Զելենսկու այցը կդառնա Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի հարձակման կատալիզատոր․ Արեգնազ Մանուկյան (տեսանյութ)
Օրեր շարունակ լուրեր են տարածվում այն մասին, որ Ուկրաինայի տխրահռչակ նախագահ Զելենսկին այցելելու է Հայաստան։ Նույնիսկ օր է նշվում՝ մարտի 4։
Նիկոլ Փաշինյանի գրասենյակից ոչ հերքում, ոչ էլ հաստատում են այդ լուրը, ինչը նշանակում է, որ դեռ վերջնական հստակություն չկա այդ հարցում։
Այս փուլում հանրային տրամադրություններն են ստուգվում՝ տարատեսակ օդիոզ ՔՊԿ–ականների միջոցով։ Զելենսկուն բարի գալուստ մաղթելուց, ճորտությունից ու ինքնիշխանությունից խոսում է նախկին ու ներկա իշխանությունների մոտ ճորտի պես իրեն պահած ու «ժողվարչապետի» սիրած ներքնաշորային թեմաների «հերոս» աշխատած մեկը, որը ժամանակին այդ ամենի գծով պատասխանատու է եղել պաշտպանության նախարարությունում։
Ակնհայտ է, որ Զելենսկու այցը Հայաստան ձգտում են կազմակերպել դրսի ուժերը՝ Ռուսաստանի դեմ երկրորդ ճակատ բացելու նպատակով ու Հայաստանի՛ գնով։ Նիկոլ Փաշինյանին այդ ներկայացման մեջ վերապահված է հայկական Զելենսկի կամ Սահակաշվիլի խաղալու դերը։
Փաշինյանն, իր անձնական հաշվարկներից ու շահերից ելնելով՝ Հայաստանը դարձրել է մանրադրամ Ռուսաստան-Արևմուտք, Իրան-Արևմուտք հակամարտության մեջ։ Մեզանում խեղաթյուրվել է ինքնիշխանություն հասկացությունը։ Այն փոխարինվել է դաշնակիցներից զուրկ, այլոց ձեռքում խամաճիկ դարձած երկրի գաղափարով։ Ըստ Փաշինյանի՝ Հայաստանն ինքնիշխան է այն դեպքում, երբ Ադրբեջանի պահանջով ՀՀ սահմանադրություն է փոխում, Թուրքիայի պահանջով՝ ուրանում է Հայոց ցեղասպանությունը, Արևմուտքի պահանջով՝ թշնամանում է Ռուսաստանի և Իրանի հետ։
Նիկոլ Փաշինյանը նույն բանն է հիմա բերում Հայաստանի գլխին, ինչ բերեց Արցախի գլխին։ Նա անում է նույնը, ինչ Զելենսկին արեց Ուկրաինայի հետ՝ այն վերածելով ավերակների։
Եթե Զելենսկու այցը տեղի ունենա, ապա դա կլինի սադրանք Հայաստանի՛ դեմ։ Դա հայ-ռուսական հարաբերություններում կլինի այն անդառնալիության կետը, որից կշտապի օգտվել Ադրբեջանն ու կհարձակվի Հայաստանի վրա։
Զելենսկու այցը կդառնա Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի հարձակման կատալիզատոր։ Բաքուն նման մի առիթի է սպասում, որպեսզի Մոսկվայի ու Երևանի փչացած հարաբերություններից օգտվի։
Նիկոլ Փաշինյանը խաբել է, թե, իբր, խաղաղություն է բերելու։ Նա ամբողջությամբ տապալվել է իր քաղաքականության մեջ ու հիմա բացառապես իր կաշին փրկելու քայլեր է ձեռնարկում՝ մեր երկրի՛ հաշվին։ Նա բերել ու բերում է պատերազմ, պարտություն, կորուստներ ու զոհեր։
Խաղաղության ու զարգացման հասնելու կարևորագույն նախապայմանն ամբողջական իշխանափոխությունն է։ Մնացած բոլոր սցենարները Հայաստանի դեմ են։ Միայն Նիկոլ Փաշինյանի հեռացմամբ է հնարավոր անվտանգություն և պետականության պաշտպանություն ստանալ։

Визит Зеленского станет катализатором нападения Азербайджана на Армению – Арегназ Манукян (видео)
Уже несколько дней муссируется информация о том, что печально известный президент Украины Зеленский посетит Армению. Называется даже дата – 4 марта.
Из офиса Никола Пашиняна информацию ни опровергают, ни подтверждают, что означает, что в данном вопросе пока нет окончательной ясности.
На данном этапе посредством различных одиозных ГД-аевцев прощупываются общественные настроения. О приветствии в адрес Зеленского, раболепии и суверенитете говорит проявивший себя при прежних и нынешних властях в качестве раба и поработавший «героем» излюбленной «народным премьером» темы армейского нижнего белья человек, который в свое время был ответственным за это в министерстве обороны.
Очевидно, что визит Зеленского в Армению хотят организовать внешние силы – с целью открытия второго фонта против России и ценой Армении. Николу Пашиняну в этом представлении отведена роль армянского Зеленского или Саакашвили.
Исходя из своих личных расчетов и интересов, Пашинян превратил Армению в разменную монету в противостоянии Россия-Запад, Иран-Запад. У нас искажено понятие «суверенитет». Оно подменено идеей страны без союзников, ставшей марионеткой в чужих руках. Согласно Пашиняну, Армения суверенна тогда, когда меняет Конституцию РА по требованию Азербайджана, предает забвению Геноцид армян по требованию Турции, ссорится с Россией и Ираном по требованию Запада.
Никол Пашинян сейчас приносит Армении то же самое, что принес Арцаху. Он делает то же самое, что сделал с Украиной Зеленский, превративший страну в руины.
Если визит Зеленского состоится, это будет провокацией против Армении. Это станет той точкой невозврата в армяно-российских отношениях, которой поспешит воспользоваться Азербайджан, и не преминет напасть на Армению.
Визит Зеленского станет катализатором нападения Азербайджана на Армению. Баку только и ждет подобного повода, чтобы воспользоваться испорченными отношениями Москвы и Еревана.
Никол Пашинян обманул, будто принесет мир. Он полностью провалился в своей политике, и сейчас предпринимает шаги исключительно по спасению своей шкуры – за счет нашей страны. Он приносил и приносит войну, поражение, потери и жертвы.
Важнейшим предусловием для достижения мира и развития является полная смена власти. Все остальные сценарии против Армении. Добиться безопасности и защиты государственности можно лишь с отстранением Никола Пашиняна.