Մարտի 5-ին մեկնարկեց Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության նախաձեռնած դատական գործընթացը: Խմբակցությունը վիճարկում է Տիգրան Ավինյանի կողմից քաղաքապետի լիազորությունների ստանձնման օրինականությունը:
Բանն այն է, որ «Քաղաքացիական պայմանագրին» հաջողվեց իր քույր կառույցի՝ «Հանրապետության» միջոցով և «Հանրային ձայնի» անուղղակի աջակցությամբ դառնալ Երևանի քաղաքապետ: Ավինյանը քաղաքապետ դարձավ ու դառնալն այնքան էր ոգևորել նրան, որ մոռացել էին «Հանրային ձայնի» հետ կուլիսային գործարքը փաթեթային իրականացնել, այսինքն՝ պայմանավորվել նաև երդման արարողությանը մասնակցելու մասով: Դոգենք չմասնակցեցին այդ արարողությանը, ինչը նշանակում է, որ քվորում չի եղել: Իսկ օրենքը պահանջում է, որպեսզի երդման արարողությանը ապահովվի ավագանու անդամների կեսից ավելիի մասնակցությունը: Չէր ապահովվել:
«Մայր Հայաստանն» ու «Ազգային առաջընթացը» չէին մասնակցել այդ արարողությանը: «Հանրային ձայնին» մոռացել էին ստիպել, որ մասնակցի: Արդյունքում՝ Ավինյանն ապօրինաբար ստանձնեց լիազորությունները: Դա նշանակում է, որ 2023թ. հոկտեմբերի 13-ից հետո նրա կայացրած բոլոր որոշումները, ստորագրած բոլոր թղթերն ապօրինի են:
Եթե դատարանն իր բարձունքի վրա գտնվի և օրենքով առաջնորդվի, ապա Ավինյանին պետք է ստիպի երդման նոր արարողություն անցկացնել, իսկ դա կնշանակի, որ Ավինյանի քաղաքապետ դառնալուց հետո տեղի ունեցած բոլոր թանկացուները, այդ թվում՝ կարմիր կետագծերով ավտոկայանատեղիներիթանկացումը կհամարվի հակաօրինական ու հետ կպտտեցվի:
Մարտի 5-ին վարչական դատարանում տեղի ունեցած նախնական դատական նիստում որոշվեց հաջորդ նիստն անցկացնել ապրիլի 1-ին:
«Մայր Հայաստան» խմբակցության մարտավարությունը հստակ է՝ հանրային հնչեղություն տալ ապօրինությանը և դատական գործընթացներով սեղմել օղակը Ավինյանի ու ՔՊԿ-ի շուրջ:
«Մայր Հայաստանն»՝ ընդդեմ ՔՊԿ-ական ապօրինության
Եթե դատարանն իր բարձունքի վրա գտնվի և օրենքով առաջնորդվի, ապա Ավինյանին պետք է ստիպի երդման նոր արարողություն անցկացնել, իսկ դա կնշանակի, որ Ավինյանի քաղաքապետ դառնալուց հետո տեղի ունեցած բոլոր թանկացուները, այդ թվում՝ կարմիր կետագծերով ավտոկայանատեղիների թանկացումը կհամարվի հակաօրինական ու հետ կպտտեցվի:

5-го марта стартовал судебный процесс, инициированный фракцией «Мать Армения» Совета старейшин Еревана. Фракция оспаривает в суде законность вступления Тиграна Авиняна в полномочия мэра столицы.
Дело в том, что «Гражданскому договору» удалось при помощи своей сестринской структуры (фракции «Республика») и косвенной поддержки фракции «Общественный голос» назначить своего мэра. Авинян стал градоначальником, и это настолько его воодушевило, что они забыли осуществить свою закулисную сделку с «Общественным голосом» в пакетном варианте, то есть договориться также по части участия в церемонии инаугурации. Люди «Дога» не приняли участия в этой церемонии, что означает отсутствие на ней кворума. Закон же требует, чтобы на церемонии инаугурации было обеспечено участие более половины членов Совета старейшин. Но этого не произошло.
«Мать Армения» и «Национальный прогресс» не участвовали в этой церемонии. «Общественный голос», видимо, забыли заставить в нем участвовать. В результате Авинян вступил в полномочия мэра незаконно. Это означает, что все принятые им после 13 октября 2023 года решения и подписанные бумаги являются незаконными.
Если суд проявит беспристрастность и будет руководствоваться законом, то должен будет заставить Авиняна провести новую церемонию инаугурации, а это будет означать, что все подорожания, в том числе по части красных парковочных мест, которые имели место после назначения Авиняна мэром, будут считаться незаконными и должны быть отменены.
На предварительном заседании административного суда 5-го марта было принято о проведении следующего заседания 1 апреля.
Стратегия фракции «Мать Армения» четкая: придать этому беззаконию общественный резонанс и посредством судебных процессов сжать кольцо вокруг Авиняна и «Гражданского договора».
«Мать Армения» против ГД-аевского беззакония