«Զվարթնոց» օդանավակայանից ռուս սահմանապահներին հեռացնելու մասին Հայաստանը պաշտոնական նամակ է ուղարկել Ռուսաստան. ԱԽ քարտուղար
«Զվարթնոց» օդանավակայանից ռուս սահմանապահներին հեռացնելու մասին Հայաստանը հստակ դիրքորոշում ունի, որի մասին տեղյակ է պահել ռուսական կողմին, լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
«Պաշտոնական նամակով ենք հայտնել վերջերս»,-ասել է նա։
Գրիգորյանի խոսքով՝ Հայաստանը պետք է իրականացնի «Զվարթնոց» օդանավակայանում ծառայություն։
Նշենք, որ այսօր՝ մարտի 6-ին, Սիրիուսի Երիտասարդության համաշխարհային փառատոնին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր
«Ռուսաստանում ավելի շատ հայ է ապրում, քան Հայաստանում։ Նրանք ռուսաստանցիներ են, նրանք այստեղ իրենց լավ են զգում, մենք նրանց սիրում ենք, նրանք մեզ սիրում են։ Մենք այդպես դարերով ենք ապրել և կշարունակենք այդպես ապրել։ Դրա համար էլ մենք բարձր ենք գնահատում Հայաստանի հետ մեր հատուկ բնույթի հարաբերություններ»:

Армения намерена осуществлять контроль в аэропорту «Звартноц» без пограничников РФ, Москве направлено письмо – Армен Григорян
Армения с официальным письмом обратилась к РФ, известив о своей четкой позиции по выводу российских пограничников из аэропорта «Звартноц», заявил секретарь Совбеза РА Армен Григорян журналистам в парламенте РА.
По его словам, Армения в состоянии полностью контролировать погранпереход в аэропорту «Звартноц» своими силами.
«Позиция властей заключается в том, что службу в аэропорту должны нести полностью армянские пограничные войска», – заявил Григорян.
Пограничное управление ФСБ России в Армении включает 4 пограничных отряда – в Гюмри, Армавире, Арташате и Мегри, а также отдельный контрольно-пропускной пункт в ереванском международном аэропорту «Звартноц».