Ադրբեջանցիները քանդել են Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակի պատկերաքանդակները
«Ադրբեջանի պետական վարչակրգը բռնազավթված Ստեփանակերտում շարունակում է ոչնչացնել պատմաճարտարապետական հուշարձանները։ Ադրբեջանցի վանդալները ոչ միայն շինարարական ծանր տեխնիկա օգտագործելով քանդեցին Արցախի Ազգային ժողովի շենքը և Ազատամարտիկների միության գրասենյակը այլ նաև Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում գտնվող պատկերաքանդակները։
Այս ամենը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ Ադրբեջանը պետական մակարդակով Բռնազավթված Արցախում իրականացնում է մշակութային ցեղասպանություն։
Ըստ «Զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածի՝ արգելված է մշակութային ժառանգության հանդեպ վանդալիզմի, գողության, կողոպուտի, յուրացման, թշնամանքի և հաշվեհարդարի ցանկացած գործողություն։ Հաագայի 1954 թվականի առաջին արձանագրությունն արգելում է օկուպացված տարածքներում ոչնչացնել մշակութային կամ հոգևոր արժեքները։

Азербайджанские вандалы продолжают уничтожать историко-архитектурные памятники Степанакерта
Государственный режим Азербайджана продолжает уничтожать историко-архитектурные памятники в захваченном Степанакерте. Об этом написал на своей странице в «Facebook» омбудсмен по защите культуры Айка Овик Аванесов.
«Азербайджанские вандалы с помощью тяжелой строительной техники разрушили не только здание Национального собрания Арцаха и офис Союза азатамартиков, но и скульптуры на площади Возрождения в Степанакерте.
Все это еще раз доказывает, что Азербайджан осуществляет культурный геноцид в захваченном Арцахе на государственном уровне.
Согласно статье 4 Гаагской конвенции 1954 года «О защите культурных ценностей во время вооруженных конфликтов», запрещаются любые акты вандализма, кражи, грабежа, присвоения, враждебности в отношении культурного наследия. Первый Гаагский протокол 1954 года запрещает уничтожение культурных или духовных ценностей на оккупированных территориях», – отмечается в сообщении.