Սյունիքի մարզպետարանից չեն մեկնաբանում Սիլվա Համբարձումյանի հայտարարությունները
Խոշոր գործարար Սիլվա Համբարձումյանը, ով հատկապես առանձնանում է հանքարդյունաբերության ոլորտում, օրերս հայտարարել էր, որ Սյունիքի մարզպետը՝ Սուրեն Խաչատրյանը (Լիսկա) Համբարձումյանին պատկանող «Լիճվազք-Թեյ» հանքից գողացել է շուրջ 102 մլն դրամի սարքավորում։ Նա նաշել էր, որ արդեն երկու տարի է, ինչ Սիլվա Համբարձումյանը համապատասխան գործն ուղարկել է դատախազություն՝ քննման, սակայն մինչ օրս հարցը լուծում չի ստացել։
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը նախօրեին Համբարձումյանի հրապարակումն օրվա մամուլի մոնիթորինգի արդյունքում ուղարկել է Հատուկ քննչական ծառայություն` մատնանշված հանգամանքները ստուգելու և օրենքով սահմանված կարգով ընթացք տալու՝ նկատի ունենալով, որ բանախոսի ներկայացրած տեղեկությունները պարունակել են հանցագործության մասին հատկանիշներ կոնկրետ անունների վկայակոչմամբ:
–Իսկ թե որքանով են մամուլին տրամադրված տեղեկությունները համապատասխանում իրականությանը, պարզ կդառնա ստուգման ավարտից հետո,-ասել է ՀՀ գլխավոր դատախազության խոսնակ Սոնա Տռուզյանը:
«7օր»-ը փորձել է այս հարցը պարզաբանել Սյունիքի մարզպետարանի հետ։ Մարզպետարանի լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Աշոտ Քարամյանը հարցին՝ ինչպես կարող է մեկնաբանել կամ պարզաբանել Սիլվա Համբարձումյանի հայտարարությունը ու փաստացի մեղադրանքը մարզպետին, պատասխանել է.

В марзпетаране Сюника не комментируют заявление Сильвы Амбарцумян
Крупный предприниматель Сильва Амбарцумян на днях заявила, что глава марза Сюник Сурен Хачатрян (известен по прозвищу «Лиска») украл из принадлежащего ей золотоносного рудника «Личвазк-Тей» оборудование стоимостью около 102 миллиона драмов. Она отметила, что еще два года назад отправила в прокуратуру соответствующее заявление, но по сей день этот вопрос не получил решения.
Накануне в результате мониторинга прессы Генеральная прокуратура РА отправила публикацию  Амбарцумян в Специальную следственную службу, чтобы там проверили указанные обстоятельства и дали ход в установленном законом порядке, имея в виду, что представленная информация содержала признаки преступления и конкретные имена.
«Насколько предоставленные прессе сведения соответствуют действительности, станет ясно после окончания проверки», - сказала пресс-секретарь Генпрокуратуры РА Сона Трузян.
«7or» попытался получить комментарий по поводу заявления Сильвы Амбарцумян в марзпетаране (областной администрации) Сюника. Начальник пресс-службы марзпетарана Ашот Карамян ответил, что не может прокомментировать, поскольку не осведомлен об этом.