что Серж Саргсян стал самоуверенным и полностью контролирует государственный аппарат. Согласно сержевцам, всё это является доказательством того, что чиновников он меняет как перчатки.
Если на время отбросим направляемый из президентской резиденции информационный мусор, то увидим, что произошедшее является всего лишь бурей в стакане воды, и всё это говорит не о могуществе Саргсяна, а как раз наоборот. Ну и мощный же это шаг – довести собственного зятя до отставки или проверить преданность автора слов «чтобы быть политическим деятелем много ума не надо» отставкой!
Судя по всему, поставлена задача показать, что Саргсян очень силен и держит всех в ежовых рукавицах. Действительность же, совершенно противоположная. Рейтинг Саргсяна низкий как в обществе, так и в ветвях государственной власти и широких кругах системы управления. По всей видимости, Саргсян в курсе всего этого и пытается решить проблему воспроизводства своей власти, пойдя в «ва-банк». То есть, сейчас Саргсян ведет себя подобно азартному человеку, ставя на кон всё – даже свою жизнь.
Многих сейчас интересует вопрос о том, какую цель преследовали кадровые перестановки, которые были широко прорекламированы «свободными, но подсержевскими» СМИ.
Ход нынешних политических процессов подсказывает, что, отправляя своего зятя в предвыборный штаб, Серж Саргсян сам готовится уйти в отставку и присоединиться к Микаэлу Минасяну. То есть, могут произойти внеочередные президентские выборы. Это, конечно, предположение, но, анализируя действия президентской команды, невозможно прийти к другому выводу.
Вполне возможно, что Саргсян передумает и откажется от мысли о внеочередных выборах, избрав плавный вариант сдачи власти, но, поскольку он всячески показывает, что упорно держится за свое кресло, то велика вероятность, что он реализует вариант внеочередных президентских выборов.
Саргсян, пожалуй, пытается повторить сценарий Михаила Саакашвили, организовав под Новый год фальсификацию выборов и превратив этот избирательный процесс посредством принадлежащего зятю агитпропа в шоу, пойти на второй срок, после чего уже сформировать покорный парламент (подобно Совету старейшин Еревана), сделав власть наследственной – от отца к сыну или от «отца» к зятю.
Своей отставкой Саргсян стремится сделать так, чтобы президентские выборы состоялись до парламентских, поскольку прекрасно понимает, что в результате проваленной внутренней и внешней политики не сможет взять большинство во время очередных парламентских выборов, а это тоже в свою очередь означает невозможность воспроизводства и смену власти.
Еще одним обстоятельством, способствующим тому, чтобы президентские выборы были проведены до парламентских, является то, что Саргсян не хочет раскрыть перед РПА и раньше времени показать, что готовится участвовать на парламентских выборах по хунвейбинскому списку, а у «товарищей» по команде собирается отобрать их имущество, прикрываясь демагогическим лозунгом «бизнес должен быть отделен от власти и государственной системы».
Согласно расчетам Саргсяна, сейчас самый удобный момент «кинуть» всех посредством внеочередных выборов и претворить в жизнь необольшевистскую программу «одна нация, один олигарх, один дьячок, один зять». Однако, заметим, что в случае внеочередных выборов Саргсян уйдет по каддафийскому или мубараковскому варианту, что нежелательно для Армении, поскольку в этот период наша страна подвергнется потрясениям.
У меня уже был повод писать о том, что  Саргсян мечтает управлять подобно Муаммару Каддафи, но я, как гражданин РА и обеспокоенный будущим нашей страны человек, не хочу, чтобы Саргсян ушел подобно Каддафи. Вот в чем проблема.
То, что «любитель футбола» должен покинуть президентский дворец, а Армения должна двигаться вперед без Сержа Саргсяна, бесспорно для подавляющего большинства нашего народа. Вопрос в том, по какому варианту должен уйти Саргсян.
Радикально настроенные массы выступают за его мубаракизацию или каддафизацию. Я считаю оптимальным вариант бывшего президента Украины Виктора Ющенко, который позволит избежать кровопролития и катаклизмов. Правда, после этого «дьячка» должны судить, но это та цена, которую должен заплатить Серж Саргсян за собственную неприкосновенность.
Подводя итоги, замечу, что будь то внеочередные выборы или очередные, всё равно у Сержа Саргсяна нет шансов остаться у власти, и, видимо, он тоже подсознательно понимает это, но патологическая алчность заставляет его прибегнуть к форс-мажорному варианту. Как будут развиваться события, станет ясно до конца этого месяца. Повторю, что вышеизложенное является предположением.
P.S. Интересующимся тем, что произошло с Овиком Абрамяном, скажу, что спикера Национального собрания убедили или заставили уйти со своего поста, поскольку де-юре он является вторым лицом государства. То есть, в случае отставки Сержа Саргсяна исполняющим обязанности президента РА станет Овик Абрамян со всеми вытекающими из этого обстоятельствами. В этом причина того, что от него хотят избавиться.
О. Абрамян отмечал, что 14-го ноября он официально представит свою отставку. Согласно регламенту НС, если через 5 дней он не откажется от своей отставки, то отставка будет считаться принятой. То есть, начиная с 20-го ноября в Армении не будет спикера парламента, и если до избрания нового спикера Серж Саргсян подаст в отставку, то исполняющим обязанности главы государства, согласно Конституции РА, станет премьер-министр. Иными словами, Овика Абрамяна довели до отставки, поскольку не хотят, чтобы около сорока дней страна была под его управлением, а доверяют бразды правления государством имеющему статус смертника Тиграну Саркисяну, чтобы фактическим руководителем страны продолжил оставаться Серж Саргсян, что было бы невозможно в случае, если председатель парламента Овик Абрамян остался бы на своем посту. Учитывая вышеуказанные сроки и то, что митинг АНК назначен на 24-е ноября, можно предположить, что отставка Сержа Саргсяна ожидается в промежутке между 25-м и 30-м ноября. Он подождет окончания митинга и лишь потом уйдет в отставку, чтобы показать государственной бюрократии свою самоуверенность, но…
Примечательно, что комментируя свою отставку Абрамян отметил, что пошел на это, чтобы доказать свою преданность президенту. Откуда было знать спикеру, что президентский дворец предлагает ему должность начальника несуществующего штаба с совершенно иными целями?
Ну, а Микаэла Минасяна не сняли с должности, а просто изменили его функцию, поскольку фактически Минасян занимал не пост заместителя руководителя аппарата президента, а пост зятя президента, который в стремящейся к туркменбашизации иерархии власти является более влиятельным статусом, чем другие закрепленные Конституцией РА органы. Например, в Ливии сыновья Каддафи формально не имели поста, но на практике руководили этой страной вместе со своим «гуманным» отцом. Такая же ситуация была и в Египте. В странах Средней Азии тоже видим сейчас такую же картину. Так, например, зять президента Узбекистана Ислама Каримова является де-факто вторым лицом государства и почти целиком контролирует экономические процессы страны.
Что касается назначения Владимира Гаспаряна начальником полиции, то очевидно, что Саргсян готовится посредством имеющего репутацию грубого и эксцентричного деятеля Гаспаряна подавить ожидаемое народное сопротивление, которое обязательно возникнет в результате «еврофальсификации выборов». Вот только против народной волны не только начальник полиции Вова, но даже и огромный как слон человек с огнем и мечом не сможет помочь Саргсяну сохранить свою власть. Саргсяну не удастся занять президентское кресло при помощи второго «1-го марта». Понятно, что он попытается повторить то, благодаря чему он оказался в президентской резиденции, но это тот случай, когда попытка станет настоящей пыткой, причем как раз для того, кто предпримет эту попытку.